Πλησιάζει η ημέρα που θα πετάξουμε για Ρώμη. Το project ‘Cosmos’ της Beach Arena που δημιουργεί μπιτσβολεϊμπολικές εμπειρίες εντός και εκτός Ελλάδας-
Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη δεν κατάφεραν να προκριθούν στις 24 καλύτερες ομάδες του τετράστερου τουρνουά στη Μόσχα και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με την 25η θέση.
Συγκροτήθηκαν πριν από λίγο οι όμιλοι του τετράστερου τουρνουά του παγκοσμίου σιρκουί μπιτς βόλεϊ που γίνεται στη Μόσχα και η ομάδα των Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη έπεσαν στον Η όμιλο.
Την θέση τους στο κυρίως ταμπλό του τετράστερου τουρνουά στη Μόσχα εξασφάλισαν Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη.
Παρά την μεγάλη τους προσπάθεια, Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου ηττήθηκαν στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του τετράστερου τουρνουά στη Μόσχα και έχασαν την ευκαιρία να προκριθούν στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης.
Το πρώτο βήμα για να πετύχουν το μεγάλο στόχο της πρόκρισης στο κυρίως ταμπλό του τετράστερου τουρνουά του παγκοσμίου σιρκουί που γίνεται στη Μόσχα έκαναν η Δήμητρα Μαναβή και η Κωνσταντίνα Τσοπούλου.
Με μία μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ στη Μόσχα στο ταμπλό των γυναικών. Τον τίτλο κατέκτησαν οι «άσημες» Λετονές Τίνα Γκραουντίνα και η Αναστασία Κραφτσένκοβα οι οποίες ήταν Νο20 στο ταμπλό και κατάφεραν να κατακτήσουν τον τίτλο.
Ο Aντερς Μολ και ο Κρίστιαν Σόρουμ από τη Νορβηγία διατήρησαν τα σκήπτρα τους και ανακηρύχθηκαν για δεύτερη σερί σεζόν πρωταθλητές Ευρώπης στο μπιτς βόλεϊ μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης που έγινε στη Μόσχα.
Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη άφησαν πίσω τους το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Μόσχα και μαζί με τις Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου θα λάβουν μέρος στο τουρνουά τεσσάρων αστεριών της FIVB στη πρωτεύουσα της Ρωσίας.
Ο Παναγιώτης Ιωαννίδης και ο Αντιόλ Κόλα μετά από μεγάλη μάχη στον τελικό κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο K22 Juniors Final που έγινε στον πολυχώρο Nisi στις Ράχες Φθιώτιδας.
Η ομάδα των Ιάσονα Κανέλλου / Δημήτρη Χατζηνικολάου θα αντιμετωπίσουν τους Παναγιώτη Ιωαννίδη / Αντιόλ Κόλα στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ22 που γίνεται στον Πολυχώρο Nisi στις Ράχες Στυλίδας.
Η Διονυσία Μάτιου με την συμπαίκτριά της Φαμπιόλα Τερζίου που το 2018 ήταν αντίπαλες στον τελικό του Κ19 θα αντιμετωπίσουν την Γεωργίνα Αντωνακάκη με την Ιωάννα Περδικάκη στον τελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος Κ22 που γίνεται στις Ράχες Φθιώτιδας.
Με είκοσι συναρπαστικούς αγώνες στην άμμο του Πολυχώρου Nisi άνοιξε η αυλαία του Κ22 Juniors Final στις Ράχες Στυλίδας.
Ο Αγγελος και ο Βασίλης Μανδηλάρης έφτασαν στο κατώφλι των ημιτελικών του μονάστερου τουρνουά μπιτς βόλεϊ της FIVB που γίνεται στην Βουδαπέστη αλλά αποκλείστηκαν στο τάι μπρέικ.
Την 9η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μόσχα κατέλαβαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πάλεψαν για να μπουν στα προημιτελικά αλλά για τρίτη φορά στη συγκεκριμένη διοργάνωση ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ που τείνει να εξελιχθεί σε κακό τους δαίμονα.
Απελευθερωμένες από το άγχος των προηγούμενων ημερών η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση στην τέταρτη ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ που γίνεται στη Μόσχα και προκρίθηκαν στις «16» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.
Ενα σετ αρκούσε στη Βίκυ Αρβανίτη και τη Βίκυ Καραγκούνη για να προκριθούν στις 24 καλύτερες ομάδες της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 που διεξάγεται στη Μόσχα.
Την πρώτη τους νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ που διεξάγεται στην Μόσχα και μάλιστα με άνετο σκορ πέτυχαν το πρωί της Τετάρτης οι Βίκυ Αρβανίτη / Πένυ Καραγκούνη.
Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη δεν αξιοποίησαν το προβάδισμα με 12-10 στο τάι μπρέικ στον αγώνα της πρεμιέρας της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με τις ιταλίδες Μενεγκάτι / Όρσι και ηττήθηκαν με 2-1 σετ. Ηταν το πρώτο ματς στον Α΄ ομιλο της τελικής φάσης που γινεται στη Μόσχα. Η ελληνική ομάδα παρά την απογοήτευση πρέπει να βρει το κουράγιο για να καλύψει το χαμένο έδαφος στους επόμενους αγώνες.
Ο Τόνι Λιοτατής και ο συμπαίκτης του Γιώργος Χρυσοστόμου κατέκτησαν το παγκύπριο πρωτάθληα μπιτς βόλεϊ για το 2019, oι τελικοί των οποίων έγιναν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στη Λεμεσό και στις Ομοσπονδιακές Εγκαταστάσεις της Κυπριακής ομοσπονδίας στη Λεμεσό.
Θετικές εντυπώσεις άφησε σε κοινό και συμμετέχοντες η τελική φάση της κατηγορίας Κ19 στο μπιτς βόλεϊ που φιλοξενείται στο νησί των ιπποτών, την Ρόδο και πιο συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου «Καλλιπάτειρα».
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής προέκυψε στον Α' όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ που ξεκινάει σήμερα Δευτέρα (5/8) στην Μόσχα.
Σε έναν τελικό που έσπασε καρδιές και σε κατάμεστες κερκίδες στις εγκαταστάσεις στην Καλλιπάτειρα στην Ρόδο, η Ροδίτισσα Φαμπιόλα Τερζίου και η Διονυσία Μάτιου από την Κατερίνη κατέκτησαν το Κ19 Juniors Final.
Τα αδέρφια Χανδρινοί, Αριστείδης και Σπύρος κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Κ19 Juniors Final που διεξήχθη στην Ρόδο και στις εγκαταστάσεις του αθλητικού χώρου «Καλλιπάτειρα». Τα αδέρφια από την Καλαμάτα τα τελευταία χρόνια έχον ξεχωρίσει στα αγόρια στις αναπτυξιακές ηλικίες και πρόσθεσαν άλλη μία διάκριση στο ήδη πλούσιο βιογραφικό τους.