01-02-2022 16:05

Life Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Κράτησε κορυφή και αήττητο ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου 3-1 τον Φοίβο.'Εντονες διαμαρτυρίες για την διαιτησία

O Αστέρα Αγίου Δημητρίου επικράτησε 3-1(25-23,20-25,25-19) του Φοίβου Μελισσίων στο ντέρμπι κορυφής της 15ης αγωνιστικής της Life Β’ Εθνικής Γυναικών. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Μπραχαμίου κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη θέση αήττητη αλλα και να αυξήσει τη διαφορά στους 6 βαθμούς.Επίσης ο Αστέρας με αυτό το «2-0» κόντρα στον Φοίβο, απέκτησε πλεονέκτημα στα πλέι οφ για τον τίτλο, κόντρα στην ομάδα των Μελισσίων και σε περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντηθούν.

Το ματς αυτό στιγματίστηκε από τα πολλά διαιτητικά λάθη σε βάρος και των δύο ομάδων από την ρέφερι Μαρία Χαμπιλού. Μάλιστα μετά τη λήξη του ματς, όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός του Life channel που μετέδωσε ζωντανά το χθεσινό ντέρμπι , ο προπονητής του Φοίβου Μελισσίων Σπύρος Νικολάκης ξέσπασε σε οργισμένες διαμαρτυρίες για σειρά αποφάσεων της κ. Χαμπιλού.

Νίκη ψυχολογίας πέτυχε και ο τρίτος της βαθμολογίας, Απόλλων Αγίου Δημητρίου κόντρα στον Τυφών με 3-0. Οι γηπεδούχες απέδειξαν στην πράξη ότι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, είχαν ποικιλία στο παιχνίδι τους, καλό σερβίς και παρά τα κενά διαστήματα που υπήρχαν στο δεύτερο σετ, η νίκη ήρθε δίκαια.

Αντέχει στην πίεση ο τέταρτος ΑΣ Παπάγου που πήρε τη νίκη στην έδρα του Χαλανδρίου και παρέμεινε στην τετράδα. Η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα ανέκαμψε από την ήττα της περασμένης αγωνιστικής και «ξέσπασε» στον ΓΣ Χαλανδρίου έχοντας πολύ καλή επιθετική λειτουργία.

Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, η πέμπτη της βαθμολογίας Αθηνά Μαγκουφάνας ήταν αυτή που πήρε τη νίκη απέναντι στους Νέους Βύρωνος. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τα αδύναμα σημεία της αντίπαλης ομάδας και προηγήθηκαν με 2-0. Οι Νέοι Βύρωνος «κατέθεσαν ψυχή» για να πάρουν το τρίτο σετ με 27-29 αλλά μάλλον εκεί ξέμειναν από δυνάμεις, κάτι που οδήγησε στο τελικό 3-1 υπέρ της Αθηνάς Μαγκουφάνας.

Χαμένοι βαθμοί για την ΑΕ Γκράβας που γνώρισε την ήττα στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχες έκαναν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τους και επέστρεψαν στις νίκες μετά από αρκετό διάστημα. Η Μαρία Μαγγίνα είδε την ομάδα της να κρατάει την ψυχραιμία της στ δύο δύσκολα πρώτα σετ και αυτό «έδωσε φτερά» στη Νίκη Αμαρουσίου που κατέκτησε πιο εύκολα το τρίτο σετ και έφτασε στο τελικό 3-0.

Νίκη και για τους Ίωνες που δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στον ΓΣ Κορωπίου. Οι γηπεδούχες είχαν την πλήρη υπεροχή και το τελικό 3-0 λέει την αλήθεια.