1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
05-03-2014 04:15

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ανδρών 2013-14

Δείτε το πανόραμα του Κυπέλλου ανδρών 2013-14 με τα αποτελέσματα όλων των αγώνων από τις τοπικές κατηγορίες μέχρι τους προημιτελικούς:
Φάιναλ-4 Κυπέλλου Ανδρών 2013-14
Καλαμάτα 15-16 Μαρτίου 2014
Γυμναστήριο παραλίας Καλαμάτας
Το πρόγραμμα των ημιτελικών
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-0 (25-20, 25-12, 25-16)
Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-18, 25-18)
Τελικός
Ολυμπιακός - Α.Ο.Κηφισιάς 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23) - Περιγραφή
MVP: Μπόγιαν Γιορντάνοφ - περιγραφή

Όλα όσα έγιναν στην Καλαμάτα

 

 

 
Προημιτελικοί
Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2013
ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΕΚ 1-3 (27-29, 25-07, 18-25, 23-25) - περιγραφή
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ 0-3 (22-25, 22-25, 20-25) - περιγραφή
ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (21-25, 20-25, 21-25) - περιγραφή
ΑΟ Κηφισιά - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-23, 28-26, 25-15) - περιγραφή

Γ΄φάση
Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2014
4/2: Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Α.Σ.Άρης 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 19-17) - περιγραφή
28/1: Παναχαϊκή - ΑΕΚ 2-3 (25-19, 12-25, 18-25, 25-18, 12-15) - περιγραφή
28/1: Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 1-3 (19-25, 25-22, 19-25, 30-32) - περιγραφή
28/1: Παμβοχαϊκός - Γ.Σ.Λαμία 3-0 (25-22, 25-20, 25-22) - περιγραφή
29/1: ΣΦΠ Χανίων  - Α.Ο. Κηφισιάς 1-3 (15-25, 25-22, 24-26, 12-25) - περιγραφή
29/1: Oρεστιάδα - ΠΑΟΚ 0-3 (24-26, 13-25, 26-28) - περιγραφή
29/1: Κύζικος Ν. Περάμου - Παναθηναϊκός 1-3 (26-28, 25-23, 25-18, 25-19) - περιγραφή
29/1: ΣΠΑ Καρδίτσας - Νίκη Αιγινίου 0-3 (21-25, 23-25, 22-25) - περιγραφή
 
Β΄ΦΑΣΗ – 4η αγωνιστική
15/1: ΣΦΠ Χανίων – ΑΟ Οδυσσεύς 3-0 (25-16, 25-15, 25-18)
22/1: Παλλήνη – ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3 (22-5, 25-20, 16-25, 20-25)
20/1: ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΠΣ Κύζικος 1-3 (21-25, 25-21, 23-25, 15-25)
26/1: Επίκουρος Πολίχνης – Ορεστιάδα 0-3 (18-25, 24-26, 19-25)
 
Β΄ΦΑΣΗ – 3η αγωνιστική
12/1: Ροδιών Άθλησης - Παλλήνη 0-3 (18-25, 21-25, 14-25)
5/1: ΑΠΣ Φθία - ΑΟ Οδυσσέας 1-3 (25-27, 20-25, 25-14, 08-25)
5/1: ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΑΣΠ Ερμής Ηγουμενίτσας 3-0 (25-18, 25-17, 25-18)
4/1: ΟΠ Ρεθύμνου - ΣΦΠ Χανίων 0-3 (13-25, 15-25, 13-25)
4/1: Ορεστιάδα - Ηρακλής 3-0 (25-13, 25-22, 25-17)
4/1: ΣΠΑ Καρδίτσας - ΜΕΝΤ 3-2 (23-25, 25-23, 24-26, 18-16)
4/1: ΕΑ Πατρών - Καλαμάτα 80 0-3 (22-25, 18-25, 17-25)
4/1: ΑΠΣ Κύζικος - Μίλων 3-0 (25-08, 25-19, 25-12)
 
Β΄ΦΑΣΗ – 2η αγωνιστική
28/12: Ναυπηγεία - Οδυσσέας Αμαρουσίου 2-3 (20-25, 25-23, 19-25, 25-19, 08-15)
27/12: Α.Ο.Άρης Γουρνών - ΟΠΕ Ρεθύμνου 1-3 (25-22, 19-25, 15-25, 18-25)

