Στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε ο Α.Ο. Θήρας, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 3-2 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό της Σαντορίνης. Αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, η ομάδα των Κυκλάδων χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ για να πάρει τους δύο βαθμούς, που την φέρνουν στους 13 βαθμούς. Ο Ηλυσιακός με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 10 και έμεινε στην έβδομη θέση.
Επιστροφή στις νίκες για τη Λαμία, η οποία μετά από θρίλερ δύο και πλέον ωρών επικράτησε εντός έδρας με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου. Η Λαμία πέτυχε τη τρίτη της φετινή νίκη και με το δίποντο έφτασε τους 7 βαθμούς. Το Μαρκόπουλο από την άλλη, γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη του ήττα και με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 12
Με όπλο το μπλοκ και με κορυφαία την Κωνσταντίνα Βλαχάκη, η Α.Ε.Κ. δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στο Αιγάλεω, το οποίο και νίκησε με 3-0 σετ.
Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε κόντρα στον Άρη αλλά πήρε το τρίποντο και έμεινε στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως ο Άρης (που είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του την Μοντάνο αντί της Στρούμιλο) μπήκε στο ματς μετά το 1-0.
Στη μάχη των Ευρωπαίων ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 της Θέτιδας στο κλειστό του Αγίου Θωμά.
Μόνο για ένα σετ συνάντησε δυσκολίες ο Π.Α.Ο.Κ. που έκανε το 7χ7 κόντρα στον ουραγό Ζ.Α.Ο.Ν..
Οι live streaming μεταδόσεις της 7ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.
Ορίστηκαν οι ημερομηνίες της Χειμερινής μεταγραφικής Περιόδου 2022-2023. Συγκεκριμένα, στο διάστημα μεταξύ της ΠΕΜΠΤΗΣ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022 και ΤΡΙΤΗΣ 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023 θα μπορούν να γίνουν οι παρακάτω μεταγραφές/επανεγγραφές
Η Ξανθοπούλου αφού δέχτηκε προτάσεις από Παναθηναϊκό, Λαμία, Άρη, κατέληξε στην ΑΕΚ, ενώ επιστρέφει στη Volley League η Μαρία Οικονομίδου.
Με τις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής συνεχίζεται το Σάββατο 26/11 το πρωτάθλημα της VL γυναικών. Η τετράδα της κορυφής αγωνίζεται εντός έδρας με τον πρωτοπόρο και αήττητο ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον ουραγό και ελλειπή ΖΑΟΝ, ενώ ο δεύτερος Ολυμπιακός κοντράρεται με τον Άρη σε μια επανάληψη της περσινής ημιτελικής σειράς.
Την αισιοδοξία του για τη φετινή πορεία της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ, και τις πιθανότητες κατάκτησης του πρωταθλήματος, εξέφρασε σε συνέντευξη που παραχώρησε ο πρόεδρος του δικεφάλου, Κώστας Αμοιρίδης, στον ραδιοφωνικό σταθμό «City Of Primo» και την εκπομπή «Full Επίθεση».
Mε 500 ευρώ πρόστιμο τιμώρησε τον Άρη, ο αθλητικός δικαστής της ΕΟΠΕ για πειθαρχική παράβαση στο παιχνίδι με την Θέτιδα, ενώ απαλλάχτηκε η ΑΕΚ για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.
Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της Πολωνικής Λεγκιονόβο πέτυχε στο «Μελίνα Μερκούρη» η Θέτιδα Βούλας, που βρίσκεται δύο σετ μακριά από τη πρόκριση στους «32» του Challenge Cup γυναικών.
Την ανωτερότητά του απέναντι στην Ελβετική Πφέφινγκεν έδειξε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μέσα σε 68 λεπτά πήρε τη νίκη με 3-0 σετ, και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup γυναικών.
  Ρεπορτάζ και δηλώσεις απο τον αγώνα της Volley League γυναικών Αιγάλεω-ΑΟ Θήρας όπου μιλούν οι Μπελιά και Κιουτσιούκη απο τις φιλοξενούμενες και η αρχηγός Κατερίνα Βλάχου και η κόουτς Αγγελική Αντωνιάδη απο τις γηπεδούχες.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 26-27 Νοεμβρίου.
Στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν θα συμμετέχει η Θέτιδα Βούλας. Αντίπαλος της Θέτιδας στη προκριματική φάση του Challenge Cup Γυναικών θα είναι η Πολωνική Λεγκιονόβο, την οποία θα φιλοξενήσει στο κλειστό του Ρέντη για τη πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση (23/11, 20.00 Thetis TV). Ο επαναληπτικός στη Πολωνία θα γίνει τη Τετάρτη 30 Νοεμβρίου.
Την ευρωπαϊκή του σεζόν ξεκινάει τη Τετάρτη 23 Νοεμβρίου ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ξεκινάει τη πορεία του από τη προκριματική φάση του Challenge Cup Γυναικών.
Ενθουσιασμένη για την παρουσία της στην ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού εμφανίστηκε η Τζέιλι Γουίντερς, σε δηλώσεις της στο olympiacossfp.gr.
Τρεις παίκτριες της ΑΕΚ βρίσκονται στην κορυφαία επτάδα της 6ης αγωνιστικής στη Volley League γυναικών:
Η Μαριαλένα Αρτακιανού της Α.Ε.Κ. είναι η ΚΥΑΝΑ MVP της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών 2022-2023. Η διεθνής λίμπερο της Ένωσης που κατέκτησε για πρώτη φορά στη καριέρα της το βραβείο της πολυτιμότερης αθλήτριας, ήταν η κορυφαία στη νίκη της ομάδας της στην έδρα της Θέτιδας Βούλας με 3-2 σετ.
Σπουδαία νίκη με 3-2 σετ στην έδρα της Θέτιδας Βούλας πανηγύρισε η Α.Ε.Κ., στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που πήρε το τρίποντο στο Ζηρίνειο.
Επιστροφή στις νίκες για τον Ηλυσιακό, καθώς μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα, επικράτησε για την 6η αγωνιστική με 3-0 σετ του Α.Ο. Λαμίας.