27-02-2023 19:59

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 2 γυναικών: Στον Πανελλήνιο το ντέρμπι τετράδας, σούπερ έκπληξη απο τον Μελισσιακό

Ο Πανελλήνιος παρέμεινε πρώτος ενώ ο ανταγωνισμός για τις πέντε προνομιούχες θέσεις παραμένει στα ύψη για την 18η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Ένα πολύτιμο τρίποντο κατέκτησε ο Πανελλήνιος κερδίζοντας εντός έδρας την ΑΣ Σπάτων Γαία με 3-0. οι γηπεδούχες είχαν καλή απόδοση και στα τρία σετ κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο και με την 17η νίκη σε 18 αγώνες παρέμειναν στην πρώτη θέση με διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη.

Ο ΟΦ Γέρακα συνέχισε το σερί νικών καθώς με 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΑΣ Χολαργού. Οι φιλοξενούμενες κόντραραν τον ΟΦ Γέρακα στο πρώτο σετ αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες που με τη νίκη αυτή παραμένουν δεύτερες με 7 βαθμούς διαφορά από τον Πανελλήνιο.Στραβοπάτημα για τον ΑΟ Διονύσου που ηττήθηκε από τον Μελισσιακό με 3-2.

Οι γηπεδούχες έκαναν ένα από τα καλύτερά τους φετινά παιχνίδια και παρότι βρέθηκαν πίσω στα σετ δύο φορές έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία με το 26-24 του τέταρτου σετ και μετά από ένα εντυπωσιακό τάι μπρέικ που κρίθηκε στο 16-14 ο Μελισσιακός πήρε τη νίκη. Παρόλα αυτά ο κερδισμένος βαθμός του ΑΟ Διονύσου τον έφερε στους 34 βαθμούς όσους έχει και η ΑΣ Σπάτων Γαία στην τρίτη θέση.Η τριπλή ισοβαθμία στην πέμπτη θέση συνεχίστηκε.

Ο ΑΟ Λαγονησίου επικράτησε του Ιωνικού με 3-0 κάνοντας καλή δουλειά σε επίθεση και υποδοχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Έτσι, με παιχνίδι λιγότερο, ο ΑΟ Λαγονησίου βρίσκεται στους 33 βαθμούς και διεκδικεί επάξια την πέμπτη θέση.Στους 33 βαθμούς βρίσκεται και ο ΠΑΟ Κουκάκι μετά τη νίκη του με 0-3 επί της Κερατέας. Οι γηπεδούχες διεκδίκησαν τα δύο πρώτα σετ αλλά με 24-26 και 28-30 ο ΠΑΟ Κουκάκι ήταν ανώτερος στις λεπτομέρειες. Το τρίτο σετ κρίθηκε με μεγαλύτερη διαφορά δίνοντας στις φιλοξενούμενες ένα πολύτιμο τρίποντο.

Επίσης με 33 βαθμούς συνεχίζει η Δάφνη Αγίου Δημητρίου καθώς επικράτησε εντός έδρας της Σχολής Μωραΐτη με 3-1. Η αντίδραση που έβγαλε η Σχολή Μωραΐτη στο δεύτερο σετ δεν είχε συνέχεια και έτσι η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πήρε ακόμα τρεις βαθμούς στο κυνήγι της πέμπτης θέσης.

Με νίκη συνέχισε και η Ένωση Γαλατσίου. Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στην έδρα της Παλλήνης η Ένωση Γαλατσίου έφτασε στο νικηφόρο 0-3 με όλα τα σετ να κρίνονται στην ελάχιστη δυνατή διαφορά.