1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
03-03-2013 02:44

Το πανόραμα του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2012-13

Cannot find volleynews.v2/LEAGUE-CUP/2012-13/olykif folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/LEAGUE-CUP/2012-13/olykif/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.12.2
Client OS:Unknown
PHP:5.6.34
Ο Ολυμπιακός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε την πρώτο τίτλο της σεζόν επικρατώντας με 3-0 (25-21, 25-32, 25-17) σετ της Κηφισιάς στον τελικό του 2ου League Cup «Νίκος Σαμαράς», που διεξήχθη στο «Γ. Τριαντάφυλλος» του Βραχατίου.

 


Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και όπως και στον ημιτελικό απέναντι στον ΠΑΟΚ, πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Κηφισιάς διατητρήθηκε μέχρι το τέλος. Αξιόμαχη η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη που θα μπορούσε να πάρει το δεύτερο σετ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων στη συνέχεια ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση, ενώ πίεσε και στο σερβις αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να ρίξει τα ποσοστά του στις άριστες υποδοχές. Μάλιστα, έχοντας έναν εκπληκτικό Ιγκόρ Ντε Σόουζα που αναδείχτηκε καλύτερος επιθετικός του τουρνουά, έφτασε να προηγείται με 21-18, πριν ξεκινήσουν την αντιεπίθεση τους οι «ερυθρόλευκοι», εκμεταλλευόμενοι λάθη... άγχους των αντιπάλων. Το 22-22 έκανε ο Γιορντάνοφ, απάντησε ο Σόουζα για το 23-22, αλλά ένα λάθος σερβις από την Κηφισιά και ένα μπλοκ του Σμαραγδή στον Καλαϊτσίδη, έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (24-22). Ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Γιορντάνοφ τελειώσε το σετ, παρά το τριπλό μπλοκ, που εμφανίστηκε μπροστά του.

Στο τρίτο σετ, η Κηφισιά ουσιαστικά παρέδωσε το όπλα μετά τα μέσα του. Μείωσε σε 13-15, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να εκτινάξει την διαφορά και να πάρει τη νίκη με 3-0 γυρίζοντας με το τρόπαιο του Λιγκ Καπ στον Πειραιά.

Στο 13-9 του 1ου σετ για τον Ολυμπιακό ο Σμαραγδής έκανε σερβίς, ο επόπτης έδωσε άουτ και ο Καζάζης έκανε ένσταση. Αφού όλοι είδαν το video διαπιστώθηκε πως ήταν «άσσος» και το 13-10 έγινε 14-9 για τον Ολυμπιακό. Η δεύτερη ήταν στο 14-12 του 3ου σετ. Ο Σμαραγδής κάρφωσε, ο διαιτητής το έδωσε «μέσα», αλλά άλλαξε την απόφαση του μετά το βίντεο της Nova. Παρόλα αυτά η διαιτησία των Ράπτη, Μυλωνάκη ήταν χωρίς άλλα λάθη.
 
Διαιτητές: Ράπτης, Μυλωνάκης
Τα σετ: 21-25, 23-25, 17-25
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Καλαϊτζίδης 2π., (1/3, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα Σοάρες 19 (19/39), Σαρικεϊσογλου 9 (9/19), Παπαγγελόπουλος 9 (6/9, 3 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (4/18, 1 μπλοκ, 1 άσος) / Ταμπουρατζής (λ. - 67% υπ.), Βλαχάκης, Μπέλλος, Καριπίδης, Βλαχάκης. Δεν αγωνίστηκε: Κοντός (λ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 10π. (8/18 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 8 (5/8, 2 μπλοκ, 1 άσος), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 17 (16/32, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (5/8, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (5/8, 2 μπλοκ, 1 άσος) / Στεφάνου (λ. - 44% υπ., 44% άριστες), Μαρούλης, Ποτότσνικ, Σωτηρίου, Μάρκου. Δεν αγωνίστηκε: Γιούρισιτς.

