1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
13-03-2019 04:33

Το πανόραμα του Κυπέλλου γυναικών 2018-19

Κυπελλούχος Ελλάδας για 9η φορά στην ιστορία του και μάλιστα συνεχόμενη αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος στο κλειστό των Σερρών, επικράτησε στον τελικό του «πρωτάρη» ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ.

Παράλληλα με την σημερινή κατάκτηση του τροπαίου, είχαμε και την ισοφάριση σημαντικών ατομικών ρεκόρ από τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, αλλά και την Στέλλα Χριστοδούλου .

Η αρχηγός του Ολυμπιακού «έπιασε» την Ρούξι Ντουμιτρέσκου στους 8 τίτλους, ενώ ο Σέρβος τεχνικός των «ερυθρόλευκων» έφτασε στα 4 Κύπελλα, όσα έχουν και οι πολυνίκες του θεσμού, Δημήτρης Μπαχράμης και Γιάννης Νικολάκης.

Κορυφαίες των νικητριών οι Σκοτ με 22 πόντους, Εμοντς με 21 ενώ από την Θήρα ξεχώρισαν Πίλεπιτς 14 πόντους και Μερτέκη με 16.

Τραυματίστηκε η Γιώτα

Μεγάλη άτυχη του τελικού η Κατερίνα Γιώτα του Ολυμπιακού η οποία αποχώρησε τραυματίας στο 17-15 του τρίτου σετ.  Ο ΑΟ Θήρας ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του τελικού είχε πρώτη σκόρερ την Μερτέκη.

Η εξέλιξη του τελικού

Ισορροπημένα ξεκίνησε ο τελικός με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» όμως ‘ήταν αυτές που σταδιακά, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική επίθεση από την Σκοτ αλλα και πρώτους χρόνους από Γιώτα, Λαμπρούση, άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ με 12-7 και 16-9. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε προσωρινά με 17-12 με Πίλεπιτς και Μερτέκη.Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε η Εμοντς που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 20-13 ενώ στη συνέχεια η Χριστοδούλου τροφοδότησε την Σκοτ η οποία με εκπληκτικές επιθέσεις και μπλοκ άουτ, τελείωσε το σετ με 25-16

.Ισοφάριση και τραυματισμός Γιώτα

Μεγάλη μονομαχία ειχαμε στο δεύτερο σετ, με την ομάδα της Σαντοορίνης να ισοφαρίζει τα σετ το οποίο όμως παράλληλα σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό της διεθνής κεντρικής Κατερίνας Γιώτα στα μέσα του σετ.«Ερυθρόλευκο» αρχικά ηταν το προβάδισμα στο σκορ και στο δεύτερο σετ με τις κυπελλούχες να ξεκινούν με 6-3 αλλά στην συνέχεια τις νησιώτισσες να κάνουν απρόσμενο σερί 1-5 κι να παίρνουν μπροστά με 6-8 αλλά και στην συνέχεια να διατηρούν σταθερό προβάδισμα δύο πόντων με Καλανταρίδου, Πίλεπιτς (9-11), και πρωτους χρόνους από Εμμανουηλίδου (11-13).Λίγο αργότερα και ενώ ο δεικτης του σκορ εδειχνε 15-17, είχαμε δυσάρεστη εξέλιξη για τον Ολυμπιακό καθώς η Γιώτα σε προσπάθεια της για μπλοκ προσγειώθηκε ατσαλα και τραυματίστηκε. Στην συνέχεια αποχώρησε υποβασταζόμενη από το τερέν και κάτω από τα θερμά χειροκροτήματα όλων των θεατών που ηταν στο κλειστό.Παρά την αποχώρηση της Γιώτα ο Ολυμπιακός έδειξε ανεπηρέαστος και με αιχμή την Σκοτ, πέρασε μπροστά με 20-18.Ανατρεπτική ήταν η εξέλιξη του σετ καθώς η Θήρα δεν παράτησε το σετμε την Μερτέκη στην επίθεση και την Φίλντ με άσσο πέρασε μπροστά με 21-22.Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο σερί πόντους από πλάσε τηςΧριστοδούλου και της Σκοτ και πέρασε μπροστά με 23-22. Η είσοδος της νεαρής πασαδόρου Ξανθοπούλου από τον προπονητή των φιλοξενουμένων Γκάιτς, έφερε αποτέλεσμα, καθώς πίεσε στο σερβίς και με άσσο έβαλε μπροστά την ομάδα της Σαντορίνης με 23-24 ενώ η Μερτέκη με φοβερό καρφί τελείωσε το σετ με 23-25 και έφερε τον τελικό στα ίσια με 1-1.   

