Στην Α1 Ιταλίας, για την 12η αγωνιστική, η Περούτζια κέρδισε την Σόρα με 3-1 εκτός έδρας και παρέμεινε πρώτη με 31 βαθμούς.
Η Eνέα PTPS Πίλα με πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) την Ολγα Στράντζαλη νίκησε με 3-2 σετ την Κάλιτζ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πολωνικού πρωταθλήματος και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Στην Α1 Γαλλίας, για την 11η αγωνιστική η Πουατιέ του Μενέλαου Κοκκινάκη ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Νις εκτός έδρας. Ο Έλληνας διεθνής ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε 22 πόντους, με 22/36 επιθέσεις, 43% υποδοχή (26% άριστη) και ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του.
Στην Α1 Γυναικών της Ιταλίας, για την 10η αγωνιστική η Φιλοτράνο της Ανθής Βασιλαντωνάκη ηττήθηκε από την Αρσίζιο με 3-1 σετ εκτός έδρας και παρέμεινε στην 11η θέση με 6 βαθμούς. Η Ανθή είχε 11 πόντους με 8/39 επιθέσεις, 1 άσσο, 2 μπλοκ και 63% υποδοχή με 26% άριστη.
Είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς κάποιον πιο έμπειρο παίκτη από τον Φινλανδό Γιάακο Εστόλα, ο οποίος συνεχίζει να παίζει βόλεϊ δυο φορές την βδομάδα, παρόλο που στις 8 Δεκεμβρίου έκλεισε τα 100 του χρόνια.
Ένα απίστευτο περιστατικό συνέβη στoν τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος συλλόγων μεταξύ της τουρκικής Βακίφμπανκ και της Μίνας από την Βραζιλία.
Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια υπέστη ήττα σοκ από την Πάντοβα με 3-1 σετ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την πρωτοπόρο στο φετινό πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται απο την Σόρα.
Την δεύτερη της νίκη σε 8 αγωνιστικές πήρε η Φιλοτράνο της Ανθής Βασιλαντωνάκη, κερδίζοντας την Κούνεο με 3-1 σετ εντός έδρας.
Στην Α1 Γαλλίας, η Πουατιέ του Μενέλαου Κοκκινάκη κέρδισε εντός έδρας την Μονπελιέ με 3-1 σετ και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
O Γιάννης Ορφανός ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του στο κλειστό της Μίκρας και αναφέρθηκε για τη συνέχεια του Ηρακλή στις εγχώριες διοργανώσεις.
Δεν συνδυάστηκε με πρόκριση η επιστροφή του Ηρακλή στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Ο «γηραιός» γνώρισε δεύτερη ήττα με 3-0 από την ανώτερη Μπενφίκα και αποκλείστηκε στους «32» του Τσάλεντζ Καπ.
Την Φινλανδική Πόλκι Κούσαμο (Polkky Kuusamo) θα αντιμετωπίσει ο ΑΟ Θήρας στη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ.
Με ήδη 800 εισιτήρια να έχουν πουληθεί και η διάθεση τους να συνεχίζεται μέχρι και λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, ο Ηρακλής υποδέχεται στη Μίκρα την Πέμπτη στις 19.30 την Μπενφίκα, στον επαναληπτικό των δύο ομάδων για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ.
O προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε για τη νίκη επί της Όλστιν αλλά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη:
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά το τέλος του αγώνα, τα εξής:
Μια πολύ σημαντική απόφαση πάρθηκε από την Εθνική Αθλητική Επιτροπή της Κούβας όσο αφορά την Εθνική ομάδα. Σύμφωνα με την Ιταλική «Gazzetta dello Sport» μετά από είκοσι χρόνια οι Κουβανοί παίκτες που αποφάσισαν να βγουν εκτός συνόρων για να αγωνιστούν σε άλλο πρωτάθλημα, πλέον θα μπορούν να παίξουν στην Εθνική και ας αγωνίζονται εκτός Κούβας.
Tα δύο σετ που θα τον στείλουν κατ΄ευθείαν στους «16» του CEV Cup θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό αγώνα με τη Σαχτάρ Σόλιγκορσκ στη Λευκορωσία. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη (5/12) στις 16.00 στο στάδιο SK Olimpiets του Μογκίλιοφ με διαιτητές τους Σλάβισα Κουζμάνοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη) και Πάσι Χουκαράινεν (Φινλανδία).
Ο ΠΑΟΚ αναζητά για δεύτερη φορά στην εφετινή σεζόν πρόκριση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μέσα από την διαδικασία του «χρυσού» σετ.
Η ιστορία στα κύπελλα Ευρώπης θα συνεχίζει να γράφεται για τον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης έστειλε «σπίτι» της και την τσεχική Μπρνο με δύο νίκες με 3-0 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ.
Το παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων στους άνδρες ολοκληρώθηκε με την Τρεντίνο να φθάνει στον τίτλο και από αύριο, Τρίτη 4/12, τα ξημερώματα θα ανοίξει η αυλαία της αντίστοιχης διοργάνωσης των γυναικών στην Κίνα (4-9/12), όπου δεν λείπει το ελληνικό στοιχείο.
Με την δύσκολη αποστολή να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0 του πρώτου αγώνα στην Βουλγαρία, ο Άρης υποδέχεται την Μπερόε Ζαγκόρα στη Μίκρα στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ (4/12, 20.30).
Με στόχο τα δύο σετ που θα του δώσει την πρόκριση για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ, ο ΑΟ Θήρας βρίσκεται στη τσεχία, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπρνο (4/12, 19.00).
Στην Α1 Ιταλίας γυναικών, η Φιλοτράνο στην οποία αγωνίζεται η Ανθή Βασιλαντωνάκη ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπέργκαμο με 3-1 σετ και παρέμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.
Στην 10η αγωνιστική της Α1 Ιταλίας, η Περούτζια παρέμεινε πρώτη κερδίζοντας την Ρaβένα με 3-0 σετ και έτσι κρατήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της SuperLega έχοντας συγκεντρώσει 28 βαθμούς. Κορυφαίος για την Περούτζια ήταν ο Λεόν που σημείωσε 17 πόντους με 12/18 επιθέσεις, 5 άσσους και 12% υποδοχή.