Η Φερονίκη Ζιώγα είναι η MVP της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών και η πρώτη αθλήτρια της Κορίνθου που κατακτά το συγκεκριμένο βραβείο.
Tα όσα έγιναν στον αγώνα του Πανναξιακού με τον Άρη για το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών και την δημόσια τοποθέτηση της σούπερ σταρ του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο σχολιάζει με δημόσια παρέμβαση του ο υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του Αίαντα Ευόσμου και μέλους του Δ.Σ. της ΕΟΠΕ Θεόφιλος Ορφανίδης.
Με δημοσίευση της στο προσωπικό της λογαριασμό στο facebook, η Κολομβιανή διαγώνια του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο, ξεσπάει κατά των διαιτητών με αφορμή τα όσα έγιναν απόψε στη Νάξο και στον αγώνα που σφύριξαν ο Τάσος Μενεσλής και η Ειρήνη Μουλά.
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 2,5 ώρες, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Άρη, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.
Με ανακοίνωσή του, ο Πορφύρας, εκφράζει έντονα τα παράπονα του για την διαιτησία των Πετούση, Μπακλέση του συνδέσμου Πελοποννήσου στο παιχνίδι με την Κόρινθο και ειδικότερα για το τέταρτο και κρισιμότερο σετ.
Με όπλο το μπλοκ και κορυφαίες τις Ζιώγα, Αργυρίου, Μπίσκου, η Κόρινθος επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα και πέτυχε την πρώτη της νίκη την φετινή σεζόν που της δίνει σοβαρές ελπίδες παραμονής. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη στην ιστορία της Κορίνθου στην έδρα της, από την περυσινή σεζόν 2017-18 που ανέβηκε στην Volleyleague Γυναικών.
Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε 79 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ (25-8, 25-20, 25-23) την Θέτιδα Βούλας στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League γυναικών και η βαθμολογία:
Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη και πέμπτη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιάννη Παγανέλη επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου και σε συνδυασμό με την ήττα της Θέτιδας, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague γυναικών με 16 βαθμούς.
Με την Μαρτίνα Γκουίτζι-Τζούριτς να επιβεβαιώνει την πρώτη θέση που κατέχει στον πίνακα των σκόρερ, ο Αίας Ευόσμου νίκησε εκτός έδρας 3-0 σετ (25-12, 25-19, 25-21) τους Μακεδόνες στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.
Την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στην Volleyleague πέτυχε ο Ολυμπιακός στα Ιλίσια. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με καλύτερη επίθεση (33%-52%) και υποδοχή (32%-57%) από τον Ηλυσιακό επικράτησε 3-0 σετ (24-26, 21-25, 12-25) σε αγώνα που άνοιξε την 8η αγωνιστική.
Η κυριακάτικη αναμέτρηση του Πανναξιακού με τον Άρη στις Κυκλάδες ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών (9/12, 18.00).
Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από 15 μέρες για το Μαρκόπουλο, το οποίο μετά την αναβολή του αγώνα με τον ΑΟ Θήρας, υποδέχεται στην έδρα του την δυνατή Ηλιούπολη για την 8η στροφή του πρωταθλήματος (8/12, 18.00).
Στην έδρα των Μακεδόνων δοκιμάζεται για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών ο Αίας Ευόσμου, στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (8/12, 19.00).
Τον πρωταθλητή και τρεμπλούχο Ολυμπιακό υποδέχεται στα Ιλίσια ο νεοφώτιστος στη Volleyleague, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος (8/12, 18.30).
Με πρόσφατες τις δάφνες από την ιστορική πρόκριση στις «16» του Challenge Cup, ο ΑΟ Θήρας υποδέχεται στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης σε ντέρμπι τετράδας την Θέτιδα Βούλας (8/12, 19.00)
Με στόχο την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, η Κόρινθος υποδέχεται σto κρίσιμο ντέρμπι παραμονής, τον μαχητικό Πορφύρα που βρίσκεται στην 10η θέση του πρωταθλήματος με τέσσερις πόντους ( 8/12, 19.00)
Τις καλύτερες στιγμές της καριέρας της ζει στη Νάξο η Φραντσίλ Τσεντίλ. Η 26χρονη ακραία, στη δεύτερη σεζόν της μακριά από τη Βραζιλία, αποτελεί ένα από τα μεγάλα όπλα του φετινού Πανναξιακού κάτι που αποδεικνύεται και από την ανάδειξή της ως MVP της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με 18 πόντους (12/21 επιθέσεις, 5 άσσους, 1 μπλοκ, 62% υποδοχή) οδήγησε τον Πανναξιακό εκ το ασφαλούς στο τρίποντο επί της Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.
Την Φινλανδική Πόλκι Κούσαμο (Polkky Kuusamo) θα αντιμετωπίσει ο ΑΟ Θήρας στη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ.
Με δύο παίκτριες από τον Αίαντα Ευόσμου, συγκροτήθηκε η κορυφαία επτάδα της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών την οποία αποτελούν:
Η Φραντσίλ Στεντίλ του Πανναξιακού ΑΟΝ είναι η MVP της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών. Η 26χρονη Βραζιλιάνα ακραία με 18 πόντους με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (12/21), 5 άσσους, 1 μπλοκ και 62% υποδοχή οδήγησε την ομάδα της Νάξου στη νίκη με 3-1 σετ στην έδρα του ΑΟ Μαρκοπούλου.
Οσκαρ ατυχίας για δεύτερη φορά μέσα μια σεζόν για την Βίβιαν Μαγγίνα. Πριν καλά καλά επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους η λίμπερο του Ηλυσιακού από την περυσινή της περιπέτεια με τη ρήξη χιαστών σε αγώνα της Πρι λιγκ στο Ζηρίνειο κόντρα στο ΖΑΟΝ, η μοίρα της έπαιξε για μια ακόμη φορά μια κακόγουστη φάρσα.
Σε εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός έκανε προπόνηση με την Κόρινθο, νίκησε εύκολα 3-0 και σε συνδυασμό με τη νίκη του επί του Πανναξιακού ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από την ολοκλήρωση οκτώ αγώνων στο πρωτάθλημα.