Αντεπίθεση Ολυμπιακού και ..κούπα

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακά να μπαίνει φουριόζος και να και από την αρχή να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά η Ζακχαίου που αντικατέστησε την Γιώτα έβαλε μπροστά τις φετινές κυπελλούχες με 9-5, στη συνέχεια με την Σκοτ να παίρνει «φωτιά» ξέφυγε με +6 (18-12 ). Ο ΑΟ Θήρας μείωσε προσωρινά με άσσο της Μερτέκη με 19-16 αλλά μέχρι εκεί.Με πρώτους χρόνους της Ζακχαίου και την Εμοντς να δίνει λύσεις, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ με 25-19 έκανε το 2-1 και έβαλε πλώρη για την κούπα.Ντέρμπι είχαμε στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ με την Θήρα να ξεφεύγει με 3-6 αλλα τον Ολυμπιακό να επανέρχεται και με σερί 13-4 να προσπερνάει με την Σκοτ και ασσο της Λαμπρουση με 16-10. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 16-11 αλλα οι παίκτριες του Κοβατσεβιτς με μπροστάρισα την κορυφαία Σκοτ ξέφυγαν με 20-13 ενώ η Εμοντς λιγο αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +8 (21-13).Στη συνέχεια με Νομικού, Εμοντς και τελευταία επιθεση από την Σκοτ ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ με 25-17 και με 3-1 σήκωσε μια ακόμη κούπα

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-16
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19
4ο σετ: 6-8, 16-10, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/31 επ., 1 άσσος), Γιώτα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 21 (17/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 22 (22/38 επ., 21% υπ.), Χριστοδούλου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 40% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Νομικού.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Εμμανουηλίδου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Μερτέκη 16 (13/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.), Πίλεπιτς 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ, 45% υπ.), Καραφουλίδου (0/4 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Παναγιωτίδου.

 

Τελικός - Γυμναστήριο Σερρών - Σάββατο 6 Απριλίου

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΟ Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

Ημιτελικοί - Γυμναστήριο Σερρών - Παρασκευή 5 Απριλίου

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)

Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

Προημιτελικοί κυπέλλου γυναικών 2018-19

Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (29-27, 25-22, 21-25, 24-26, 18-16)

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Θήρας 1-3 (22-25, 16-25, 25-19, 14-25)

Α.Ο.Ν.Πανναξιακός - Α.Σ.Άρης 3-0 (25-17, 25-17, 25-14)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Σ.Π.Θέτις 3-0 (25-17, 25-17, 25-19)

Γ΄φάση - 1η αγωνιστική

Α.Σ.Άρης - Α.Ο.Μαρκοπούλου Revoil 3-1 (25-13, 25-22, 23-25, 26-24)

Γ.Σ.Ηλιούπολης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (15-25, 12-25, 12-25)

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φ.Πορφύρας 3-0 (21-15, 25-21, 25-17)

Α.Ε.Κ. - Α.Π.Σ.Αίας 3-1 (19-25, 25-21, 25-22, 25-22)

Α.Ο.Ν.Πανναξιακός - Α.Σ.Π.Κόρινθος 3-0 (25-11, 25-19, 25-16)

