2013-14: Α2 Γυναικών - Α΄όμιλος

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Α.Ο.ΘΗΡΑΣ ΣΤΗ Α΄ΕΘΝΙΚΗ-Α1-Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΤΟΣ: 2019 18 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002
ΘΕΣΗ:    3  4 2 5 Α2Α1
* Στην Α2 αναφέρεται και η κατάταξη (π.χ. Α21 είναι 1ος στην Α2 ή Α28 είναι 8ος στην Α2)

Την ανανέωση της συνεργασίας του με τον προπονητή Ματέο Φρέσκι ανακοίνωσε ο ΑΟ Θήρας.
Ο ΑΟ Θήρας έχει σχεδόν ολοκληρώσει το ρόστερ του με την παραμονή της Στέλλας Χριστοδούλου, του Ματέο Φρέσκι και την απόκτηση νεαρών αθλητριών.
Καθησυχαστική ανακοίνωση εξέδωσε η διοίκηση του ΑΟ Θήρας μετά τον αποκλεισμό  απο την Θέτιδα στο χρυσό σετ του προημιτελικού πλέι οφ της Volley League Γυναικών, σύμφωνα με την οποία, η νησιωτική ομάδα  δεν προκειται αν επηρρεαστεί αλλα θα συνεχίσει να κάνει σταθερό πρωταθλητισμό και τη νέα χρονιά.
Όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν στην Volley League γυναικών με τους προπονητές να κάθονται σε νέους πάγκους, αυτή τη φορά όχι ως αντίπαλοι, με τον Λορέντσο Μιτσέλι να παραμένει στον Ολυμπιακό.
Η Θέτις, όπως ακριβώς και στην πρεμιέρα της φετινής Volley League, έτσι και στην πρεμιέρα των play off, νίκησε με 3-1 τον ΑΟ Θήρας και απέκτησε μικρό αλλά σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στα ημιτελικά.
Η Θέτιδα Βούλας έπαιξε ελεύθερα και κέρδισε 3-1 τον ΑΟ Θήρας στην εδρα της, οι νησιώτισσες όμως φωνάζουν για την τελευταία φάση και θα εκδώσουν ανακοίνωση διαμαρτυρίας.
Τέσσερις ημέρες μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, οι ομάδες της Volley League ρίχνονται στη μάχη των play off και των play out που ξεκινούν αύριο Τετάρτη (27/3), ενώ οι δεύτεροι αγώνες θα διεξαχθούν το Σάββατο (30/3).
Η κορυφαία επτάδα της 22ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών
ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΛΕΜΟΝΙΔΗ
Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας, στην επιστροφή της Στέλλας Χριστοδούλου ως αντίπαλος στο «Μελίνα Μερκούρη».
Η αυλαία της κανονικής περιόδου πέφτει το Σάββατο 23/3 το απόγευμα (18:00 κοινή ώρα έναρξης σε όλους τους αγώνες) και τα αποτελέσματα των έξι αναμετρήσεων θα ξεκαθαρίσουν το τοπίο όσον αφορά τα ζευγαρώματα στα play off και τα play out.
TOY ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΛΛΙΜΑΝΗ
 Η κορυφαία επτάαδα της Volley League Γυναικών
Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Σαντορίνης, ο ΑΟ Θήρας που είχε διψήφιες τις Φίγιοκ 19, Σαβάρ 18, Μερκάδο 17, πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.