 

Η διακύμανση

1ο σετ: 0-1 άουτ σερβις Νικολάκης, 0-2 μπλοκ Σμαραγδή στον Παπαγγελόπουλο, 1-2 Παπαγγελόπουλος, 1-3, 2-3 τέσσερις μπαλιές Ολυμπιακός, 2-4 πλασέ Ιορντάνοφ,  3-4 Δεληπρίμης, 3-5 πρώτος χρόνος Σμαραγδή, 4-5 Σαρικεϊσογλου, 4-6 μπλοκ άουτ Κοκκινάκης, 5-6 Σαρικεϊσογλου, 5-7 Παπαδόπουλος, 6-7 μπλοκ άουτ Σόουζα, 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, 7-8 Σόουζα, 7-9 Ιορντάνοφ, 7-10 μπλοκάρεται ο Δεληπρίμης (τάιμ άουτ Κηφισιά) 7-11 μπλοκ πάνω στον Σαρικεϊσογλου, 8-11, 9-12 Καλαϊτσίδης, 9-13,  9-14 χρήση βίντεο ζητάει ο Ολυμπιακός καθώς σφυρίζεται άουτ στο σέρβις του Σμαραγδή. Ο Διαιτητής αλλάζει άποψη και δίνει άσο, 10-14 Σαρικεϊσογλου,  11-14 Σόουζα, 12-14, 12-15 σερβις στο φιλέ από τον Σαρικεϊσογλου, 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 13-16, 13-17, 14-17 άουτ ο Κοκκινάκης, 15-17 Σόυζα στην ευθεία, 16-17 μπλοκ Παπαγγελόπουλου στον Χριστοφιδέλη, 17-17, 17-18 μπλοκ άουτ Παπαδόπουλος, 17-19 ο Χριστοφιδέλης, 18-19 Σόουζα, 18-20 Χριστοφιδέλης, 18-21 μπλοκ Σμαραγδή-Φιλίποφ στον Σαρικεισογλου, 19-21 Σόουζα από την θέση 6, 19-22 Ιορντάνοφ, 20-22 Σόουζα και πάλι, 21-22 άσος από τον Δεληπρίμη (τάιμ άουτ Καζάζης), 21-23, 21-24 μπλοκ Σμαραγδή στον Σαρικεϊσογλου, 21-25 Ιορντάνοφ.

 

2ο σετ: 0-1 άουτ ο Δεληπρίμης, 0-2 άσος Κοκκινάκη, 0-3, 1-3 λάθος σέρβις από τον Κοκκινάκη, 1-4, 2-4 σέρβις άουτ ο Παπαδόπουλος, 3-4 Δεληπρίμης, 3-5 Κοκκινάκης, 4-5 Παπαγγελόπουλος, 4-6, 5-6 Σόουζα, 6-6 Σαρικεϊσογλου, 7-6 Σαρικεϊσογλου, 7-7 Χριστοφιδέλης, 7-8 τριπλό μπλοκ στον Σόουζα, 8-8 Καρφώνει στο φιλέ ο Ιορντάνοφ, 9-8 μπλοκ άουτ Σόουζα, 9-9 Κοκκινάκης, 10-9 μπλοκ άουτ Σόουζα, 10-10 Κοκκινάκης, 11-10 Σόουζα, 12-11 σερβις άουτ Νικολάκης, 13-11 Σόουζα, 13-12 Ιορντάνοφ, 14-12 Σαρικεϊσογλου, 14-13 λάθος από τον Σόυοζα, 14-14 Κοκκινάκης, 15-14 με τον Σόουζα, 15-15 σέρβις άουτ Δεληπρίμη, 16-15 στο δεύτερο τάιμ άουτ, 17-15 Δεληπρίμης, 18-15 Σόουζα (τάιμ άουτ Καζάζης), 19-15 άουτ Παπαδόπουλου στον πρώτο χρόνο, 19-16 στο φιλέ το σερβις του Σαρικεϊσογλου, 19-17 διπλή μπαλιά Δεληπρίμης, 20-17 Σόουζα, 20-18 Παπαδόπουλος, 21-18 φοβερό μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στο πλασέ του Ιορντάνοφ, 21-19 Χριστοφιδέλης, 21-20 λάθος από τον Παπαγγελόπουλο, 21-21 καρφώνει άουτ ο Δεληπρίμης, 22-21 Παπαγγελόπουλος στον πρώτο χρόνο, 22-22 Ιορντάνοφ, 23-22 Σόουζα, 23-23 σερβις στο φιλέ από τον Καριπίδη, 23-24 μπλοκ Σμαραγδή στον Καλαιτσίδη (τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 23-25 Ιορντάνοφ νικάει το τριπλό μπλοκ 