Α.Σ.Π.Θέτις - Α.Ο.Ηλυσιακός 3-1 (23-25, 25-13, 25-22, 25-14)

Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Θήρας 0-3 (13-25, 20-25, 23-25)

Παναθηναϊκός - Α.Σ.Μακεδόνες 3-0 (25-13, 25-19, 25-21)

Β΄φάση - 2η αγωνιστική

Α.Ε.Αγίας Παρασκευής - Α.Ε.Κ. 0-3 (14-25, 18-25, 12-25)

Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων - Χ.Α.Ν.Θ. 3-1 (25-17, 22-25, 25-21, 25-20)

Μ.Α.Σ.Νέα Γενεά - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (26-24, 25-23, 19-25, 19-25, 10-15)

Ο.Φ.Α.Απολλώνιος - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (23-25, 13-25, 14-25)

Β΄φάση - 1η αγωνιστική

Α.Ε.Αγίας Παρασκευής - Α.Σ.Νηρέας Καρδαμύλων 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ε.Κ. 1-3 (25-17, 24-26, 15-25, 15-25)

Ο.Φ.Α.Απολλώνιος - Ζ.Α.Ο.Ν. 3-0 (25-20, 25-23, 25-22)

Ε.Ο.Σταυρούπολης - Μ.Α.Σ.Νέα Γενεά 0-3 (19-25, 17-25, 23-25)

 

     

     

    ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

    1999: Βριλήσσια
    2000: Βριλήσσια
    2001: Πανελλήνιος
    2002: ΖΑΟΝ
    2003: Βριλήσσια
    2004: Βριλήσσια
    2005: Παναθηναϊκός
    2006: Παναθηναϊκός
    2007: Ματαιώθηκε
    2008: Παναθηναϊκός
    2009: Παναθηναϊκός
    2010: Παναθηναϊκός
    2011: Ολυμπιακός
    2012: Ολυμπιακός
    2013: Ολυμπιακός
    2014: Ολυμπιακός
    2015: Ολυμπιακός
    2016: Ολυμπιακός
    2017: Ολυμπιακός
    2018: Ολυμπιακός
    2019: Ολυμπιακός



    ΟΙ ΜVP

    1999: Καρίνα Μετβέτεβα
    2000: Μαρία Γκαραγκούνη
    2001: Σοφία Ιορδανίδου
    2002: Μαρία Γκαραγκούνη
    2003: Ελένη Μεμετζή
    2004: Μαρία Γκαραγκούνη
    2005: Ρούξι Ντουμιτρέσκου
    2006: Μαρία Γκαραγκούνη
    2007: Ματαιώθηκε
    2008: Ρούξι Ντουμιτρέσκου
    2009: Μαρίσα Φερνάντεθ
    2010: Μπριζίτκα Μόλναρ
    2011: Ευαγγελία Χαντάβα
    2012: Σοφία Κοσμά
    2013: Μανωλίνα Κωνσταντίνου
    2014: Στέλλα Χριστοδούλου
    2015: Ιβάνα Μπραμπόροβα
    2016: Τζίνα Λαμπρούση
    2017: Άννα Λαζάρεβιτς
    2018: Σάσκια Χίπε
    2019: Στέλλα Χριστοδούλου

     

     

     

     

    ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

    8 ΤΙΤΛΟΙ: Στ. Χριστοδούλου, Ντουμιτρέσκου,

    7 ΤΙΤΛΟΙ: Κοκκινάκη, Κονόμι, Γκαραγκούνη Μ., Τέζα

    6 ΤΙΤΛΟΙ: Γιώτα, Λαμπρούση

    5 ΤΙΤΛΟΙ: Βλαχάκη, Μυλωνά, Χατζηνικολάου.

    4 ΤΙΤΛΟΙ: Γκαραγκούνη N., Κουτουξίδου, Κωνσταντίνου, Μεμετζή, Μουρζάκου, Παπαγεωργίου, Σαπαρέφσκα, Τζανακάκη, Τένεβα.

