1994-95: Α2

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ Α΄ΕΘΝΙΚΗΣ-Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΤΟΣ: 2020 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03
ΘΕΣΗ:    1 1 1 1  1 1  1 2 2 2 2 2 2 Α22 11 10 10
* Στην Α2 αναφέρεται και η κατάταξη (π.χ. Α21 είναι 1ος στην Α2 ή Α28 είναι 8ος στην Α2)

ΕΤΟΣ: 02 01 00 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83
ΘΕΣΗ: Α2-1 12 Α2-2 11 7  5 10 Α21
Ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών διεξάγεται το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Ρέντη και όποιος από τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό πάρει τη νίκη παίρνει και την κούπα του πρωταθλητή
ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι δήλωσε:
Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2024, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας που θα καθορίσει τον πρωταθλητή θα διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» το Σάββατο 27 Απριλίου. Η ώρα διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί το πρωί της Πέμπτης.
Πράσινες και ερυθρόλευκες κοντράρονται το απόγευμα της Τετάρτης (17:30) στο κλειστό του Μετς στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 2-1 νίκες.
Ο Σωτήρης Πανταλέων μας είπε μετά τον πρώτο τελικό γυναικών Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2  "Αυτή η ομάδα δεν είναι για να χάνει από την Λαμία και τον Απολλώνιο" και δικαιώθηκε  πλήρως το βράδι του Σαββάτου.
Ο Παναθηναϊκός στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό, επικράτησε με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκες παρουσιάστηκαν πολύ αγχωμένες σκεπτόμενες την ενδεχόμενη απονομή του τροπαίου, ο Λορέντζο Μιτσέλι δεν βρήκε λύσεις στο σερβίς και στο μπλοκ-άμυνα των πρασίνων και η σειρά μεταφέρεται για τέταρτο παιχνίδι στο κλειστό του Μετς την προσεχή Τετάρτη (24/4, 17.30).
Ο Ολυμπιακός έχει το πρώτο «ματς μπολ» τίτλου καθώς έχοντας το προβάδισμα 2-0 νίκες στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, και με νίκη επιστέφει στην κορυφή, ενω οι πράσινες  παίζουν το τελευταίο τους χαρτί.
Η Μικαέλα Μλεΐνκοβα είναι η KYANA MVP του δεύτερου τελικού της Volley League Γυναικών. Η Τσέχα ακραία του Ολυμπιακού για άλλο ένα παιχνίδι έδωσε τα μέγιστα στην ομάδα της, βοηθώντας την να κάνει το 2-0 στους τελικούς απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Ικανοποιημένος και σε χαμηλούς τόνους ο προπονητής του Ολυμπαικού, Λορέντζο Μιτσέλι:
O Oλυμπιακός με 28 πόντους της Κούμπουρα και 27 της Μλείνκοβα κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό στο ΜΕΤΣ και θέλει ακόμη μια νίκη το Σάββατο στου Ρέντη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της  Volley League γυναικών. Mε 10 πόντους (5 μπλοκ, 1 ασο) η Φαριόλ.
Η Θέτιδα ετοιμάζει την ομάδα της νέας περιόδου και στα πλάνα του Σκουλικάρη είναι οι Μερτέκη, Πολυνοπούλου.
Τελικών συνέχεια στην Volley League γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται στο κλειστό του Μετς τον Ολυμπιακό, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα (17/4, 17.30).
Η Γιαμίλα Νίζετιχ είναι η KYANA MVP του πρώτου τελικού της Volley League Γυναικών.Η Αργεντίνα ακραία του Ολυμπιακού ήταν η κορυφαία της ομάδας της στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό και συνέβαλε τα μέγιστα, ειδικά στο τάι μπρέικ για να πάρει η ομάδα της την νίκη με 3-2 σετ.