Το 25ο τουρνουά βόλεϊ ανδρών στη μνήμη του Στέλιου Καλαϊτζή διοργανώνει το προσεχές σαββατοκύριακο 27-28 Οκτωβρίου ο Α.Σ.Πανερυθραϊκός.
Με τη νίκη της Αναγέννησης Άρτας με 3-2 σετ επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Β' ομίλου της Α2 Ανδρών. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να είναι ψυχραιμότεροι στο τάι μπρέικ φθάνοντας στο δίποντο.
Η Ολυμπιάδα Πάτρας κατέκτησε τον τίτλο στο 2ο τουρνουά «Γιάννης Μπουσούνης» που έγινε στο γυμναστήριο της παραλίας στην Καλαμάτα με την συμμετοχή τεσσάρων ομάδων της Πελοποννήσου που προετοιμάζονται σε εντατικούς ρυθμούς για το πρωτάθλημα Α2 ανδρών που αρχίζει σε δύο εβδομάδες.
Σε δυνατό φιλικό που έγινε στην Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης του Τάσου Κουμπλή νίκησε με 3-0 σετ την Ροδίων Άθλησις. Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το πρωτάθλημα της Α2 ανδρών, Α΄ και Β΄ όμιλο που θα αρχίσει σε δύο εβδομάδες. Ο Σπύρος Γκολίτσης δοκίμασε πολλά σχήματα στην ομάδα του δίνοντας σε πολλούς παίκτες την ευκαιρία να αγωνιστούν.
Ο Άθλος Ορεστιάδα είχε το προβάδισμα αλλά η Ελπίδα Αμπελοκήπων πήρε τη νίκη μετά από ολική ανατροπή που έκανε στο ντέρμπι του Β΄ομίλου στο πρωτάθλημα Α2 ανδρών.
Στην τελική ευθεία των προετοιμασιών τους μπαίνουν οι ομάδες του Α΄και του Β΄ομίλου στο πρωτάθλημα Α2 ανδρών. Ο ΟΦΗ ταξίδεψε στην Αθήνα, έδωσε φιλικό αγώνα με τον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη και επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-21, 25-20). Παίχτηκε και ένα σετ τάι μπρέικ που επίσης νίκησε με 15-12.
Η ΑΕΚ με την ευκαιρία του ρεπό στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League (μετά την αποχώρηση του Ηρακλή Χαλκίδας) και με σκοπό να μείνει σε καλή αγωνιστική κατάσταση, έδωσε φιλικό αγώνα με την Ροδίων Άθλησις στο γυμναστήριο των Αγίων Αναργύρων.
 Συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί, Πήγασος, ΧΑΝΘ και Ελπίδα Αμπελοκήπων στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Β΄ομίλου της Α2 ανδρών.  Η πρωτοπόρος ομάδα της Πολίχνης, επικράτησε εύκολα του Μακεδονικού με 3-0, ενώ η ΧΑΝΘ νίκησε σχετικά άνετα της Καρδίτσας. .
Δείτε το πρόγραμμα και τους διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 20-22 Οκτωβρίου.
Μία ομάδα θα υποβιβαστεί από τη Volley League Ανδρών τη σεζόν 2018-19 και από την Α2 Ανδρών θα πάρουν την άνοδο δύο ομάδες και το 2019-2020 το πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί με 11 ομάδες.
Την προσθήκη του 18 χρόνου, Βασίλη Καφαντάρη, ο οποίος αγωνίστηκε πέρυσι στον ΑΣ Κέρκης Σάμου, ανακοίνωσε η Ροδίων Άθλησις. Χαρακτηριστικά ο νησιωτικός σύλλογος αναφέρει:
Την αναστολή της λειτουργίας του βολεϊκού τμήματος της Παναχαϊκής ανακοίνωσε με δήλωσή του ο Νίκος Ρουμελιώτης.
 Μπροστάρης στην προσπάθεια της Μη Κερδοσκοπικής Οργάνωσης «SAVE M.ΟΡ.Α.Σ» και την νέα χρονιά θα είναι η ανδρική ομάδα της Ε.Α.Λάρισας.
Δύο νίκες με 3-1 σετ σημείωσε ο ΓΑΣ Παμβοχαϊκός επί του ΟΦΗ σε δύο φιλικά προετοιμασίας που δόθηκαν στο Βραχάτι και στο «Γ.Τριαντάφυλλος». Το Σάββατο ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 (26-28, 25-17, 25-21, 25-15).
Ο Α.Μ.Σ.Νέστωρ ποντάρει παλιούς και έμπειρους αθλητές με μεγάλη εμπειρία ακόμα και από τη Volley League που παρά το πέρασμα των χρόνων δεν λένε να το βάλουν κάτω.
Οι προσκλήσεις που έκανε η Ροδίων Άθλησις σε ομάδες του κέντρου αλλά και της περιφέρειας για να ταξιδέψουν στη Ρόδο για φιλικούς αγώνες δεν ευωδόθηκαν κι έτσι οι ροδίτες έκλεισαν δύο δυνατά φιλικά με την ΑΕΚ και τον Απόλλωνα στην Αθήνα.
Σε μονόλογο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Άθλο Ορεστιάδας στη Πολίχνη ο τοπικός Πήγασος. Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ νίκησε με 3-0 σετ τους ακρίτες και έκαναν το 2Χ2 στον Β' όμιλο της Α2 Ανδρών.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 2ης αγωνιστικής των Β' ομίλων της Α2 Ανδρών και Γυναικών.
Ο Σ.Π.Α.Καρδίτσας είναι από τους πιο παραδοσιακούς συλλόγους του ανδρικούς βόλεϊ. Με ανανεωμένη διοίκηση και νέα φιλοσοφία ο σύλλογος έχει κάνει νέα αρχή με τα δικά του παιδιά και με μεγάλο στόχο την παραμονή.
Ο Άθλος Ορεστιάδας έφτασε πολύ κοντά στην άνοδο στην Volley League δίνοντας το στίγμα της δυναμικής διοίκησης του συλλόγου που μαζί με τον παραδοσιακό Α.Ο.Ορεστιάδας προσπαθούν να διατηρήσουν το βόλεϊ ψηλά στη «μητρόπολη» του αθλήματος όπου αποκαλείται η Ορεστιάδα.
O Aπόλλων Καλαμαριάς πλασαρίστηκε στην 4η θέση του Β ομίλου τη σεζόν 2017-18 και στοχεύει σε ανάλογη πορεία και την εφετινή σεζόν. Εχοντας ζήσει την εμπειρία της Volley League ο σύλλογος έχει στραφεί στην ανάδειξη καλών και ταλαντούχων αθλητών κυρίως αυτών που προέρχονται από τα σπλάχνα του ποντιακού συλλόγου της Καλαμαριάς.
O ΣΠΑΚ Καρδίτσας νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική του Β' ομίλου της Α2 Ανδρών. Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Τα ρόστερ των ομάδων του Β΄ομίλου στο πρωτάθλημα Α2 ανδρών 2018-19:
Πέντε αγώνες είχε το Σάββατο 6/10 στην πρεμιέρα του Β' ομίλου της Α2 Ανδρών, με την αγωνιστική να κλείνει την Κυριακή με τον αγώνα Αναγέννηση Άρτας - ΣΠΑ Καρδίτσας.