    3 ΤΙΤΛΟΙ: Χίπε, Μιλεντίγιεβιτς, Κωνσταντινίδου Αλ., Γιακουμή,  Καβαθά, Κοσμά, Ντάιμου, Φραγκιαδάκη

    2 ΤΙΤΛΟΙ: Νομικού, Παπαδοπούλου, Γκάνια, Εμμανουηλίδου, Καρπουζά, Κρέσσου, Λαζάρεβιτς, Λιχολιέτοβα, Μαλασάι, Μετβέτεβα, Μητσέλου, Μπίλλια, Μπουζουνιεράκη, Σάκκουλα, Σιμάνκοβα, Τομάσεβιτς, Φεντότοβα, Χατζηνίκου, Χούντα

    1 ΤΙΤΛΟΣ: Λαμπρινή Κωνσταντινίδου, Έμοντς, Χουντ, Ζακχαίου, Νιέμερ, Πολ, Αγγελάκη, Ανσάλντι, Άνταμς, Βέσοβιτς, Βορονίνα, Γιαλένιου, Γκίμπσον, Δηλαβέρη,  Θεοδώρου, Θεοχάρη, Ιλίνα, Ιορδανίδου, Καλλιγέρη, Καρακώστα, Κις, Κόλεβα, Κυριακίδου,  Λισένκο, Λόζανσιτς, Λούκοβιτς, Μαγγίνα, Μάρκου, Μάσσου,  Μονζόνι, Μόλναρ, Μουρατίδη, Μουστάκη, Μπλάμη,Μπούντιμιρ, Μπραμπόροβα, Νέσοβιτς, Νικολακοπούλου, Νικολαΐδου, Νικούλη, Νοσέκοβα, Ογκνιένοβιτς, Ουζούνοβα, Πανουτσοπούλου, Παπάζογλου, Ράλλη, Ρίμπας, Σαββίδου, Σαμοντάχοβα, Σίμανιτς, Σκλαβένα, Τότσκο, Τρατς, Τσβετάνοβα, Τσιαρτσιάνη, Τσίμα, Φερνάντεζ, Χαντάβα,  Χριστοδούλου Ελ.

     

     

     

    ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

    4 ΤΙΤΛΟΙ: Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός: 2016, 2017, 2018, 2019), Δημήτρης Μπαχράμης (Βριλήσσια: 1999, 2000 - Παναθηναϊκός: 2005, 2006), Γιάννης Νικολάκης (Πανελλήνιος: 2001, Ολυμπιακός: 2011, 2014, 2015)

    3 ΤΙΤΛΟΙ: Τάκης Φλώρος (Παναθηναϊκός: 2008, 2009, 2010)

    2 ΤΙΤΛΟΙ: Τέλης Σωτήρχος (Ολυμπιακός: 2012, 2013),

    1 ΤΙΤΛΟΣ: Γιώργος Σαμαράς (ΖΑΟΝ: 2002), Μάκης Ξαγοράρης (Βριλήσσια: 2003), Σούλης Τουρσούγκας (Βριλήσσια: 2004).

     

    ΤΑ FINAL 4 , ΤΑ FINAL 8 ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

    1ο Final Four: 19-20/03/1999 - ΕΑΚ Αλεξανδρούπολης
    Α' ημιτελικός: Άρης - Βριλήσσια 1-3 (17-25, 25-20, 15-25, 10-25)
    Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Νίκη Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-23, 25-15, 25-22)
    Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 0-3 (24-26, 18-25, 14-25)

    2ο Final Four: 26-27/02/2000 - Πυλαία Θεσσαλονίκης
    Α' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)
    Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Ηρακλής 3-0 (25-17, 28-26, 25-19)
    Τελικός: Βριλήσσια - Φιλαθλητικός 3-1 (25-18, 25-19, 19-25, 25-22)