Β΄ΦΑΣΗ – 1η αγωνιστική
ΕΣΠΑΑΑ - ΕΣΠΕΔΑ
2/12: Μαρκόπουλο - Ναυπηγεία 1-3 (13-25, 25-17, 23-25, 16-25)
27/11: ΑΕ Αρμενίων - ΑΟ Οδυσσέας 1-3 (20-25, 18-25, 28-26, 10-25)
27/11: ΑΟΝΣ Μίλων - ΟΦ Γέρακα 3-2 (25-22, 24-26, 20-25, 25-11, 15-11)
26/11: ΕΠΑΣ Αμάραντος - ΑΟ Παλλήνη 0-3 (24-26, 22-25, 15-25)
26/11: ΑΚ Ζωγράφου - ΑΣΠ Κύζικος Ν.Περάμου 0-3 (08-25, 16-25, 18-25)
Ζ΄ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
8/12 - Τελικός Αιγαίου: ΡΣΦΠ Τελχινίς - Ροδίων Άθλησις 0-3 (11-25, 19-25, 14-25)
ΕΣΠΕ ΚΡΗΤΗΣ
5/12: ΓΕ Ηρακλείου - ΟΠΕ Ρεθύμνου 1-3 (15-25, 27-25, 21-25, 22-25)
27/11: ΣΦΠ Χανίων - ΟΦΗ 3-0 (25-22, 25-22, 25-19)
Άρης Γουρνών άνευ αγώνα
ΕΣΠΕ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΕΣΠΕ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
11/12: ΑΣ Κόροιβος - ΑΟ Καλαμάτα 80 1-3 (18-25, 15-25, 25-20, 15-25)
5/12: ΓΕ Μεσολογγίου - ΑΣ Ερμής Ηγουμ. 0-3 (11-25, 19-25, 16-25)
27/11: ΕΑ Πατρών - ΓΣ Άνω Πόλη Άρτας 3-1 (21-25, 25-14, 25-19, 25-14)
ΕΠΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΕΣΠΕ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΕΣΠΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΕΣΠΕ ΘΡΑΚΗΣ ΑΝ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
30/11: ΓΣ Δεσκάτης - Φθία Λαμίας 0-3 (19-25, 21-25, 14-25)
30/11: ΓΕ Εδεσσαϊκή - Επίκουρος 0-3 (12-25, 22-25, 12-25)
27/11: ΑΣΑ Έβρος - Ορεστιάδας 0-3 (22-25, 21-25, 22-25)
27/11: ΑΠΜΣ Απόλλων Καλυβίων - ΓΣ Ηρακλής 0-3 (21-25, 24-26, 25-27)
27/11: ΜΕΝΤ - Μακεδονικός 3-1 (25-19, 25-14, 26-28, 25-15)
26/11: ΑΜΣ Νέστωρ - ΣΠΑ Καρδίτσας 0-3 (27-29, 17-25, 15-25)
 
 
 
 
 
 
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
Ετος Ομάδα Προπονητής
1981: Ολυμπιακός (Ζαχάριεφ)
1982: Παναθηναϊκός (Κονσταντινέσκου)
1983: Ολυμπιακός (Ζαχάριεφ)
1984: Παναθηναϊκός (Μπαντόρα)
1985: Παναθηναϊκός (Μπαντόρα)
1987*: Δημόκριτος (Γκαϊντατζής)
1989: Ολυμπιακός (Λάιος)
1990: Ολυμπιακός (Λάιος)
1992: Ολυμπιακός (Λάιος)
1993: Ολυμπιακός (Κόντρα)
1994*: Ολυμπιακός (Κόντρα)
1997: Ολυμπιακός (Μοντάλι)
1998: Ολυμπιακός (Μοντάλι)
1999: Ολυμπιακός (Γκάετς)
2000: Ηρακλής (Λεώνης)
2001: Ολυμπιακός (Ρίτσι)
2002: Ηρακλής (Λεώνης)
2003: ΑΕ Νίκαια (Δρίκος)
2004: Ηρακλής (Λεώνης)
2005: Ηρακλής (Λεώνης)
2006: Ηρακλής (Λεώνης)
2007: Παναθηναϊκός (Ντο Σάντος)
2008: Παναθηναϊκός (Μπερούτο)
2009: Ολυμπιακός (Κρίστιανσον)
2010: Παναθηναϊκός (Στ.Καζαζης)
2011: Ολυμπιακός (Καλμαζίδης)
2012: Ηρακλής (Δρίκος)
2013: Ολυμπιακός (Καζάζης Δημ.)
 
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:
. Το 1987 στο κύπελλο δεν έλαβαν μέρος ομάδες της Α΄ εθνικής.
. Το 1994 το κύπελλο έγινε υπό τη μορφή τουρνουά φάιναλ-4 στο Λουτράκι αφιερωμένο στη μνήμη της Μελίνας Μερκούρη. Στο τουρνουά αυτό δεν έλαβαν μέρος οι διεθνείς παίκτες που προετοιμάζονταν με την εθνική ομάδα για το Κοσμοβόλεϊ της Αθήνας.
. Για οικονομικούς κυρίως λόγους δεν έγιναν διοργανώσεις το 1986, το 1988, το 1991, το 1995 και το 1996.
. Από το 1998 καθιερώθηκαν τα φάιναλ-4 και από το 2003 τα φάιναλ-8.
. Από την αγωνιστική περίοδο 2002-2003 μέχρι και την περίοδο 2006-07 το κύπελλο Ελλάδας έγινε υπό τη μορφή «φάιναλ-8».
*Από την σεζόν 2007-08 η τελική φάση γίνεται πάλι υπό τη μορφή φάιναλ-4.
 