 

 3ο σετ: 0-1 Χριστοφιδέλης, 1-1, 2-1 Παπαγγελόπουλος, 3-1 υπέρβαση Σμαραγδή, 3-2 φιλέ από την Κηφισιά, 4-2, 4-3 σερβις στο φιλέ από τον Δεληπρίμη, 4-4 Φιλίποφ -Σμαραγδής μπλοκάρουν τον Σαρικεϊσογλου, 4-5 Ιορντάνοφ στο μπλοκ άουτ, 5-5 Δεληπρίμης, 5-6 Χριστοφιδέλης, 6-6 σερβις άουτ Σμαραγδή, 6-7 σέρβις άουτ Καλαϊτσίδη, 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάμ άουτ, 6-9 υπέρβαση Νικολάκης, 7-9 Παπαγγελόπουλος, 8-9 Σόουζα, 8-10, 8-11 άουτ από τον Σόουζα, 9-11 σερβις άουτ Κοκκινάκης, 9-12 Ιορντάνοφ, 10-12, 10-13 Σμαραρδής, 10-14 Σμαραγδής, 11-14, 12-14 Σμαραγδής καρφώνει και ο διαιτητής δίνει μέσα, αλλά αλλάζει την αποφαση του μετά το βίντεο, 13-15, 13-16 με τον Ιορντάνοφ, 13-17 άσος Σμαραγδή (τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 14-17 Σόουζα, 14-18, 14-19 μπλοκ Ιορντάνοφ στον Σόουζα, 15-19 σερβις στο φιλε ο Φιλίποφ, 15-20 Παπαδόπουλος, 16-20 σερβις στο φιλέ από τον Ποτόσνικ, 16-21 Ιορντάνοφ, 16-22 μπλλοκ πάνω στον Δεληπρίμη, 16-23 άσος από τον Παπαδόπουλος, 16-24 λάθος από την Κηφισιά, 17-24 σερβις στο φιλέ από τον Παπαδόπουλο, 17-25 Ιορντάνοφ 

Αφιερωμένο στον «αετό»

Μετά από απόφαση του Δ.Σ.της ΕΟΠΕ το League Cup 2012-13 αφιερώθηκε στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά που «έφυγε» αναπάντεχα από τη ζωή στις 4 Ιανουρίου 2013 βυθίζοντας στο πένθος το ελληνικό βόλεϊ. Ο Νίκος Σαμαράς ήταν γεννημένος το 1970. Είχε περισσότερες από 500 διεθνείς συμμετοχές σε Εθνική Ανδρών και Εφήβων. Αγωνίστηκε σε Ορεστιάδα, Ηρακλή, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΟΠΕ Ρεθύμνου, Εθνικό Αλεξανδρούπολης, Μίλωνα και Λήμνο Sports Club. Στο εξωτερικό αγωνίστηκε στην ιταλική Φαλκονάρα και στην τουρκική Φενερμπαχτσέ. Άφησε «πίσω του» τον 5χρονο Στράτο, την σύζυγο του Έλενα Δούκα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΑΙΝΑΛ-4 LEAGUE CUP 2012-13 «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»

Ημιτελικοί

Παρασκευή 1/3/2013

Βόχας, 17.30: Εθνικός Αλ/πολης - ΑΟ Κηφισιάς, Ονόπας-Ράπτης, Ιορδανίδης 1-3 (25-23, 24-26, 18-25, 23-25)
Βόχας, 20.00: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ, Βουδούρης-Μυλωνάκης, Ιορδανίδης 3-0 (25-20, 26-24, 25-17)

Τελικός LeagueCup 2013 «Ν.Σαμαράς»


Σάββατο 2/3/2013
Βόχας, 17.00: Κηφισιά - Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 23-25, 17-25)

