27-01-2022 01:06

ΕΣΠΑΑΑ: Μαρκόπουλο και Φοίβος Μελισσίων οδηγούν τις ομίλους στο Κ20 Κοριτσιών

Συνέχεια στο πρωτάθλημα κοριτσιών Κ20 με Μαρκόπουλο και Φοίβο Μελισσίων (φωτο) να βρίσκονται στην πρώτη θέση του Α και του Β ομίλου αντίστοιχα. Ήταν αγωνιστική που τα φαβορί επικράτησαν και που δεν υπήρξαν μεγάλες αλλαγές στους βαθμολογικούς πίνακες.

Στον Α όμιλο, το Μαρκόπουλο συνέχισε την πολύ καλή πορεία του παίρνοντας τη νίκη στην έδρα του ΖΑΟΝ με 0-3. Η ομάδα από τα Μεσόγεια είχε ομοιογένεια και πειθαρχία και κατάφερε από νωρίς να χτίσει διαφορά και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη.

Καθαρό τρίποντο και για τη δεύτερη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης απέναντι στη Θέτιδα. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο σετ ωστόσο η Θέτιδα αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος στα άλλα δύο σετ στα οποία και δυσκόλεψε αρκετά τις γηπεδούχες.

Ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις έγινε ανάμεσα σε ΑΕ Αμπελοκήπων και Νέους Βύρωνος. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο σετ (7-25) αλλά δυσκολεύτηκαν πολύ στο δεύτερο αν και τελικά το κέρδισαν. Η εικόνα άλλαξε στη συνέχεια με την ΑΕ Αμπελοκήπων να παίρνει δύσκολα το τρίτο σετ και να ανεβάζει σταδιακά απόδοση κάτι που τελικά οδήγησε στο 3-2 και τη νίκη.

Στον Β όμιλο ο Φοίβος Μελισσίων πήρε το τέταρτο τρίποντο για τον Β γύρο και διατηρήθηκε μόνος πρώτος. Το Κολλέγιο Ντερή τα βρήκε σκούρα στην έδρα του Φοίβου με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 3-0 με καλή απόδοση και ωραίο παιχνίδι.Ένα βαθμό πίσω, στους 11 δηλαδή, βρίσκεται πλέον ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου.

Στην έδρα της Ένωσης Βύρωνα ο Απόλλων δυσκολεύτηκε για ένα μόνο σετ αλλά σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερος και με 1-3 πήρε αυτό που ήθελε.Νίκη ανατροπή για την Παλλήνη στην έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 2-3. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν δύο φορές αλλά η κοπέλες της Παλλήνης έδειξαν χαρακτήρα και σε ένα τάι μπρέικ το οποίο δεν έλεγε να τελειώσει, έφτασε στο 17-19 και έτσι η Παλλήνη πήρε τους δύο βαθμούς από το παιχνίδι.