Με πρωταγωνίστριες τις Τριανταφυλλίδη, Μεθενίτη και τη Μαρία Γκαραγκούνη να παραδίδει μαθήματα στην υποδοχή ο Γ.Σ.Κερατέας έκανε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκησε εκτός έδρας τον ΓΣ Γλυκών Νερών με 3-1 σετ.
Μετά την Παλλήνη η Νίκη Αμαρουσίου νίκησε στο τάι μπρέικ και τον Παπάγου στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ και προσπέρασε στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η Ολυμπιάδα Πάτρας ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας της με τον Αντώνη Γεράνιο που ήταν προπονητής στη γυναικεία ομάδα.
Ο Γ.Σ.Κερατέας πέρασε άνετα το εμπόδιο του Ο.Φ.Γέρακα όπως και η πρωτοπόρος Πολιτεία στην αναμέτρηση με την ΑΕ Γκράβας για την 13η αγωνιστική στο πρωτάθημα της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών ΕΣΠΑΑΑ.
Την ήττα γνώρισε ο ΑΣ Ηλιούπολης απέναντι στον ΑΟ Θρίαμβο Χαϊδαρίου στον εκτός έδρας αγώνα της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Εθνικής Γυναικών (Β' όμιλος).
Με αφορμή της συμπλήρωσης έξι ετών από τον θάνατο του Νίκου Σαμαρά η διοίκηση της ομάδας μπάσκετ του Ηφαίστου Λήμνου θα τιμήσει τη μνήμη του Νίκου Σαμαρά στον αγώνα που θα δώσει με τον Παναθηναϊκό για την 14η αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ στο γυμναστήριο της Λήμνου που μάλιστα φέρει την ονομασία του «Νίκου Σαμαρά».
Το ΠΑΚ Χαλανδρίου ξεπέρασε με τρίποντο το ντέρμπι με την ΑΕ Αθηνά Μαγκουφάνας 2004 και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος στη Β΄κατηγορία γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ
Ο Γ.Σ.Κερατέας μεγαλώνει και διευρύνει το αθλητικό και κοινωνικό του έργο στην ευρύτερη περιοχή των Μεσογείων και της Λαυρεωτικής με πρωταγωνιστικές δράσεις στο βόλεϊ, στο μπιτς βόλεϊ αλλά και σε άλλα αθλήματα όπως το μπάσκετ, ο στίβος, ρυθμική, ενόργανη, καράτε, τοξοβολία, σκάκι κλπ.
Ο ΓΣ Γλυκών Νερών πέρασε νικηφόρα από τον Αγιο Δημήτριο κερδίζοντας 3-1 το ντέρμπι κορυφής με τη Δάφνη και μαζί
Ο ΓΑΣ Παμβοχαϊκός για δεύτερη συνεχή χρονιά στέφθηκε πρωταθλητής στο πρωτάθλημα εφήβων στην Ενωση Πελοποννήσου (ΕΣΠΕΠ). Μετά το 2018 κατέκτησε το πρωτάθλημα Πελοποννήσου και το 2019.
Ο ΑΣΠ Ιωνες μπορεί να έχασε από το Γαλάτσι με 3-1 αλλά παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Β΄κατηγορία ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ και μάλιστα είναι και η μοναδική ομάδα στο ελληνικό βόλεϊ που διοικείται από τους ίδιους τους αθλητές!
Η Α.Σ.Ενωση Γαλατσίου νίκησε με 3-1 σετ τους Ιωνες στη Νέα Ιωνία στο ντέρμπι κορυφής που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική στο πρωτάθημα της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών ΕΣΠΑΑΑ.
Μια φωτογραφία του 1930 που κουβαλά μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία έφερε στη δημοσιότητα ο δημοσιογράφος Τάσος Σταθόπουλος στην εφημερίδα "Πελοπόννησος".
Με την διεξαγωγή 24 αγώνων στις κατηγορίες Κορασίδων Παγκορασίδων και Παίδων Παμπαίδων
Ο Γ.Σ.Κορωπίου (φωτό) νίκησε το ντέρμπι με τον Καρέα και μαζί με τα Γλυκά Νερά που επικράτησαν εκτός έδρας των Θρακομακεδόνων οδηγούν την κούρσα στο πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής.
Ο ΠΑΚ Χαλανδρίου πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τη Νίκη Αμαρουσίου με 3-1 σετ και
Η Α.Ε.Αγίας Παρασκευής και ο Γ.Σ.Κερατέας ξεκίνησαν ιδανικά το 2019 με σημαντικές εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών.
 Η Ε.Σ.ΠΕ.ΔΑ. με ανακοίνωσή της, συγχαίρει τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα για την πορεία τους στα προκριματικά και την επιστροφή τους στο Ευρωβόλεϊ.
Με νίκες μπήκαν στο 2019, οι πρωτοπόροι της Β΄εθνικής ανδρών ΕΣΠΕΔΑ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής που ήταν παράλληλα και η πρεμιέρα του β΄γύρου.
Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2, η ψυχωμένη Αργυρούπολη, κατόρθωσε με αντεπίθεση διαρκείας να κάνει ολική ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 του Αστέρα Νίκαιας στο ντέρμπι-θρίλερ της 12ης αγωνιστικής της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.
Σήμερα λοιπόν θα αναφερθούμε στο ανώνυμο - ανυπόγραφο... Δελτίο Τύπου τη μεγαλύτερης Ενωσης του ελληνικού βόλεϊ που επιτίθεται κατά του volleynews.gr και του Κώστα Ασημακόπουλου.
Πάνω που λέγαμε πως τα έχουμε δει όλα η ΕΣΠΑΑΑ φροντίζει να μας διαψεύδει. Η ΕΣΠΑΑΑ λοιπόν αντί να ζητήσει συγγνώμη με την γκάφα της να διοργανώσει το κύπελλο της
Επιστροφή στην δράση και πάλι για την Β΄εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Μετά από διακοπή 20 μερών για τις γιορτές, έχουμε σερβίς με τα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής που είναι παράλληλα και η πρεμιέρα του δευτέρου γύρου.