*Οι αγώνες θα μεταδοθούν από τη Nova

 

                                                           ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Έτος ίδρυσης: 1926. Πρόεδρος : Νικόλαος Κουμπάτης, Αντιπρόεδρος : Θεόδωρος Δεληγιαννάκης.Μέλη : Ιωάννης Μουρατίδης, Ιωσήφ Αβαγιανός, Μαρία Δροσογιάννη, Team manager : Χρήστος Δημητρουλάκος
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2011-12
1. Δημήτρης Νικολάκης 28/01/1980 1.81 Πασαδόρος Α.Ο.Κηφισιάς
2. Κυριάκος Καλαϊτζίδης 02/01/1980 2.00 Κεντρικός Α.Ο.Κηφισιάς
3. Θέμης Κοντός 05/01/1990 1.80 Λίμπερο Μοσχάτο
5. Σταύρος Βλαχάκης 08/10/1985 1.82 Ακραίος Μελίσσια
6. Ιγκόρ Ντε Σόουζα Σοάρες (ΒΡΑ) 26/08/1990 1.90 Ακραίος  
7. Μιχάλης Σαρικεϊσογλου 28/04/1983 1.93 Ακραίος Ζαλάου (Ρουμ)
8. Νίκος Κούνας 24/08/1981 1.93 Ακραίος Οδυσσέας Αμαρ.
9. Νίκος Παπαγγελόπουλος 17/11/1988 2.02 Κεντρικός Φοίνικας Σύρου
10. Χρήστος Παπαδόπουλος 25/11/1986 1.98 Κεντρικός  Α.Ο.Κηφισιάς
11. Χρήστος Μπέλλος 29/06/1980 1.96 Διαγώνιος Α.Ο.Κηφισιάς 
12. Κώστας Ταμπουρατζής 02/09/1983 1.91 Λίμπερο Α.Ο.Κηφισιάς 
14. Ίωνας Ρεζκ 25/01/1991  1.85 Πασαδόρος  ΣΠΑ Καρδίτσας 
15. Νίκος Δεληπρίμης 17/05/1990 1.96 Ακραίος Α.Ο.Κηφισιάς
17. Θεόκλητος Καριπίδης 18/01/1980 1.98 Ακραίος ΑΟ Κηφισιάς
18. Αλέξανδρος Μπούρας 18/11/1981 1.80 Λίμπερο Παλλήνη
Προπονητής: Κώστας Αρσενιάδης
Β΄προπονητής: Βαγγέλης Ζαρκαλής
Στατιστικολόγος: Γιώργος Σομπώνης
Φυσιοθεραπευτής: Γιώργος Γρατσίας
Υπεύθυνος Τύπου : Μίνα Κωνσταντινίδη
1 Πρωτάθλημα Α2 Ανδρών, 1 Πρωτάθλημα Παίδων
                                                  EΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
Έτος ίδρυσης; 1927. Πρόεδρος : Γιάννης Τζίμας, Αντιπρόεδρος : Γιώργος Φλετούρης, Θανάσης Ανδραβίζος, Γραμματέας : Ιωάννης Μπαράς, Μέλη : Βαγγέλης Ρούφος, Team manager : Γιώργος Φλετούρης
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2011-12
1. Κώστας Δαλακούρας 08/01/1990 1.97 Λίμπερο Εθνικός Αλ.  
2. Ιβάν Ράιτς (ΚΡΟ) 03/06/1989 2.02 Διαγώνιος Πινέτο (Ιταλία)
3. Ατανάς Ιβάνοφ Μίτρεφ  (ΒΟΥΛ) 13/12/1982 1.92 Λίμπερο Εθνικός Αλ.
5. Μιχάλης Κόβατς 22/08/1971  2.07 Κεντρικός Εθνικός Αλ.  
6. Γιάννης Καβαρατζής 02/07/1994 1.95 Διαγώνιος Εθνικός Αλ.  
7. Γρηγόρης Σιδηρόπουλος 07/11/1973 1.97 Πασαδόρος Εθνικός Αλ.
8. Γιώργος Παπάζογλου 27/06/1973 2.01 Κεντρικός Εθνικός Αλ. 
10. Δημήτρης Γραμματικάκης 22/04/1976 2.01 Κεντρικός Εθνικός Αλ.  
12. Κώστας Βλαχόπουλος 03/07/1989 1.91 Πασαδόρος Γ.Σ.Λαμία
13. Βασίλης Κυριακίδης 16/07/1991  2.00 Κεντρικός Εθνικός Αλ.
14. Ανέστης Δαλακούρας 18/06/1993 2.01 Ακραίος Εθνικός Αλ.
16. Γρηγόρης Κοντοστάθης 22/12/1994 1.90 Ακραίος Εθνικός Αλ.
17. Ραφαήλ Κουμεντάκης 05/05/1993 2.03 Ακραίος Εθνικός Αλ.
Προπονητής: Σάκης Μουστακίδης
Β΄προπονητής: Ανέστης Γιαννακόπουλος
Υπ. Δημοσίων Σχέσεων : Γιάννης Μπαράς
Τίτλοι: 3 Πανελλήνια Εφήβων, 2 Πανελλήνια Παίδων, 3 Πανελλήνια Παμπαίδων
ΠΑΟΚ
Έτος ίδρυσης: 1926. Πρόεδρος: Θανάσης Κατσαρής. Πρόεδρος ΤΑΑ: Γιώργος Ανδρέου.Αντιπρόεδρος : Κώσταντίνος Παϊσιάδης, Μέλη : Αριστείδης Σεϊτανίδης, Γεράσιμος Βασιλειάδης, Team manager : Ηλίας Εμμανουηλίδης
Φ. ΑΘΛΗΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2011-12
1. Χρήστος Στεφανίδης 15/06/1993 1.91 Κεντρικός Άρης Α.Σ.
2. Γιάννης Παντακίδης 05/02/1985 1.97 Κεντρικός Λαμία Γ.Σ.
3. Δημήτρης Χαραλαμπίδης 06/03/1991 2.00 Κεντρικός Άρης Α.Σ.
4. Βασίλης Πλίκας 03/05/1980 1.87 Πασαδόρος ΠΑΟΚ
5. Θάνος Παπαδημητρίου 04/08/1983 1.82 Λίμπερο ΠΑΟΚ
6. Δημήτρης Χατζηηλιάδης 13/01/1987 1.97 Ακραίος Λαμία Γ.Σ.
7. Αργύρης Μαυροβουνιώτης 22/09/1991 1.93 Ακραίος Άρης Α.Σ.
8. Γουίλιαμ Μπερμούντεζ (ΚΟΛ) 05/08/1994 1.98 Διαγώνιος Κάλι (Κολ)
9. Άγγελος Αγγελής 10/12/1976 1.88 Λίμπερο ΠΑΟΚ
10. Χουάν Καμίλο Αμπούιλα (ΚΟΛ) 11/06/1992 1.93 Πασαδόρος Κάλι (Κολ)
12. Λεονάρντο ΡιμπέιροΝασιμέντο Ντο Σάντος (ΒΡΑ) 22/12/1979 1.95 Ακραίος Τορούλ (Τουρκ)
13. Μάκης Κανέλλος 25/08/1987 2.01 Κεντρικός Ολυμπιακός
14. Απόστολος Αρμενάκης 20/04/1980 2.03 Διαγώνιος ΠΑΟΚ
16. Κώστας Αυγητίδης 12/11/1990 1.82 Λίμπερο Επίκουρος Πολ.
18. Γιάννης Παπαϊακώβου 12/11/1982 1.94 Κεντρικός ΠΑΟΚ
Προπονητής: Στέλιος Καζάζης (από 15/2). Άρης Γιαμακίδης (2-15/2 /2013). Γιάννης Μέλκας (μέχρι 2/2/2013)
Β΄προπονητής: Άρης Γιαμακίδης
Στατιστικολόγος: Χρήστος Βασιλειάδης
Φυσιοθεραπευτής: Κώστας Πέντσος
Υπ. Δημοσίων Σχέσεων : Κατερίνα Τσιμενίδου
Υπεύθυνη Τύπου : Τάνια Δήμου
Τίτλοι: 1 Πανελλήνιο Εφήβων
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.
Ίδρυση: 1925. Πρόεδρος: Μιχάλης Κουντούρης, Αντιπρόεδρος : Παντελής Ταρνατόρος, Μέλος : Λευτέρης Χρυσοφάκης, Team manager : Νίκος Μαντούβαλος
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2011-12
1. Κώστας Χριστοφιδέλης 26/06/1977 1.95 Ακραίος Ηρακλής Γ.Σ.
2. Θάνος Μαρούλης 09/07/1988 1.88 Πασαδόρος Λαμία Γ.Σ.
4. Μίλαν Γιούρισιτς (ΜΑΥΡ) 21/08/1978 1.98 Κεντρικός Ε.Α.Πατρών
5. Γέρνεϊ Ποτότσνικ (ΣΛΒ) 26/10/1981 1.97 Ακραίος Παμβοχαϊκός
6. Γιώργος Στεφάνου 12/01/1981 1.88 Λίμπερο Ηρακλής Γ.Σ.
7. Ντίμα Φιλίποφ 04/12/1990 1.98 Πασαδόρος Ολυμπιακός
8. Τζορτζ Παπαδόπουλος (ΗΠΑ) 17/01/1986 2.03 Κεντρικός Ε.Α.Πατρών
9. Μενέλαος Κοκκινάκης 21/01/1993 1.93 Ακραίος Ολυμπιακός
10. Σωτήρης Σωτηρίου 20/04/1986 1.98 Ακραίος Ολυμπιακός
11. Μπόγιαν Ιορντάνοφ (ΒΟΥΛ) 12/03/1983 1.97 Διαγώνιος Γένοβα (Ιταλία)
12. Νίκος Σμαραγδής 12/02/1982 2.02 Κεντρικός Ηρακλής Γ.Σ.
14. Γιάννης Μάρκου 10/01/1992 1.92 Κεντρικός Ολυμπιακός  
16. Δημήτρης Ράπτης 26/09/1994 1.93 Ακραίος Ολυμπιακός
Προπονητής: Δημήτρης Καζάζης
Β΄προπονητής: Γιώργος Μυλωνάκης
Γυμναστής: Γιώργος Σκόλιας
Στατιστικολόγος: Γιάννης Γεωργιάδης
Φροντιστής: Σπύρος Μπλέτσας
Φυσιοθεραπευτές: Γιώργος Παπαγεωργίου
Υπεύθυνος Τύπου : Λουκάς Θεοφανόπουλος
Τίτλοι: 2 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (1996, 2005), 25 πρωταθλήματα, 14 Κύπελλα, 2 Σούπερ Καπ, 3 Πανελλήνια Εφήβων, 1 Πανελλήνιο Παίδων.

Η Α΄ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΛΙΓΚ ΚΑΠ 2012-13

A΄ΟΜΙΛΟΣ (Βραχάτι

)5/10, 19.30: ΠΑΟ - ΑΟ Κηφισιάς 1-3 (20-25, 17-25, 25-18, 15-25)

6/10, 18.30: Παμβοχαϊκός - ΑΟ Κηφισιάς 2-3 (25-23, 27-25, 18-25, 22-25, 13-15)

7/10, 18.30: Παμβοχαϊκός - ΠΑΟ 3-0 (26-24, 26-24, 25-22)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β ΣΕΤ
1. Κηφισιά 2 5 (6-3)
2. Παμβοχαϊκός 2 4 (5-3)
3. Παναθηναϊκός 2 0 (1-6)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Σύρος)

5/10, 20.00: Ολυμπιακός - Μίλων 3-0 (25-16, 25-21, 25-19)

6/10, 19.00: Φοίνικας - Ολυμπιακός 0-3 (23-25, 19-25, 17-25)

7/10, 13.00: Φοίνικας - Μίλων 3-0 (25-14, 25-22, 25-20)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β ΣΕΤ
1. Ολυμπιακός 2 6 (6-0)
2. Φοίνικας Σ. 2 3 (3-3)
3. Μίλων 2 0 (0-6)

