Η Ντιναμό Μόσχας με νίκες 3-0 έβαλε από νωρίς τέλος στη σειρά των τελικών του ρωσικού πρωταθλήματος με την Ντιναμό Καζάν. Στον τρίτο τελικό μετά από αγώνα με πολλές ανατροπές νίκες με 3-2 τη Ντιναμό Καζάν και κατέκτησε το πρωτάθλημα. Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Γκοντζάροβα με 29 πόντους.
H CAI Tερουέλ του Χοσέ Ριβέρα, τους Ραντούνοβιτς, Γιοβάνοβιτς και Ερέου σημείωσε δύο νίκες με 3-2 και 3-0 σετ την Ουνικάχα Αλμέρια του Μολντούτσι και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών των πλέι οφ του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες.
Η Παρτιζάνι με νίκες 3-0 στη σειρά των τελικών με τη Μπαρλέτι Βόλεϊ κατέκτησε το πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών στην Αλβανία. Πρόκειται για ιστορική επιτυχία καθώς πρόκειται για τον δεύτερο τίτλο της Παρτιζάνι στο γυναικείο πρωτάθλημα και ο πρώτος μετά από 64 χρόνια.
Η Βιζούρα Ρούμα συνέχισε την κυριαρχία της στο σερβικό γυναικείο βόλεϊ. Στον τελικό του πρωταθλήματος νίκησε με 3-0 σετ τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου και κατέκτησε τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο στο πρωτάθλημα γυναικών της Σερβίας. Την απονομή στις νικήτριες έκανε ο πρόεδρος της σερβικής ομοσπονδίας πετοσφαίρισης Ζόραν Γκάετς.
Τη δεύτερη νίκη της απέναντι στη Ναντ, σημείωσε  η Μπεζιέ που προκρίθηκε στα ημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος.
Με πρωταγωνιστή τον Μενέλαο Κοκκινάκη, Πουατιέ ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών απέναντι στην Αζαξιό. Η νίκη με 3-0 εντός έδρας ήρθε πολύ εύκολα για την Πουατιέ που ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και την Τρίτη θα επισκεφθεί την έδρα της Αζαξιό για να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά.
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, Ραβένα θα αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Καμπιονάτο μετά από την Περούτζια στον τρίτο αγώνα.
Η Ραβέννα που τη Μεγάλη Τετάρτη θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ ηττήθηκε με 3-0 σετ στην έδρα της Περούτζια στον τρίτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ 1-8 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος.
Αλλαγμένη, αλλά εξίζου ισχυρή με την περσινή σεζόν εμφανίζεται φέτος η Μπούρσα, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχή χρονιά στους τελικούς του Τζάλεντζ Καπ γυναικών. O πρώτος αγώνας θα γίνει στο κλειστο του Ρέντη στην 4 Απριλίου και ο επαναληπτικός στις 11 του ίδιου μήνα.
Με τον Ανδρέα Φράγκο να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση, οι Hyundai Capital Sky Walkers νίκησαν με  3-2 (28-26, 23-25, 26-24, 15-25, 18-16) τους Korean Air Jumbos κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τίτλο στην Κορέα.
Η Ραβέννα είναι από τις πιο παραδοσιακές ομάδες του ιταλικού βόλεϊ. Εχει κατακτήσει έξι πρωταθλήματα στην Α1 Ιταλίας και ένα στην Α2 Ιταλίας όπου υποβιβάστηκε την προηγούμενη δεκαετία μετά από μία μακρά περίοδο οικονομικών προβλημάτων. Κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα Ιταλίας το 1946. Το καλοκαίρι του 2013 και προκειμένου να κλείσουν οι αμαρτίες του παρελθόντως έγινε συγχώνευση με τις Ρόμπουρ Κόστα και το Πόρτο και ο σύλλογος έκανε νέα αρχή διατηρώντας πρόεδρο τον Νταμιάνο Ντονάτι. Από το 2016 ο Μάρκο Μπονίτα ανέλαβε τεχνικός διευθυντής.
