Για την ήττα από τον Παναθηναϊκό έχει μερίδιο ευθύνης ο προπονητής του Ολυμπιακού Κάρλο Παρίζι. Παρουσίασε μια ομάδα που κατέρρευσε μετά το 2-1, έκανε άστοχες αλλαγές, άστοχες επιλογές των 3 ξένων και με λανθασμένη τακτική που ανέδειξε σε κορυφαία την Εύα Χαντάβα.
Οι κορυφαίοι της 9ης αγωνιστικής της Volley League Aνδρών
Ο κεντρικός του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Τζούριτς αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola στην 9η αγωνιστική της Α΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League 2021-22 και επέστρεψε στο πάνθεον των κορυφαίων μετά από 11 χρόνια εισπράττοντας την 5η διάκριση του ως MVP αγωνιστικής.   Ο Δημήτρης Τζούριτς ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της ομάδας του επί του Α.Ν.Σ.Μίλων με 3-0 σετ στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής που έγινε στο Δημήτρης Βικέλας της Ερμούπολης στις 16 Ιανουαρίου
Η ισπανική Κάι Τερουέλ που προκρίθηκε στους "8" χάρις στο χρυσό σετ θα είναι αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των "8" του Τσάλεντζ Καπ ανδρών. Οι πράσινοι που είναι και οι μόνοι που συνεχίζουν στα κύπελλα Ευρώπης θα υποδεχτούν την Τερουέλ στον Άγιο Θωμά και θα δώσουν ρεβάνς στην Ισπανία. Η Τερουέλ στον πρώτο αγώνα με την σλοβακική Σπάρτακ Μιγιάβα ηττήθηκε 3-1 σετ. Χθες βράδυ στην Ισπανία νίκησε με το ίδιο σκορ και επικράτησε 15-9 στο χρυσό σετ και πήρε την πρόκριση.
Στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του CEV Challenge Cup, που ολοκληρώθηκε ξεημερώματα Πέμπτης, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στις Πορτογαλικές Αζόρες την Μπαστάρδο, από την οποία αν και προηγήθηκε 0-1 γνώρισε δεύτερη ήττα και πάλι με 3-1
Η εντυπωσιακή Θέτιδα Βούλας  έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και δυσκολεύτηκε από τον Πορφύρα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του θεσμού.
Τεράστια νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών πανηγύρισε ο Αίας στον Εύοσμο. Μετά το ματς του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κώστα Παπαδημητρίου αν και βρέθηκε πίσω στα σετ 1-2, δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε την μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί των Αμαζόνων που δεν αντεξαν στο φινάλε απο τις απουσίες, τα πολλά λάθη και την κόπωση .Είναι η δεύτερη φετινή νίκη στο τάι μπρέικ για τον Αίαντα επί της ομάδας της Νέας Ερυθραίας.

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από τον ψυχωμένο Απολλώνιο στο Κερατσίνι που αγωνίζεται στην Α2 , η Λαμία πήρε δραματική πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών επικρατώντας με 1-3 σετ. Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν πιο ψύχραιμη, είχε περισσότερο υπομονή, έκανε λιγότερα λάθη και βρήκε λύσεις απο τις Περέϊρα 25, Καστίγιο 18, Κούμπουρα 18, είχε επίσης καλή οργάνωση απο την Κουντουρά και βοήθησε σε κρίσμια σημεία η υποδοχή που έβγαλε η εξαιρετική λίμπερο Κακουράτου.

Φοβερή πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πήρε μέσα στο Ρέντη ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» που έδειξαν οτι ειναι πολυ σκληρέ για να αποκλειστούν αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1) με κορυφαίες τις Τζένιφερ Κρος  και Εύα Χαντάβα και τρομερό μπλοκ, πήραν τη νίκη με 2-3 σετ και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.
Όπως στο πρωτάθλημα έτσι και στο Κύπελλο, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έλυσαν τις διαφορές τους στο «Απόστολος Κόντος» στο τάι μπρέικ, με ΑΕΚ να κάνει το 3 στα 3 κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης σ' ένα πραγματικά απίθανο ματς! Απο την Ένωση που έχει πάρει τον "αέρα του δικεφάλου του βορρά", σπουδαίες και παλι οι τρεις Αμερικανίδες , Λίντσεϊ 29, Τερελ 20, Μπράουν 16 ενω απο τις φιλοξενούμενες Φιντόν 25, Κογιάρ 24, Πολυνοπούλου και Κλέπκου απο 13.