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Πυλαία)
1/10: ΠΑΟΚ - Άρης 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-11)
2/10: Άρης - Λαμία 3-0 (25-19, 25-19, 29-27)
3/10: ΠΑΟΚ - Λαμία 3-2 (25-15, 23-25, 25-23, 23-25, 15-10)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β ΣΕΤ
1. ΠΑΟΚ 2 4 (6-4)
2. Άρης 2 4 (5-3)
3. Λαμία 2 1 (2-6)

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Μίκρα)

5/10, 18.00: Νίκη Αιγινίου – Εθνικός Αλεξ. 3-2 (17-25, 22-25, 25-23, 25-20, 15-12)

6/10, 19.00: Ηρακλής – Εθνικός Αλεξ. 2-3 (25-22, 25-23, 17-25, 23-25, 14-16)

7/10, 20.00: Ηρακλής – Νίκη Αιγινίου 2-3 (19-25, 29-27, 23-25, 25-20, 18-20)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β ΣΕΤ
1. Εθνικός 2 4 (6-4)
2. Νίκη 2 3 (5-5)
3. Ηρακλής 2 2 (4-6)

 

ΤΟ LEAGUE CUP 2011-12Α΄ΦΑΣΗ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Βραχάτι)
18/11: Ολυμπιακός Κηφισιά 0-3 (22-25, 23-25, 14-25)
18/11: Παμβοχαϊκός - ΕΑΠ 3-2 (25-23, 22-25, 21-25, 25-17, 15-05)
19/11: Θέσεις 3-4: Ολυμπιακός - ΕΑΠ 3-1 (22-22, 25-19, 25-20, 25-21)
19/11: Tελικός: Παμβοχαϊκός - Κηφισιά 2-3 (19-25, 25-23, 22-25, 28-26, 11-15)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Λαμία)
18/11: Παναθηναϊκός - Άρης 3-2 (25-21, 25-22, 23-25, 16-25, 15-09)
18/11: Λαμία - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-20, 25-20, 26-24)
19/11: Θέσεις 3-4: Φοίνικας - Άρης 2-3 (25-13, 25-22, 24-26, 15-25, 11-15)
19/11: Τελικός: Λαμία - ΠΑΟ 3-0 (25-20, 25-16, 25-18)

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Αλεξανδρούπολη)
18/11: Ηρακλής - Απόλλων 2-3 (21-25, 25-23, 25-16, 15-25, 09-15)
18/11: Εθνικός - ΠΑΟΚ 3-1 (27-25, 20-25, 25-18, 28-26)
19/11: Θέσεις 3-4: Ηρακλής - ΠΑΟΚ 3-2 (21-25, 27-29, 25-20, 28-26, 16-14)
19/11: Τελικός: Απόλλων Καλ. - Εθνικός Αλ. 3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
*Η Κηφισιά, η Λαμία, ο Απόλλων Καλαμαριάς και ο γηπεδούχος Φοίνικας προκρίθηκαν στο φάιναλ-4 που θα γίνει 25-26 Νοεμβρίου στη Σύρο.

ΦΑΙΝΑΛ-4
(Σύρος - Ερμούπολη)
Hμιτελικοί (27/11/2011)
Απόλλων Κ.  - Λαμία 3-2 (16-25, 25-21, 21-25, 25-22, 15-10)
Φοίνικας Σ. - Κηφισιά 3-0 (28-26, 25-16, 25-20)

Τελικός (28/11/2011)

Φοίνικας Σύρου - Απόλλων Καλ. 3-0 (25-19, 26-24, 25-19)Διαιτητές: Μυλωνάκης, Δεληκωστίδης.ΜVP: Κώστας Νικηφορίδης (Φοίνικας Σύρου)ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4, Θάνος 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 73% υπ. - 47% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/29 επ., 2μπλοκ), Λάππας 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 41% άριστες) / Κουρούπης (λ.- 69% υπ.), Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Πιπέργιας, Παπαδημητρίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μπόγιοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτη 15 (15/31 επ.), Ουσίλιανιν 4 (4/13 επ., 48% υπ. - 24% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 50% υπ.), Καραγιάννης, Ίλιτς, Μαυροβουνιώτης 1, Καραγιάννης.  

 

 

 

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