Άλλη μία χρυσή σελίδα στην ιστορία το έγραψε σήμερα ο ΑΟ Θήρας. Στο κατάμεστο κλειστό της Σαντορίνης, ο ΑΟ Θήρας νίκησε για δεύτερη φορά την φινλανδική Κούσαμο με 3-1 σετ και πήρε πανηγυρικά την πρόκρισή της για τις 8 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ.
Μετά και την ολοκλήρωση της φάσης των «16» του CEV Cup ανδρών ήρθε ακόμα πιο κοντά το σενάριο της σύγκρουσης του Ολυμπιακού με την ιταλική Τρεντίνο του Άντζελο Λορεντζέτι στους διπλούς ημιτελικούς της διοργάνωςης.
Με πρωταγωνιστή για δεύτερο σερί παιχνίδι τον Τόντορ Αλεξίεφ, ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά με 3-1 σετ την Μπουγιουκσεχίρ και προκρίθηκε στους «8» του CEV Cup.
To ντεμπούτο του με τη United Volley Φρανκφούρτης έκανε τη Τρίτη 15/1 ο Ανδρέας Φράγκος.
Με ηγέτιδα την Μερτέκη και άξιες συμπαραστάτριες τις κεντρικές Φιλντ, Εμμανουηλίδου, ο ΑΟ Θήρας πέρασε από το πολικό Κούσαμο της Φινλανδίας (-9 βαθμοί Κελσίου)με 3-1 σετ επί της τοπικής Πόλκι και έγινε το φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.gr τα εξής για τη μεγάλη νίκη στη Κωνσταντινούπολη:
Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά τη σπουδαία νίκη του με 3-1 σετ στην έδρα της BBSK Κωνσταντινούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» με ώριμο παιχνίδι, σταθερή υποδοχή και ασταμάτητους τους Γκάβιν Σμιτ, Γέρουν Ραούβερντινκ έκαναν το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για το εισιτήριο της επόμενης φάσης του θεσμού.
Στην Κωνσταντινούπολη βρίσκεται ο Ολυμπιακός όπου αύριο Τετάρτη (19/12 στις 16.00 ώρα Ελλάδας) θα αντιμετωπίσει την BBSK Κωνσταντινούπολης στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup. Στόχος του Ολυμπιακού είναι η πρώτη νίκη που θα ανοίξει και το δρόμο για την πρόκριση στη φάση των «8».
Στο... παγωμένο Κούσαμο των -9 βαθμών Κελσίου βρίσκεται ο ΑΟ Θήρας, για να αντιμετωπίσει την τοπική Πόλκι, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16» του Τσαλεντζ Καπ (19/12, 18.30).
Αντίστροφα μετράει ο Ολυμπιακός για την πρώτη αναμέτρηση με την τουρκική BBSK Κωνσταντινούπολης εκτός έδρας για τη φάση των «16» του CEV Cup. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 19/12 στις 17.00 στο στάδιο Χινταγιεν Τούρκογλου με διαιτητές Σάντρο Λα Μικαέλα (Ιταλία), Αντέλκο Πόποβιτς (Σερβία).
Οι Εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών επιστρέφουν στη διοργάνωση του Silver European League. Η Εθνική ανδρών κληρώθηκε στον Α' όμιλο μαζί με τις Αυστρία, Ουγγαρία και Βοσνία. Η Εθνική γυναικών είναι στον Β' όμιλο παρέα με τις Σλοβενία, Πορτογαλία και Εσθονία.
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών τουρκική ΒBSK Μπελεντιγιέ διανύει περίοδο φορμαρίσματος.
O Γιάννης Ορφανός ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του στο κλειστό της Μίκρας και αναφέρθηκε για τη συνέχεια του Ηρακλή στις εγχώριες διοργανώσεις.
Δεν συνδυάστηκε με πρόκριση η επιστροφή του Ηρακλή στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Ο «γηραιός» γνώρισε δεύτερη ήττα με 3-0 από την ανώτερη Μπενφίκα και αποκλείστηκε στους «32» του Τσάλεντζ Καπ.
Την Φινλανδική Πόλκι Κούσαμο (Polkky Kuusamo) θα αντιμετωπίσει ο ΑΟ Θήρας στη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ.
Με ήδη 800 εισιτήρια να έχουν πουληθεί και η διάθεση τους να συνεχίζεται μέχρι και λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, ο Ηρακλής υποδέχεται στη Μίκρα την Πέμπτη στις 19.30 την Μπενφίκα, στον επαναληπτικό των δύο ομάδων για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ.
O προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε για τη νίκη επί της Όλστιν αλλά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη:
Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε απόψε με τον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στην πολωνική Όλστιν.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά το τέλος του αγώνα, τα εξής:
Πανηγυρική πρόκριση στη φάση των «16» του CEV Cup ανδρών πήρε ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε και στην Λευκορωσία τη μαχητική Σαχτόρ Σολιγκόρσκ με 3-2 σετ.
Tα δύο σετ που θα τον στείλουν κατ΄ευθείαν στους «16» του CEV Cup θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό αγώνα με τη Σαχτάρ Σόλιγκορσκ στη Λευκορωσία. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη (5/12) στις 16.00 στο στάδιο SK Olimpiets του Μογκίλιοφ με διαιτητές τους Σλάβισα Κουζμάνοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη) και Πάσι Χουκαράινεν (Φινλανδία).
Ο ΠΑΟΚ αναζητά για δεύτερη φορά στην εφετινή σεζόν πρόκριση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μέσα από την διαδικασία του «χρυσού» σετ.
Ο Άρης νίκησε με 3-2 σετ την Μπερόε Ζαγκόρα στο κλειστό της Μίκρας, αλλά δεν του έφθανε για να προκριθεί στους «16» του Challenge Cup, καθώς οι Βουλγάρες πήραν τα δύο σετ που χρειαζόντουσαν και πήραν την πρόκριση.
Η ιστορία στα κύπελλα Ευρώπης θα συνεχίζει να γράφεται για τον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης έστειλε «σπίτι» της και την τσεχική Μπρνο με δύο νίκες με 3-0 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ.