16-05-2023 18:31

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Γαία και ΑΟ Διονύσου θα παλέψουν στους τελικούς ανόδου

Δύο εντυπωσιακές σειρές ημιτελικών έφτασαν στο τέλος με το αρχικό 2-0 να ανατρέπεται και στις δύο περιπτώσεις. Η ΑΣ Σπάτων Γαία και ο ΑΟ Διονύσου θα είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στους μεταξύ τους τελικούς στην Τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Ο τρίτος αγώνας ανάμεσα σε ΟΦ Γέρακα και ΑΣ Σπάτων Γαία ήταν άκρως εντυπωσιακός. Ο ΟΦ Γέρακα προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στα σετ και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη που θα του έδινε και το εισιτήριο της πρόκρισης. Η αντεπίθεση της Γαίας, όμως, αρχικά έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία με 2-2 και εν τέλει έφερε τα πάνω κάτω στο τάι μπρέικ. Με 10-15 στο πέμπτο σετ η Γαία ολοκλήρωσε την ανατροπή και κατάφερε να βγει νικήτρια μετά από μια απόλυτα ενδιαφέρουσα σειρά ημιτελικών.

Στο άλλο ζευγάρι ο ΑΟ Διονύσου έφτασε επίσης στην ανατροπή αν και ξεκίνησε τη σειρά με εις βάρος του σκορ 2-0. Το 25-20 του πρώτου σετ βρήκε απάντηση καθώς ο ΑΟ Λαγονησίου με 19-25 έδειξε πως έχει δυνάμεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες εμφάνισαν το καλό τους πρόσωπο και κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ. Έτσι, ο ΑΟ Διονύσου έγινε η ομάδα που θα ακολουθήσει τη Γαία στους τελικούς για την άνοδο στην Τοπική 2 Κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ημιτελικός (2η – 5η)

ΟΦ Γέρακα - ΑΣ Σπάτων "Γαία"   Μεταφορά: 2-0 (3-1, 3-0)

1ος ΑγώναςΟΦ Γέρακα - ΑΣ Σπάτων "Γαία" 1-3(25-18,22-25,23-25,21-25)

2ος Αγώνας ΑΣ Σπάτων "Γαία" - ΟΦ Γέρακα 3-1(18-25, 25-20, 25-10, 25-17)

3ος Αγώνας ΟΦ Γέρακα - ΑΣ Σπάτων "Γαία" 2-3(25-16, 18-25, 25-18, 20-25, 10-15)

Ημιτελικός (3η – 4η)

ΑΟ Διονύσου - ΑΟ Λαγονησίου                                Μεταφορά: 0-2 (1-3, 1-3)

1ος ΑγώναςΑΟ Διονύσου - ΑΟ Λαγονησίου                3-2 (25-22,17-25,22-25,25-11,15-11)

2ος Αγώνας ΑΟ Λαγονησίου - ΑΟ Διονύσου                0-3 (12-25, 23-25, 20-25)

3ος Αγώνας ΑΟ Διονύσου - ΑΟ Λαγονησίου                3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-20)