    3ο Final Four: 23-24/02/2001 - Νεάπολη Λάρισας
    Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-1 (25-22, 19-25, 25-13, 25-20)
    Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-1 (21-25, 25-22, 25-22, 27-25)
    Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 2-3 (25-21, 20-25, 19-25, 25-18, 10-15)

    4ο Final Four: 22-23/02/2002 - ΔΑΚ Ευόσμου
    Α' ημιτελικός: ΖΑΟΝ - Φιλαθλητικός 3-1 (26-28, 25-14, 25-12, 25-15)
    Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Αίας Ευόσμου 1-3 (19-25, 25-22, 23-25, 14-25)
    Τελικός: ΖΑΟΝ - Αίας Ευόσμου 3-2 (25-21, 25-18, 17-25, 18-25, 15-13)

    1ο Final Eight: 27-30/03/2003 - Βριλήσσια
    Α' προημιτελικός: Αίας Ευόσμου - Βριλήσσια 0-3 (21-25, 24-26, 12-25)
    Β' προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Πανελλήνιος 1-3 (22-25, 25-22, 16-25, 21-25)
    Γ' προημιτελικός: ΑΕ Βύρωνα Άγ. Σώστη - Φιλαθλητικός 1-3 (18-25, 20-25, 25-22, 18-25)
    Δ' προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Άρης 3-0 (25-18, 25-15, 25-18)
    Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 26-24, 25-17)
    Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 2-3 (25-23, 25-22, 17-25, 22-25, 11-15)
    Τελικός: Πανελλήνιος - Βριλήσσια 0-3 (25-27, 17-25, 23-25)

    2ο Final Eight: 06-08/02/2004 - ΣΕΦ Πειραιά
    Α΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - ΑΕ Βύρωνα/Αγ. Σώστη 3-0 (25-12, 25-12, 15-15)
    Β΄προημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-0 (25-14, 25-23, 25-22)
    Γ΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 0-3 (20-25, 25-27, 14-25)
    Δ΄προημιτελικός: Φιλαθλητικός - Πανελλήνιος 3-1 (13-25, 14-25, 25-23, 23-25)
    Α΄ ημιτελικός: Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 3-1 (25-19, 15-25, 25-23, 25-23)
    Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 0-3 (22-25, 18-25, 28-30)
    Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 3-1 (26-24, 22-25, 25-16, 25-22)

    3ο Final Eight: 17-20/03/2005 - Π. Νικολαϊδης Κερατσινίου
    Α΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Βριλήσσια 1-3 (22-25, 15-25, 25-19, 23-25)
    Β΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-23)
    Γ΄ προημιτελικός: Σίρις - Φιλαθλητικός 3-2 (25-22, 20-25, 22-25, 25-23, 15-12)
    Δ΄ προημιτελικός: Άρης - Παναθηναϊκός 0-3 (17-25, 17-25, 13-25)
    Α΄ ημιτελικός: Σίρις - Βριλήσσια 1-3 (21-25, 18-25, 25-18, 21-25)
    Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Παναθηναϊκός 1-3 (23-25, 24-26, 25-22, 18-25)
    Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-14)

    4ο Final Eight: 16-19/03/2006 - Μαρκόπουλο
    Α΄ προημιτελικός: Κτησιφών - Πανελλήνιος 0-3 (14-25, 15-25, 16-25)
    Β΄ προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 0-3 (16-25, 17-25, 16-25)
    Γ΄ προημιτελικός: Ηρακλής - Απολλώνιος Κερατσινίου 2-3 (20-25, 18-25, 25-20, 25-23, 12-15)
    Δ΄ προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)
    Α΄ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Απολλώνιος Κερατσινίου 3-0 (25-23, 29-27, 25-19)
    Β΄ ημιτελικός: Πανελλήνιος - Μαρκόπουλο 3-1 (25-21, 25-17, 16-25, 25-22)
    Τελικός: Πανελλήνιος - Παναθηναϊκός 1-3 (14-25, 14-25, 25-16, 15-25)