Όλα πήγαν καλά για την Αθηνά Παπαφωτίου που υπέγραψε στην πολωνική LKS Commercecon Lodz. Η Ελληνίδα πασαδόρος κέρδισε τους ανθρώπους της πολωνικής ομάδας, αφού αποδείχθηκε ότι έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που αποκόμισε από την θητεία της στην Κονελιάνο.
Ξεκίνησαν τα πλέι οφ στο ιταλικό πρωτάθλημα γυναικών με τη Νοβάρα να ξεκινά νικηφόρα την πορεία της μέχρι την κορυφή. Νίκησε με 3-1 την Φιρένζε και έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά. Η Ανθή Βασιλαντωνάκη αγωνίστηκε ως αλλαγή.
Ένας από τους κορυφαίους Βραζιλιάνους τεχνικούς, με σπουδαία καριέρα στην πατρίδα του, αλλά και στην Ευρώπη, ο Πάουλο Ρομπέρτο Ντε Φρέιτας ή απλώς Μπεμπέτο προδόθηκε από την καρδιά του και… «έφυγε»για τη γειτονιά των αγγέλων!
Το κακό ξεκίνημα κόστισε στην Στουτγάρδη του Γιάννη Αθανασόπουλου, που χρειάστηκε να κάνει διορθώσεις από τον πάγκο στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup γυναικών. Έτσι ήρθε η εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μινχάνσκα Μινσκ που δυσκολεύει την πρόκριση στους τελικούς.
Έξι χαμένους τελικούς (1998, 1999, 2002, 2005, 2007, 2009) είχε η Τουρκουά, αλλά το χθεσινό βράδυ πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Γαλλίας νικώντας με 3-2 (19-25, 24-26, 25-22, 25-20, 15-12) τη Σομόν πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή ανατροπή.
Την κυριαρχία τους στο γαλλικό Κύπελλο γυναικών επιβεβαίωσαν για άλλη μια σεζόν οι Κάννες. Στον τελικό που έγινε στο Παρίσι νίκησε με 3-1 (16-25, 25-20, 25-20, 27-25) την Μπεζιέρ της Όλγας Στράντζαλη
Σε μεγάλους μπελάδες βρέθηκε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Γαλλία.
Την ήττα με 3-1 σετ στην έδρα της από την Ουράλ Ούφα γνώρισε η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου στο ρωσικό πρωτάθλημα και μπήκε και τυπικά στα πλέι άουτ. Η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στους διπλούς ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ στις 14 και 21 Μαρτίου. Στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου ήταν αδιάφορη βαθμολογικά καθώς ακόμα και με νίκη δεν θα άλλαζε η κατάταξη της. Η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ πήρε την 10η θέση στην κανονική περίοδο μεταξύ 14 ομάδων και πλέον θα δώσει μάχη επιβίωσης για να μείνει στην κατηγορία.
Στον πρώτο της αγώνα για τα πλέι οφ, η Μένεν νίκησε με 3-0 (25-18, 25-17, 25-17) την Ζόερζελ για να ισοβαθμίζει την πρώτη θέση του Γ ομίλου με την Ααλστ (είχε νικήσει την Ζόερζελ με 3-1).
Άλλη μια σημαντική διάκριση πέτυχε στην καριέρα της η Ανθή Βασιλαντωνάκη που αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ιταλίας.  Σε έναν εντυπωσιακό τελικό που παρακολούθησαν περισσότεροι από 5.000 θεατές στο Πάλα Ντότζα της Μπολόνια, η Νοβάρα επικράτησε με 3-1 (25-17, 14-25, 25-21, 25-23) την Κονελιάνο για να συνεχίσει να σαρώνει τους τίτλους.
Μια μεγάλη νίκη πραγματοποίησε η Πουατιέ στην 18η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μενέλαου Κοκκινάκη νίκησε με 3-1 την πρωταθλήτρια Σομόν και επέστρεψε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ρίχνοντας την αντίπαλό της από την κορυφή.
Γρήγορα βρήκε το νέο σταθμό της προπονητικής του καριέρας ο Νικολάι Ζελιάσκοφ.
Δείτε σε βίντεο τον τελευταίο πόντο στο κύπελλο του τελικού του Κυπέλλου Ιταλίας που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους ανθρώπους της Λούμπε και χάρισε το τρόπαιο στην Περούτζια.