Την ήττα με 3-0 σετ από την Ρωσία γνώρισε η Εθνική παμπαίδων για την 3η αγωνιστική του Β' ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ17 που διεξάγεται στην Βουλγαρία.
Αν και κατέκτησε το πρώτο σετ, η Εθνική παμπαίδων λύγισε από την Τσεχία για την 2η αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ17 που φιλοξενείται στη Σόφια. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου γνώρισε την δεύτερη ήττα της στην διοργάνωση, μετά την πρεμιέρα από την Πορτογαλία.
Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ17 η Εθνική παμπαίδων. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου στην πρεμιέρα της διοργάνωσης που φιλοξενείται στη Σόφια της Βουλγαρίας γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Πορτογαλία.
Mε την πέμπτη θέση στο πρόσφατο Βαλκανικό πρωτάθλημα U16 της Σερβίας ολοκλήρωσε τον κύκλο της η Εθνική Παγκορασίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με κορίτσια γεννημένα το 2004-2005, μέτρησε σε 14 συνολικά παιχνίδια στα δύο συνολικά χρόνια «ζωής», 9 νίκες και 5 ήττες.
Στη Σόφια παρέμεινε η Εθνική παμπαίδων, καθώς μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 θα λάβει μέρος στη πρωτεύουσα της Βουλγαρίας και στη τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ17 από 13 έως 21 Ιουλίου.
Με το αργυρό μετάλλιο επιστρέφει από τη Βουλγαρία στην Ελλάδα η Εθνική Παμπαίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Γιώργου Μπακοδήμου ηττήθηκε στον τελικό 3-0 σετ (25-8, 25-19, 25-19) από την διοργανώτρια.
Με τον Αλέξανδρο Νανόπουλο να σταματάει στους 37 πόντους, η Εθνική παμπαίδων επικράτησε στον ημιτελικό του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ17 με 3-1 σετ της Ρουμανίας και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Κόντρα στην διοργανώτρια Βουλγαρία την Κυριακή στις 19.00 η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.
Την πέμπτη θέση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ16 κατέλαβε η Εθνική παγκορασίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον αγώνα για τις θέσεις 5-6 επικράτησε με 3-0 σετ του Μαυροβουνίου, με τις αθλήτριες του Κώστα Γκούντα να κάνουν μεγάλη ζημιά από τη γραμμή των εννέα μέτρων, με 16 συνολικά άσσους.
Η Εύα Χαντάβα δεν βρίσκεται στην 17άδα της Εθνικής γυναικών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και η έμπειρη ακραία με ανάρτησή της στο facebook έδειξε την στήριξή της στις αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στην προετοιμασία και στη τελική φάση της διοργάνωσης.
Η Εθνική παμπαίδων γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 και τερμάτισε δεύτερη στον Α' όμιλο. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου έχασε από την οικοδέσποινα της διοργάνωσης Βουλγαρία με 3-1 σετ και στον δρόμο για τον τελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα του Β' όμιλου Τουρκία - Ρουμανία που διεξάγεται τώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Σόφιας.
Την πρώτη της νίκη στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ16 που διεξάγεται στην Σερβία πέτυχε η Εθνική παγκορασίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντιμετώπισε για τις θέσεις κατάταξης 5-8 την Βόρεια Μακεδονία, την οποία και νίκησε με 3-0 σετ.
Χωρίς αλλαγές στα ονόματα σε σχέση με το Ευρωπαϊκό είναι οι επιλογές του ομοσπονδιακού προπονητή Γκιγιέρμο ναράνχο για την προετοιμασία της Εθνικής γυναικών ενόψει του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Η Εθνική παγκορασίδων ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τουρκία για την 2η αγωνιστική του Β' ομίλου του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ16 που διεξάγεται στη Σερβία. Η ομάδα του Κώστα Γκούντα θα αγωνιστεί την Παρασκευή στις 17.00 για τις θέσεις κατάταξης 5-7.
Διπλασίασε τις νίκες της η Εθνική παμπαίδων στον Α' όμιλο του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ17 που διεξάγεται στη Βουλγαρία. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου, μετά την Σερβία νίκησε και την Μολδαβία με 3-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Πρόταση από την ομοσπονδία του  Ισραήλ δέχθηκε ο Γιάννης Νικολάκης.
Με νίκη ξεκίνησε την πορεία της η Εθνική παμπαίδων στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ16 που ξεκίνησε την Τετάρτη (3/7) στη Σόφια. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου με υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες νίκησε με 3-0 σετ τη Σερβία και μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση.
Από τον Απρίλιο του 2017 όταν ανέλαβαν την Εθνική παμπαίδων είχαν βάλει ως στόχο η φουρνιά που είχαν στα χέρια τους να αγωνιστεί σε τρία συνεχόμενα ευρωπαϊκά μέχρι την ενηλίκιωσή της. Δυόμιση χρόνια μετά, έχουν πετύχει τον στόχο αυτόν κατά τα 2/3.
Την ήττα με 3-1 σετ από την Ρουμανία γνώρισε η Εθνική παγκορασίδων, στη πρεμιέρα του Β΄ομίλου του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ16 που διεξάγεται στην πόλη Vrnjacka Banja της Σερβίας.
 Την 12άδα της Εθνικής παμπαίδων για το Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 στη Σόφια (03-07/07),  ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Μπακοδήμος και οι συνεργάτες του Παναγιώτης Γεωργούντζος, Παναγιώτης Τσότρας
Αποστολή: Εφημερίδα Πελοπόννησος, pelop.gr, Παναγιώτης Αντωνόπουλος  Ικανοποιημένος απο την προσπάθεια των διεθνών και την γενική απόδοση της εθνικής ανδρών και στα δύο ματς με την Ρουμανία, εμφανίστηκε ομοσπονδιακός προπονητής, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, ο οποίος τόνισε μετά την ληξη του δεύτερου ματς:
  Αν και πάλεψε ολα τα σετ, η εθνική μας ομάδας ανδρών γνώρισε την ήττα με  3-0 σετ (25-21, 25-23, 25-21) από τη Ρουμανία  στην σάλα «Πολιβαλέντα» στην Αλεξάνδρεια στον δεύτερο τελικό του Silver European League. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στη διοργάνωση καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση
Την 12άδα της Εθνικής παγκορασίδων που θα ταξιδέψει στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ16 στην Σερβία ανακοινωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Γκούντας και η συνεργάτης του Χριστίνα Πεταλά.
Αποστολή: Εφημερίδα Πελοπόννησος  pelop.gr, Παναγιώτης Αντωνόπουλος «Είμαστε πανέτοιμοι. Μπορούμε να παίξουμε και 10 σετ αν χρειαστεί για να πάρουμε τον τίτλο». Αυτά τόνισε ο Νίκος Ζουπάνι όταν ρωτήθηκε εάν η Ελληνική ομάδα μπορεί να ανταποκριθεί στις δυσκολίες του δεύτερου τελικού  Silver European League, να ανατρέψει την ήττα του πρώτου παιχνιδιού και να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου. 5 μ.μ. (www.eurovolley.tv)
Αποστολή: Εφημερίδα Πελοπόννησος  pelop.gr, Παναγιώτης Αντωνόπουλος  Σε ξενοδοχείο στην κωμόπολη Ζιμνίτσεα, περίπου 40 χιλιόμετρα μακριά από την Αλεξάνδρεια της Ρουμανίας, εκεί που αύριο στις 5 μ.μ. (www.eurovolley.tv) θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός τελικός  Silver European League, κατέλυσε η αποστολή της Εθνικής μας ομάδα.