Στην αναμέτρηση μεταξύ της Γιαμαμάι Μπούστο Αρσίτσιο με την Σβιετέλσκι για το Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-0 σετ και 8-5 στο 3ο σετ οι διαιτητές της αναμετρησης Κορέα Μπενίτεθ και Χουσεΐοβιτς διέκοψαν τον αγώνα. Τι είχε συμβεί;
Ο Ολυμπιακός έκανε τη προσπάθειά του κόντρα στην Τρεντίνο αλλά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές νίκησαν για δεύτερη φορά και προκρίθηκαν στον τελικό του CEV Cup.
Συγκαταλέγεται στο γκρουπ των κορυφαίων στα 25 του χρόνια και αγωνίζεται βασικός στο υψηλό επίπεδο από τα 17 του χωρίς να είναι και το πρώτο... μπόι.
Με το εντυπωσιακό 79% στην επίθεση, ο Άαρον Ράσελ ήταν από τους κορυφαίους της Τρεντίνο στη νίκη της στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο 26χρονος ακραίος του Τρέντο και των Ηνωμένων Πολιτειών, ο οποίος έδωσε το πρώτο του παιχνίδι στην Ελλάδα, δήλωσε στη κάμερα του volleynews.gr εντυπωσιασμένος από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των «ερυθρολεύκων».
Την ανωτερότητα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Τρεντίνο παραδέχθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ, ο οποίος αποθέωσε και τον κόσμο της ομάδας για την παρουσία του στο κλειστό του Ρέντη.
Ο σπουδαίος Σέρβος κεντρικός της Τρεντίνο Σρέτσκο Λίσινατς, ο οποίος θα αντιμετωπίσει την Τρίτη τον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη έδωσε συνέντευξη στο sportsfeed.gr και τον Δημήτρη Τυχάλα.
Με νίκη έρχεται στην Ελλάδα η Τρεντίνο, η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης για την 22η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.
Η Ανθή Βασιλαντωνάκη για άλλο ένα ακόμη ματς ήταν η κορυφαία της Φιλοτράνο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για την ιταλική ομάδα να πάρει κάποιον βαθμό.
Να προκριθεί κανείς ή να μην προκριθεί; Αυτό είναι το δίλημμα που βασανίζει τον Ολυμπιακό και την βουλγαρική Μπουργκάς πριν από την αποψινή τους αναμέτρηση στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του CEV Cup καθώς όποια ομάδα περάσει θα πέσει πάνω στην ιταλική Τρεντίνο που εξ αρχής ήταν το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο από 4.755 θεατές AGSM Forum στη Βερόνα, η Νοβάρα επικράτησε με 3-2 σετ της Κονελιάνο και κράτησε σπίτι της το κύπελλο Ιταλίας για δεύτερη συνεχή χρονιά.
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η Φιλοτράνο στην έδρα της Μπρέτσια για την 17η αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, ωστόσο βρίσκεται με ασφάλεια πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Όλα τα κοντέρ έχει σπάσει τη φετινή σεζόν στην Ιταλία η Ανθή Βασιλαντωνάκη.
Με μέσο όρο 18 πόντους στα τελευταία τρία παιχνίδια, η Ανθή Βασιλαντωνάκη είναι η κορυφαία της Φιλοτράνο, στην προσπάθεια της ιταλικής ομάδας να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.
Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια συνέχισε ακάθεκτη, κερδίζοντας με 3-0 σετ εντός έδρας την Μιλάνο και με αυτό τον τρόπο, παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει 34 βαθμούς.
Στην Α1 Γυναικών Ιταλίας, η Φιλοτράνο της Ανθής Βασιλαντωνάκη ηττήθηκε με 0-3 σετ  (27-29, 21-25, 21-25), εντός έδρας από την Μόντσα και παρέμεινε στην 11η θέση έχοντας 6 βαθμούς σε 11 αγώνες.
Στην Α1 Ιταλίας, για την 12η αγωνιστική, η Περούτζια κέρδισε την Σόρα με 3-1 εκτός έδρας και παρέμεινε πρώτη με 31 βαθμούς.
Στην Α1 Γυναικών της Ιταλίας, για την 10η αγωνιστική η Φιλοτράνο της Ανθής Βασιλαντωνάκη ηττήθηκε από την Αρσίζιο με 3-1 σετ εκτός έδρας και παρέμεινε στην 11η θέση με 6 βαθμούς. Η Ανθή είχε 11 πόντους με 8/39 επιθέσεις, 1 άσσο, 2 μπλοκ και 63% υποδοχή με 26% άριστη.
Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια υπέστη ήττα σοκ από την Πάντοβα με 3-1 σετ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την πρωτοπόρο στο φετινό πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται απο την Σόρα.
Την δεύτερη της νίκη σε 8 αγωνιστικές πήρε η Φιλοτράνο της Ανθής Βασιλαντωνάκη, κερδίζοντας την Κούνεο με 3-1 σετ εντός έδρας.
Στην Α1 Ιταλίας γυναικών, η Φιλοτράνο στην οποία αγωνίζεται η Ανθή Βασιλαντωνάκη ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπέργκαμο με 3-1 σετ και παρέμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.
Στην 10η αγωνιστική της Α1 Ιταλίας, η Περούτζια παρέμεινε πρώτη κερδίζοντας την Ρaβένα με 3-0 σετ και έτσι κρατήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της SuperLega έχοντας συγκεντρώσει 28 βαθμούς. Κορυφαίος για την Περούτζια ήταν ο Λεόν που σημείωσε 17 πόντους με 12/18 επιθέσεις, 5 άσσους και 12% υποδοχή.
Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τη Λούμπε καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την 7η Μόντσα με 2-3 σετ. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Μόντσα με αντίπαλο την Περούτζια στην ιστορία της SuperLega. Η Περούτζια παρά την ήττα εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ανταγωνιστική Ραβένα.
Στην Α1 Ιταλίας η Περούτζια μετά την εκτός έδρας νίκη που πήρε στον αγώνα με την Καστελάνα παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στην δεύτερη θέση ανέβηκε η Λούμπε μετά την πολύ σημαντική και δύσκολη εκτος έδρας  νίκη που πήρε από την Μόντενα κερδίζοντας τη με 2-3 σετ.
Στην 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, το ματς που ξεχώριζε ήταν το ντέρμπι ανάμεσα στην Περούτζια και την Μοντένα. Η Περούτζια νίκησε με 3-1 και κρατήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας πίσω της στην δεύτερη θέση την Μοντένα.