    5ο Final Eight: 29/03-01/04/2007 - «Σπίτι του βόλεϊ» Παιανία
    Α΄προημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-21, 17-25, 25-21, 20-25, 15-12)
    Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 2-3 (25-23, 15-25, 25-17, 21-25, 07-15)
    Γ΄προημιτελικός: Πανελλήνιος - Άρης
    Δ΄προημιτελικός: Ηρακλής - Κτησιφών
    *** Η διοργάνωση ματαιώθηκε λόγω των θλιβερών επεισοδίων στη Λαυρίου.

    5ο Final Four: 06-07/03/2008 - Ιεράπετρα
    Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (21-25, 25-21, 25-13, 25-17)
    Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (23-25, 25-23, 31-33, 27-25, 15-12)
    Τελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 2-3 (25-27, 27-25, 25-23, 20-25, 13-15)

    6ο Final Four: 27-28/03/2009 - Ερμούπολη Σύρου
    Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής 2-3 (25-23, 25-18, 19-25, 18-25, 13-15)
    Β' ημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 16-25)
    Τελικός: Ηρακλής - Παναθηναϊκός 0-3 (21-25, 24-26, 19-25)

    7ο Final Four: 13-14/03/2010 - Μελίνα Μερκούρη Ρεθύμνου
    Α' ημιτελικός: Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3 (17-25, 17-25, 17-25)
    Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 3-0 (25-17, 25-14, 25-16)
    Τελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (25-22, 19-25, 25-15, 25-21)

    Τελικός: 16/04/2011 - Σάμος
    ΑΕΚ - Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 25-17, 25-19, 18-25, 10-15)

    Τελικός: 07/04/2012 - Πρέβεζα
    Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (25-22, 20-25, 29-27, 19-25, 11-15)

    8ο Final Four: 12-13/4/2013 – Σαντορίνη
    Α’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (25-18, 24-26, 20-25, 22-25)
    Β’ ημιτελικός: ΑΕΚ – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-14, 25-16, 25-04)
    Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22)

    9ο Final Four 29-30/3/2014 – Πύλος
    Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)
    Β’ ημιτελικός: Πανναξιακός – Ηρακλής 3-0 (25-12, 25-18, 25-20)
    Τελικός: Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-14, 25-15, 25-21)

    10ο Final Four 28-29/3/2015 – Αγρίνιο
    Α’ ημιτελικός: Πανναξιακός-Παναθηναϊκός 2-3 (25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15)
    Β’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς-Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 18-25, 16-25)
    Τελικός: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 19-25, 22-25)

    11ο Final Four Astra Airlines 4-5/3/2016 Χίος
    Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15)
    Β’ ημιτελικός: ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΕΚ 1-3 (25-27, 25-23, 16-25, 07-25)
    Τελικός: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-08, 25-13)

    12ο Final Four 4-5/3/2017 - Γλυφάδα
    Α' ημιτελικός: ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - Πανναξιακός 2-3 (12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15)
    Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3 (14-25, 24-26, 12-25)
    Τελικός: Πανναξιακός - Ολυμπιακός 1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 15-25)

    13ο Final Four 2-3/3/2018 -Σαντορίνη
    A' ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-21, 28-26, 22,25, 25 - 21)
    B' ημιτελικός: Ηλυσιακός -Πανναξιακός 0-3 (16-25, 19-25, 20-25)
    Τελικός: Ολυμπιακός-Πανναξιακός 3-0 (25-15, 25-16, 25-19)

    14ο Final Four 5-6/4/2019 Σέρρες
    Α΄ ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)
    Β΄ ημιτελικός: Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)
    Τελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

     

    Περισσότερα από την κατηγορία: « Το πανόραμα του Κυπέλλου γυναικών 2017-18

    Find us on Facebook

    ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