Μετά την δεύτερη απώλεια βαθμών ο ΑΟ Θήρας εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία επισημαίνει πως “προτεραιότητα όλων είναι η υγεία των αθλητριών του” και παράλληλα προτείνει ειλικρίνεια και πιο εντατικές εξετάσεις απο τα σωματεία για την διασφάλιση της υγείας των αθλητριών, εντός και εκτός γηπέδων.
Ήττα 3-0 από τη Λέουβεν υπέστη ο Φοίνικας Σύρου ONEX στο Βέλγιο, για τη φάση των 32 του CEV Cup, κάτι που καθιστά αρκετά δύσκολο το έργο της πρόκρισης στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (8/12) στην Ερμούπολη.
Την ήττα με 3-0 σετ στην Γαλλία από την Μονπελιέ γνώρισε ο Ολυμπιακός, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους 32 του CEV Cup ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι έχουν δύσκολο έργο για να προκριθούν, καθώς χρειάζονται στον επαναληπτικό στο Μελίνα Μερκούρη την προσεχή Τρίτη (7/12, 20.00)  «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) και στη συνέχεια, την κατάκτηση του «χρυσού» σετ, για να ανατρέψουν την κατάσταση και να συνεχίσουν το ταξίδι τους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.
Στον πρώτο αγώνα της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης  την Μούρσα Όσιγιεκ στο PAOK Sports Arena, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ, κάνοντας το βήμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.
Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πορφύρα εκτός έδρας και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής στη Volley League γυναικών. Στοπ στο σερί των 10 ηττών έβαλε η ομάδα των Ιλισίων, όπου με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 4 στο πρωτάθλημα (όσους και ο Αίας) και ανέβηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς τον σημερινό αντίπαλό.
Με κορυφαία την Έβανς και εκτεταμένο ροτέϊσον, ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με σχετική άνεση 3-0 του Αίαντα Ευόσμου. Οι κίτρινες του Γιάννη Τσαϊρέλη με εξαίρεση το 2ο σετ όπου οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές, τελείωσαν τον αγώνα με μόλις 11 λάθη (6 χαμένα σερβίς και 4 στην επίθεση), την ίδια που οι φιλοξενούμενες έκαναν 23.
Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-1 τον Ολυμπιακό, χάρη στην άψογη Παπαφωτίου και την κακή Κακουράτου, γι αυτό είναι επιτακτική ανάγκη να επιστρέψει η κορυφαία λίμπερο Αρέτα Κονόμι.
Με τοπ σκόρερ την Μάρθα Ανθούλη και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ, η Θέτιδα Βούλας πανηγύρισε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα και πέμπτη σερί, επικρατώντας με 3-0 σετ των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας. Ο Γιώργος Ρούσης δεν χρησιμοποίησε τις Ρουσνατσένκο, Άκτας αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του στο να πάρει το τρίποντο μετά από 68 λεπτά αγώνα. Απο τις Αμαζόνες που ειχαν προβλήματα στην υποδοχή, κορυφαία η Σάντος με 22 πόντους.
Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε από το Μαρκόπουλο, αλλά από τα μισά του τρίτου σετ και μετά επέβαλλε την ανωτερότητα του και έφυγε από τα Μεσόγεια με το τρίποντο και πλέον ειναι πανέτοιμος για το μεγαλο ντέρμπι της δεύτερης θέσης και της Θεσσαλονίκης με τον Άρη. Τοπ σκόρερ του ματς ήταν η διαγώνιος η Κογιάρ με 27 πόντους, Πολυνοπούλου με 14 και 7 μπλοκ ενω απο την ομάδα των Μεσογείων ξεχώρισε η Κούλερκαν με 25, εξαιρετική για ενα ματς ακόμη η Λι Ντα Γιανκ που μοίρασε πολυ καλό το ματς για τις φιλοξενούμενες.
 Δεύτερη απώλεια παιχνιδιού μέσα σε 4 μέρες για τον ΑΟ Θήρας εκτός γηπέδου, καθώς διακόπηκε σε βάρος του η αναμέτρηση με την Α.Ε.Κ. για την 11η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.  Να σημειωθεί ότι την  προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα της Σαντορίνης δεν ταξίδεψε στην Αθήνα λογω κρουσμάτων covid και έχασε 3-0 ανευ αγώνα, το ματς με τις Αμαζόνες.