Η ΚΕΔ/ΕΟΠΕ όρισε τους παρακάτω διαιτητές που θα χρησιμοποιηθούν στους αγώνες του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών στην Σαντορίνη 2-3/3/2018:
Ανακοίνωση (μαζί με το logo της διοργάνωσης) για την πώληση των εισιτηρίων του Final 4 του κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, τα οποία θα έχουν τιμή 10 ευρώ και θα είναι ενιαία για όλους τους αγώνες της διοργάνωσης, εξέδωσαν μαζί, ο Αθλητικός Πολιτιστικός Οργανισμός της Σαντορίνης και ο Δήμος Θήρας, η οποία αναφέρει για όσους θελήσουν να παρακολουθήσουν τα παιχνίδια στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ:
Ο ΠΑΟΚ είναι η τέταρτη και τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Ανδρών (Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Ηρακλής οι άλλες τρεις). Ο «δικέφαλος του βορρά» νίκησε με 3-1 σετ στο «PAOK Sports Arena» τη Νίκη Αιγινίου και προκρίθηκε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στην τετράδα του θεσμού.
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Εθνικό Πειραιώς με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας και μετά από δύο χρόνια επιστρέφει σε φάιναλ-4 κυπέλλου Ελλάδας.
Με την τριάδα Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και Ραούβερντινκ αλάνθαστη στην επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας και «σφράγισε» το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι», όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, στον δρόμο για τα ημιτελικά απέκλεισαν τον Ηρακλή Χαλκίδας και θα διεκδικήσουν τον 17ο τίτλο τους.
Ο Ηρακλής έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση για το final-4 του Κυπέλλου Ανδρών.  O "γηραιός" νίκησε με 3-0 σετ την ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς και επιστρέφει στα ημιτελικά του θεσμού μετά το 2013.
Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει στην Γλυφάδα.
Η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Ηρακλή για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών και μπορείτε μέσω του volleynews.gr να δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Μέσω της ΕΡΤ3 θα έχει ο φίλαθλος κόσμος την ευκαιρία να παρακολουθήσει το final-4 του Κυπέλλου Γυναικών στη Σαντορίνη, όπως ανακοίνωσε η ΕΟΠΕ μαζί με το πρόγραμμα των αγώνων. Αναλυτικά:
Στο PAOK Sports Arena, ο «δικέφαλος του βορρά» φιλοξενεί (19.00) τη Νίκη Αιγινίου.
Στην πιο αμφίρροπη, ίσως, αναμέτρηση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών, ο Εθνικός Πειραιά υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Ένας αγώνας που θα αποτελέσει και πρόβα για το πολύ κρίσιμο ματς των δύο ομάδων, που θα γίνει την Δευτέρα (26/2) για το πρωτάθλημα.
Στο πρώτο σερβίς στους αγώνες για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών, η ΑΕΚ, μοναδική εκπρόσωπος της Α2, θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Μετς τον Ηρακλή (17.30, Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος).
Την Τετάρτη 21/2 θα γίνουν οι αγώνες  της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου ανδρών. Το πρόγραμμα και οι διαιτητές των συναντήσεων ειναι:
Σε μια επαναληψη του περσινού τελικού μεταξύ του Ολυμπιακού και του Πανναξιακού οδηγούμαστε στο Κύπελλο γυναικών, αφού η κληρωτίδα ανέδειξε τα ζευγάρια Ηλυσιακός - Πανναξιακός και Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας για το final-4  που θα διεξαχθεί στη Σαντορίνη.
Ο ΑΟ Θήρας έγινε η τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στο final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα γίνει στη Σαντορίνη, επικρατώντας με 3-1 την Θέτιδα στο κατάμεστο κλειστό της Βούλας.
Την πρόκριση του για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια σε F4 κυπέλλου , κέρδισε ο Πανναξιακός ο οποίος μετά από φοβερό θρίλερ, «λύγισε» στην κατάμεστη έδρα του με 3-2 τους ανταγωνιστικούς Μακεδόνες.
Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες», νίκησαν για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες την Ηλιούπολη με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στην τελική φάση στην Σαντορίνη, εκεί όπου θα διεκδικήσουν τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο τους.
Τέσσερα εισιτήρια του final-4 του Κυπέλλου Γυναικών αναζητούν κατόχους, στους αγώνες των προημιτελικών, που θα διεξαχθούν την Τετάρτη 14/2 και Πέμπτη 15/2.
Η ΕΟΠΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμα και τους διαιτητές του προημιτελικής φασης του κυπελλου γυναικών:
Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και ώρα 11.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα γίνει στη Σαντορίνη.
Η διοίκηση του Ηρακλή Πετοσφαίριση προανήγγειλε την προσφυγή της στο ΑΣΕΑΔ για την έδρα του αγώνα κυπέλλου με την ΑΕΚ επειδή όπως αναφέρει στην ανακοίνωση της «Με βάση την προκήρυξη η γηπεδότητα των ομάδων ισχύει μόνο για τη Β' φάση του θεσμού, δηλαδή για την φάση των 16. Στη φάση που ακολουθεί δηλαδή των 8 ισχύει η κλήρωση η οποία και είχε γίνει και τοποθετούσε την ομάδα μας ως γηπεδούχο». Τι αναφέρουν όμως η κύρια και η συμπληρωματική προκήρυξη του κυπέλλου;
Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και τα 4 ζευγάρια των προημιτελικών είναι τα εξής:
Η ΑΕΚ έκανε την έκπληξη της χρονιάς, νικώντας με 3-0 τον Φοίνικα Σύρου για να προκριθεί στην 8άδα του Κυπέλλου ανδρών.
Η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Μετς, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ανδρών. Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 19.00 και μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του, μέσω του volleynews.gr.