Α.Π.Σ.Αίας Ευόσμου
Το δεύτερο τουρνουά μνήμης «Χρήστος Λαδάς» που διοργανώνει ο σύνδεσμος διαιτητών πετοσφαίρισης Βορείου Ελλάδας, ξεκινάει την Παρασκευή 30/9 και ολοκληρώνεται την Κυριακή 2/10 στο ΔΑΚ Ευόσμου Θεσσαλονίκης.Στο τουρνουά παίρνουν μέρος τέσσερις ομάδες Πρι Λιγκ γυναικών από τις έξι που συμμετέχουν συνολικά στη νέα σεζόν και αυτές είναι: Αίαντας Ευόσμου, Μακεδόνες Αξιού, ΧΑΝΘ, Ελπίδα Αμπελοκήπων.
Την αφίσα του δεύτερου τουρνουά μνήμης «Χρήστου Λαδά» που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 30/9-2/10 στο ΔΑΚ Eυόσμου, ανακοίνωσε ο σύνδεσμός διαιτητών πετοσφαίρισης Βορείου Ελλάδος (ΣΥ.Δ.ΠΕ.Β.Ε.Θ.).Το τουρνουά θα γίνει με τέσσερις ομάδες γυναικών από τις έξι που συμμετέχουν στη νέα Πρι Λιγκ και αυτές είναι: Αίαντας Ευόσμου, Μακεδόνες Αξιού, ΧΑΝΘ, Ελπίδα Αμπελοκήπων.
Δυνατές ομάδες δημιουργούνται στην Πρε Λιγκ βόλεϊ γυναικών, πέφτουν πολλά λεφτά και οι Αμαζόνες, Πορφύρας, Πανιώνιος, Απόλλων Καλαμάτας, Πεύκα, Απολλώνιος, Βριλήσσια, Κόρινθος θα διεκδικήσουν την άνοδο. Τα ρόστερ της Πρε Λιγκ βόλεϊ γυναικών.
Με θέα το κύπελλο Ελλάδας που κατέκτησε πριν λίγες ημέρες στο Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Αίαντα Ευόσμου με 3-0 σετ
Το τρίποντο που τον κρατάει στην 4η θέση πέτυχε στον Εύοσμο ο Άρης.
Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα με 3-1 παρά την απουσία της Κούλερκαν. Η διαγώνια των γηπεδούχων τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση, και δεν μπορούσε να αγωνιστεί και έτσι η 17χρονη Κωτσαρά πήρε τη θέση της η οποία πήρε 11 πόντους (ο ΑΟΜ είχε επίσης στο βασικό σχήμα την 17χρονη Αλλαγιάννη που πέτυχε 13 και την 15χρονη Γράβαρη που πήρε 13), ενώ και ο Αίας δεν είχε στον πάγκο τον τιμωρημένο προπονητή Κώστα Παπαδημητρίου τον οποίο αντικατέστησε ο Νίκος Ροδοπαίος. Απο τις νικήτριες βοήθησαν επίσης, η Καλανταρίδου με 17 και η Ντε Τζίσους με 13.
Τρίποντο μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πανηγύρισε στον Εύοσμο ο Πορφύρας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα. Η ομάδα του Πειραιά με τους τρεις βαθμούς της νίκης ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με 7 βαθμούς άφησε στο -2 τον 14ο πλέον Αίαντα.
Παναθηναϊκός-ΑΕΚ είναι το μεγάλο ζευγάρι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών που προέκυψε από τη κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στην ΕΟΠΕ.
Νίκη-ανάσα για τον Πανναξιακό, ο οποίος επικράτησε στη Νάξο με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου. Η ομάδα της Νάξου με τους τρεις βαθμούς της νίκης ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με 5 βαθμούς ισοβαθμεί με την ομάδα του Ευόσμου, ωστόσο υπερτερεί στην ισοβαθμία, καθώς την έχει νικήσει δύο φορές.
Μεγάλη νίκη στον Εύοσμο για τον Ηλυσιακό, ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό παιχνίδι. Η ομάδων των Ιλισίων με τους δύο βαθμούς της νίκης έφτασε τους 6, έναν περισσότερο από τον Αίαντα από τον οποίο υπερτερεί πλέον και σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ τους.
Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που πήρε το εύκολο τρίποντο κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Μάρκο Φενόλιο στον ασπρόμαυρο πάγκο μετά τις δύο ήττες που είχε γνωρίσει ο Ιταλός τεχνικός στα ντέρμπι με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ενώ ο Αίας γνώρισε την 12η συνεχόμενη ήττα του (έχει να κερδίσει από την 5η αγωνιστική).
Οι Αμαζόνες χωρίς την τραυματία αρχηγό τους Χρυσάνθη Χριστοδούλου, επικράτησαν στη Νέα Ερυθραία με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου, επέστρεψαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, και πήραν τη ρεβάνς για την ήττα-σοκ του πρώτου γύρου. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας που ήταν εκπληκτική στο μπλοκ με 14 και πήρε 5 άσσους, έφτασε στους 21 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από τη Λαμία που έχει παιχνίδι λιγότερο, και στο +6 από το Μαρκόπουλο που έχει επίσης δύο αναβληθέντα παιχνίδια.
Με νίκη μπήκε στο νέο έτος ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε 62 λεπτά επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα στον Εύοσμο.Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σερβίς του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τον Ιταλό τεχνικό Κάρλο Παρίζι να δίνει χρόνο συμμετοχής στην νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Τέιλορ Άγκοστ, η οποία πέτυχε και 4 πόντους.
Ευτυχώς υπάρχει διακοπή στα πρωταθλήματα Volley League ανδρών, γυναικών που βράζουν από κορωνοϊό, στην Πολωνία η Ρόμπλες της Λαμίας