 
ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ
1981 (Αθήνα): Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (16-14, 15-10, 15-11)
1982 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Εσπερος Βυζαντίου 3-0 (15-04, 15-02, 17-15)
1983 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (16-14, 15-11, 04-15, 15-08)
1984 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (15-11, 09-15, 15-09, 15-13)
1985 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (15-13, 16-14, 15-07)
1987* (Μίκρα): Δημόκριτος - ΧΑΝΘ 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1989 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1990 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (15-11, 15-12, 17-15)
1992 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-04, 15-10, 15-05)
1993 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Ορεστιάδα 3-0 (15-7, 15-12, 15-05)
1994* (Λουτράκι): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-08, 15-12, 15-06)
1997 (Λαμία): Ολυμπιακός - Άρης 3-1 (06-15, 15-03, 15-08, 15-07)
1998 (Πύργος): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-13, 17-16, 15-04)
1999 (Δράμα): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (25-16, 21-25, 26-17, 26-24)
2000 (Πάτρα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)
2001 (Ξάνθη): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0 (27-25, 25-21, 25-16)
2002 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής - Άρης 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-19)
2003 (Καλαμάτα): Νίκαια - Παναθηναϊκός 3-2 (25-22, 25-27, 25-21, 22-25, 18-16)
2004 (Ορεστιάδα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-19)
2005 (Ρέθυμνο): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (27-25, 25-20, 25-21)
2006 (Αμαλιάδα): Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
2007 (Πάτρα): Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0 (25-17, 25-21, 26-24)
2008 (Ορεστιάδα): Παναθηναϊκός - Ε.Α.Πάτρας 3-1 (21-25, 25-16, 25-18, 25-17)
2009 (Φάληρο-Τροκαντερό): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15)
2010 (Φάληρο-Τροκαντερό): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-23, 18-16)
2011 (Ορεστιάδα): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-12)
2012 (Ερμούπολη): Ηρακλής - Λαμία 3-0 (25-21, 25-20, 25-19)
2013 (Ρέθυμνο): Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0 (28-26, 25-21, 25-22)
 
ΟΙ MVP
1998: Μάριος Γκιούρδας - Ολυμπιακός
1999: Βασίλης Κουρνέτας - Ολυμπιακός
2000: Αντρέι Κράβαρικ - Ηρακλής
2001: Μάριος Γκιούρδας - Ολυμπιακός
2002: Τομ Χοφ - Ηρακλής
2003: Χόρχε Ελγέτα - ΑΕ Νίκαια
2004: Νίκι Ζελιάσκοφ - Ηρακλής
2005: Μάριος Γκιούρδας - Ηρακλής
2006: Κλέιτον Στάνλεϊ - Ηρακλής
2007: Αμαράλ Ντάντε - Παναθηναϊκός
2008: Λίμπερμαν Αγκάμεζ - Παναθηναϊκός
2009: Κώστας Χριστοφιδέλης - Ολυμπιακός
2010: Λίμπερμαν Αγκάμεζ - Παναθηναϊκός
2011: Ρονάλντο Ντεσπέιν - Ολυμπιακός
2012: Ρολάντο Ντεσπέιν - Ηρακλής
2013: Μπόγιαν Γιορντάνοφ - Ολυμπιακός
 
ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΕΣ ΟΜΑΔΕΣ
14 τίτλοι
Ολυμπιακός (1981, 1983, 1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1997, 1998, 1999, 2001, 2009, 2011, 2013)
6 τίτλοι
Παναθηναϊκός (1982, 1984, 1985, 2007, 2008, 2010)
6 τίτλοι
Ηρακλής (2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2012)
1 τίτλος
ΑΕ Νίκαια (2003), Δημόκριτος (1987)
 
ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
5 τίτλοι
Λεώνης Αλέκος (Ηρακλής: 2000, 2002, 2004, 2005, 2006)
3 τίτλοι
Γιάννης Λάιος (Ολυμπιακός: 1989, 1990, 1992)
2 τίτλοι 
Δρίκος Σωτήρης (ΑΕ Νίκαια: 2003, Ηρακλής: 2012)
Ζαχάριεφ Ντιμίτρι (Ολυμπιακός: 1981, 1983)
Μοντάλι Τζιαμπάολο (Ολυμπιακός: 1997, 1998)
Μπαντόρα Γιάνους (Παναθηναϊκός: 1984, 1985)
Κόντρα Βλαντιμίρ (Ολυμπιακός: 1993, 1994)
1 τίτλος
Γκάετς Ζόραν (Ολυμπιακός: 1999)
Καζάζης Δημήτρης (Ολυμπιακός: 2013)
Καζάζης Στέλιος (Παναθηναϊκός: 2010)
Καλμαζίδης Γιάννης (Ολυμπιακός: 2011)
Κονσταντινέσκου Αουρέλ (Παναθηναϊκός: 1982)
Ντο Σάντος (Παναθηναϊκός: 2007)
Μπερούτο Μάουρο (Παναθηναϊκός: 2008)
Ρίτσι Ντανιέλε (Ολυμπιακός: 2001)
Κρίστιανσον Αντερς (Ολυμπιακός: 2009)



ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ
9 ΤΙΤΛΟΙ: Ντράγκοβιτς
8 ΤΙΤΛΟΙ: Χριστοφιδέλης
7 ΤΙΤΛΟΙ: Θεοδωρίδης
6 ΤΙΤΛΟΙ: Γκιούρδας, Κράβαρικ, Τριανταφυλλίδης
5 ΤΙΤΛΟΙ: Κουρνέτας, Στεφάνου, Χοφ, Ψάρρας Σ.
4 ΤΙΤΛΟΙ: Αμαριανάκης, Γκιρτζίκης, Ζελιάσκοφ, Ιωαννίδης, Καζάζης Δ., Καζάζης Στ., Καλμαζίδης, Λυκούδης, Μηνούδης, Μουστακίδης, Μπάεφ, Πολύζος, Τσακιρόπουλος, Φάκας.
3 ΤΙΤΛΟΙ: Αγκάμεζ, Ανδρεάδης, Γαλάκος, Καρυπίδης, Κολιόπουλος, Λάππας, Μαλουσάρης, Μποζίδης, Ξενάκης, Ξεροβάσιλας, Πανταλέων, Πρωτοψάλτης, Σμαραγδής, Τεντζέρης, Τερζάκης, Καριπίδης.
2 ΤΙΤΛΟΙ: Αγγελίδης Χ., Αλεξίου, Αλεξούδης, Ανδρεόπουλος, Γκόμεζ, Δεσλής, Δωριάδης, Ηλιόπουλος, Καλαϊτζίδης, Κοκκινάκης, Κουμπλής, Κυριαζής, Λάιος, Μαρτσέλο, Μέλκας, Μιχαλόπουλος, Μητρόπουλος, Μπολ, Μπρουκς, Ντεσπέιν, Ντονάς, Νικολογιάννης, Ντάντε, Ουτζής, Παπαδημητρίου, Προσαλίκας, Προύσαλης, Στάνλεϊ, Σωτηρίου, Τζούριτς, Τζεβελεκίδης, Τζελάτι, Φιλίποφ.
1 ΤΙΤΛΟΣ: Αλεξόπουλος, Αμαξόπουλος, Αστράς, Βαρδής, Βίλντε, Βούγιεβιτς, Γεωργαντής, Γιαμπλόνσκι, Γιορντάνοφ, Γιούρισιτς, Γιώτας, Γκαβρίλοφ, Γκουντάκος, Γκρανβορκά, Δημητρακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Ελγκέτα, Εστράδα, Εφραιμίδης, Ζαγκούμνι, Καραμαρούδης, Κοκκιναράς, Κονσταντίνοφ, Κουζούνης, Κολτσιάκης, Κουρκουμέλης, Κουρούπης, Κούστας, Κωτσαράς, Λιάσκος, Μανουσαρίδης, Μαριάτος, Μάρκου, Μαρούλης, Μαυράκης, Μαυρίδης, Μέρλο, Μητρούδης, Μίλκοβιτς, Μινούτσι, Μίχαλος, Μπαμπαλιούτας, Μπαρμπούδης, Μπέλλος, Μπουτσορής, Μπρντόβιτς, Ντιάζ, Ουρμπάνοβιτς, Ούρναουτ, Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Γιωργ., Παπάζογλου, Πασπαλάς, Παυλίδης, Πελεκούδας, Ποπόφ, Ποτότσνικ, Πρίντι, Ριβέρα, Ρουμελιώτης Ν., Ρούνοφ, Ρόχας, Σαμαράς, Σαμικά, Σαμουήλης, Σαρακινός, Σάτσχιν, Σουλτανόπουλος, Τακουρίδης, Τερζής, Τζιουμάκας, Τσέργας, Τσιγαρίδας, Φράγκος, Χαριτωνίδης, Χατζηαντωνίου, Χελντ.
*Δεν έχουν υπολογιστεί οι κυπελλούχοι του 1987 και του 1994.

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