Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε το 2020 για την Όλγα Στράντζαλη και την Λεγκιονόβα Λεγκιονόβο. Με MVP για 4η φορά φέτος την διεθνή ακραία η Λεγκιονόβο έκανε μεγάλη ανατροπή επί της Μπιέλσκο Μπιάλα και με το 3-2 σετ ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του πολωνικού πρωταθλήματος.
Μέσα σε λίγες ώρες ο διεθνής διαγώνιος Γιώργος Τζιουμάκας πήρε την απόφαση να αγωνιστεί στο ιρανικό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην Τεχεράνη σε μία δύσκολη και ταραγμένη περίοδο.
Οι εμφανίσεις της με την Εθνική γυναικών στην Άγκυρα και στην Βουδαπέστη για το ευρωπαϊκό γυναικών, μας προϊδέασαν ότι θα... βγάλει μάτια στη δεύτερη σεζόν της στη Πολωνία.
Οχι πολύ μακριά από μας, στη γειτονική Ιταλία γίνονται ωραία και πρωτότυπα πράγματα με επίκεντρο τον αθλητή και την αθλήτρια.
Με την Αθηνά Παπαφωτίου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση αλλά και να δυσκολεύει την υποδοχή της Καζέρτα από τη γραμμή των εννέα μέτρων, η Φιλοτράνο επικράτησε στην έδρα της με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.
Μία εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι κορυφής από τη Βακίφμπανκ, η Γαλατασαράι επέστρεψε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα.
Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε για άλλη μία αγωνιστική στην Πολωνία η Όλγα Στράντζαλη. Η Λεγκιονόβα επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα της Ενέα Πίλα για την 7η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος, με την Ελληνίδα ακραία να πετυχαίνει 20 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα της.
Με 9 πόντους του Θανάση Πρωτοψάλτη η Τσάρνι Ράντομ νίκησε εκτός έδρας την Αλουρόν με 3-1 σετ για την 8η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος.
Η μεγαλύτερη έκπληξη της φετινής σεζόν στο κολεγιακό βόλεϊ έλαβε χώρα στον ημιτελικό της Big East Conference, και η νέα πατρίδα του Γιάννη Αντετοκουνμπο, Milwaukee, Wisconsin, αποδείχθηκε γούρικη για τις Ελληνίδες αθλήτριες του St. John’s που υπερέβαλαν εαυτών και νίκησαν 3-0 (25-17, 25-23, 26-24) το #10 βάσει ψηφοφορίας των Αμερικανών προπονητών, Creighton! Η επιτυχία αυτή έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία δεδομένου ότι το Creighton:
Εντυπωσιακή η Στουτγκάρδη του Γιάννη Αθανασόπουλου, έκανε την Ευρώπη να παραμιλάει , με την εκπληκτική νίκη που πέτυχε με 3-1 (11-25, 25-20, 25-18, 25-22), κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Νοβάρα για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών.
Την δεύτερή της ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα γνώρισε η Γαλατάσαραϊ της Ανθής Βασιλαντωνάκη. Η ομάδα της διεθνούς αθλήτριας ηττήθηκε στο ντέρμπι κορυφής με την Βακίφμπανκ με 3-1 σετ και έπεσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
Σε τροχιά πλέι οφ βρίσκεται η Λεγκιονόβα της Όλγας Στράνζαλης, μετά τη νίκη της με 3-1 σετ επί της Ράντομ για το πολωνικό πρωτάθλημα. Για άλλο ένα παιχνίδι η διεθνής ακραία απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με 15 πόντους (13/32 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες) πρόσθεσε άλλη μία γεμάτη εμφάνιση για την ομάδα της.
Τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα μετά από 7 αγωνιστικές έφθασε η Τζάρνι Ράντομ του Θανάση Πρωτοψάλτη στο πολωνικό πρωτάθλημα.
Στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ θα συνεχίσει την καριέρα του ο πολύπειρος Γιάννης Λάϊος, όπως ανακοίνωσε η διοίκηση της κυπριακής ομάδας .
Στην Κύπρο θα ξεκινήσει η προπονητική καριέρα του Νίκου Ρουμελιώτη. Ο πρώην διεθνής διαγώνιος είναι ο νέος προπονητής της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου και έτσι όπως και ο Κώστας Χριστοφιδέλης, έτσι και εκείνος θα κάνει τα πρώτα του βήματα ως προπονητής στη Κύπρο.
Με την Ανθή Βασιλαντωνάκη να συνεχίζει τις... υψηλές πτήσεις, η Γαλατάσαράι νίκησε για 6η φορά σε 7 αγώνες στο τουρκικό πρωτάθλημα με τελευταίο «θύμα» την ΡΤΤ με 3-0 σετ.
Κάτι παραπάνω από μία ώρα χρειάστηκε η Λεγκιονόβια Λεγκιονόβο της Όλγας Στράντζαλη για να νικήσει την πρωταθλήτρια Πολωνίας LKS Λοντζ με 3-0 σετ.
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου είναι τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», όπως προέκυψαν από τη κλήρωση που έγινε σήμερα από την ΕΣΑΠ.
«Πράματα και Θάματα» κάνει η Όλγα Στράντζαλη στο Πολωνικό πρωτάθλημα. Μάλιστα στην δεύτερη σεζόν της, η 23 χρονη διεθνής ακραία, αναδείχτηκε παίκτρια του μήνα στην αντίστοιχη Λίγκα, και η ομάδα της, η Λεγκιονόβια Λεγκιονόβο, της έκανε έκπληξη καθώς της έδωσε συγχαρητήρια στα ελληνικά.
Με ήττα στο τάι μπρέικ ξεκίνησε η φετινή σεζόν στη Πολωνία για τον Θανάση Πρωτοψάλτη. Η Τζάρνι Ράντομ στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Όλστιν, με τον διεθνή ακραίο να πετυχαίνει 15 πόντους.
Την καλύτερή της εμφάνιση με τη φανέλα της Λεγκιονόβια έκανε η Όλγα Στράντζαλη. Η διεθνής ακραία μαζί με την Ολιβέιρα Σόουζα ήταν μία ομάδα μόνες τους στη πρώτη φετινή νίκη της Λεγκιονόβο, με την Όλγα να πετυχαίνει 29 πόντους και να επιστρέφει στη βάση της και με το βραβείο της MVP.
Στην Γαλατασαράι κατέληξε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με την Φενέρμπαχτσε. Με την Ανθή Βασιλαντωνάκη δεύτερη σκόρερ της ομάδας της με 14 πόντους, η Γαλατά επικράτησε στην έδρα της με 3-1 σετ της Φενέρμπαχτσε και παρέμεινε αήττητη μετά από 4 αγωνιστικές στο τουρκικό πρωτάθλημα.
Στους 26 πόντους σταμάτησε η Όλγα Στράντζαλη για την Λεγκιονόβια Λεγκιονόβο κόντρα στην Κέμικ Πολις για την 2η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος. Η μεγάλη εμφάνιση της διεθνούς ακραίας δεν έφθανε για την ομάδα της να πάρει τη νίκη παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και ηττήθηκε στο τάι μπρέικ.
Με τον Δημήτρη Τζούριτς να αγωνίζεται ως αλλαγή στο πρώτο σετ, η Τρεντίνο ξεκίνησε με νίκη το φετινό πρωτάθλημα στην Ιταλί με το 3-0 στην έδρα της Ραβένα. Ο διεθνής διαγώνιος έπαιξε λίγο στο πρώτο σετ και πέτυχε 1 πόντο, ενώ τοπ σκόρερ ήταν ο Σλοβένος ακραίος Κλεμέν Τσεμπούλ που πέτυχε 16 πόντους.