Με καλό μπλοκ και αποκάλυψη την 17χρονη Βίκυ Παπαδοπούλου, το Μαρκόπουλο μετά από πέντε συνεχή αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες μετά το 3-1 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.
Την τέταρτη σερί νίκη του και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στην έδρα του επί της Ηλιούπολης ο Πανναξιακός. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου με όπλα το σερβίς και το μπλοκ επικράτησε με 3-0 σετ του ΓΣΗ και με 18 βαθμούς ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 9η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League γυναικών 2019-20:
Με την Γιάρεμις Μεντάρο να πετυχαίνει 19 πόντους με 6 άσσους, ο ΑΟ Θήρας πέρασε από τον Εύοσμο με νίκη με 3-0 σετ επί του τοπικού Αίαντα. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης ο ΑΟΘ έφθασε τους 24 στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό (υστερεί στην ισοβαθμία), ενώ ο Αίας έμεινε 11ος με 4 βαθμούς μετά από 9 αγωνιστικές.
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-0 του Πορφύρα για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και με 22 βαθμούς, παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +4 από τον πέμπτο Πανναξιακό ενω παράλληλα ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τις "πράσινες"
Στην 4η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Θέτιδας στο κλειστό της Μίκρας για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Στις 19.00 ο Πανναξιακός υποδέχεται την Ηλιούπολη για την 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Δείτε το παιχνίδι ζωντανά από τον παρακάτω σύνδεσμο.
Στις 19.00 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Πορφύρα για την 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Δείτε το παιχνίδι ζωντανά από τον παρακάτω σύνδεσμο.
Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και μεγάλωσε το σερί νικών του στο 39-0.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 13-15 Δεκεμβρίου.
'Ενατη αγωνιστική για την Volleyleague γυναικών έχουμε αύριο Τετάρτη 11/12,  με τις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με τον Άρη και του ΠΑΟΚ με την Θέτιδα να ξεχωρίζουν απο το πρόγραμμα. Επίσης ενδιαφέρουσα είναι και η κόντρα Ηλυσιακού-Μαρκόπουλου αφου και οι δύο ομάδες "καίγονται" για βαθμούς και προέρχονται απο συνεχόμενες ήττες.
Στα δύο πρώτα χρόνια της στο «Μελίνα Μερκούρη» δέθηκε όσο λίγες με τη φανέλα με τον δαφνοστεφανομένο έφηβο. Το 2015 που μετακόμισε για πρώτη φορά στον Πειραιά συστήθηκε στο ελληνικό κοινό ως Άνα Λαζάρεβιτς, όμως το καλοκαίρι του 2019 που επέστρεψε στον αγαπημένο της Ολυμπιακό μετά από απουσία δύο χρόνων σε Τουρκία και Ρουμανία παρουσιάστηκε ως Άνα Ζιβογίνοβιτς, καθώς παντρεύτηκε τον εκλεκτό της καρδιάς της Στέφαν Ζιβογίνοβιτς (τερματοφύλακας στο πόλο του Ολυμπιακού).
Η κορυφαία επτάδα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών.
H Άνα Ζιβογίνοβιτς είναι η MVP της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών. Η Σέρβα ακραία ήταν η πολυτιμότερη αθλήτρια για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη και στη νίκη της ομάδας της με 3-2 σετ.
Δείτε ρεπορτάζ και συνεντεύξεις απο τον αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών ανάμεσα στο Μαρκόπουλο και τον ΠΑΟΚ που ολοκληρώθηκε με 0-3. Στην κάμερα μιλούν ο προπονητής του ΑΟΜ, Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο και η παίκτρια Ασημίνα Νικολογιάννη ενω απο το δικέφαλο η διεθνής αθλήτρια, Εύα Χαντάβα και ο ο γενικός αρχηγός και τιμ μανατζερ του τμήματος του δικεφάλου, Γιωργος Χατζηβασιλειάδης.
Δείτε ρεπορτάζ και συνεντεύξεις απο το ντέρμπι της Α1 γυναικών ανάμεσα στην Θέτιδα Βούλας και τον Παναθηναϊκό 0-3 για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Στην κάμερα μιλούν οι δύο προπονητές των ομάδων, Καμπερίδης και Νικολάκης, η Σοφία Κοσμά των "πρασίνων" και η Μανωλίνα Κωνσταντίνου της ομάδας της Βούλας.
Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τις νεαρές αθλήτριες των Ακαδημιών του Άρη, καθώς η Αμερικάνα αθλήτρια της γυναικείας ομάδας και πρότυπο για πολλά κορίτσιας, Τέιλορ Άγκοστ, έδωσε το παρών στη προπόνηση τους και τους μίλησε.
Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Ο δικέφαλος του Βορρά με πρωταγωνίστρια την εκπληκτική Χαντάβα, επικράτησε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στο κλειστό των Μεσογείων και πανηγυρισε την 4η νίκη του σε 8 αγώνες. Ο ΑΟΜ γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα του και 6η συνολικά και έμεινε στους 7 βαθμούς και στην 9η θέση.
Την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα μετά από 8 αγωνιστικές πέτυχε ο Άρης στο ΔΑΚ Πυλαίας μετά το 3-0 σετ επί του Ηλυσιακού. Οι «κιτρινόμαυρες» με καλή ψυχολογία μετά το διπλό στην έδρα του ΠΑΟΚ, με εξαίρεση το δεύτερο σετ που έκαναν ανατροπή δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση.
Χωρίς απώλεια σετ έφυγε ο Παναθηναϊκός από το κατάμεστο κλειστό της Βούλας και με το 3-0 σετ επί της Θέτιδας ανέβηκε στην 3η θέση της Volleyleague.
Την πρώτη του φετινή νίκη μετά από 8 αγωνιστικές στη Volleyleague πανηγύρισε ο Αίαντας Ευόσμου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε στην Ηλιούπολη τον τοπικό ΓΣ με 3-0 σετ και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τις Αθηναίες που ακόμα αναζητούν τη πρώτη τους επιτυχία.
Το ντέρμπι τετράδας μεταξύ της Θέτιδας και του Παναθηναϊκού στη Βούλα ξεχωρίζει ανάμεσα στους αγώνες της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών. Ο αγώνας ξεκινάει στις 19.00 και μπορείτε να τον παρακολουθήσετε από τον παρακάτω σύνδεσμο.
Άρης και Ηλυσιακός αναμετρώνται στο κλειστό του ΔΑΚ Πυλαίας για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, αγώνα που μπορείτε να δείτε σε live streaming στις 20.00 από τον παρακάτω σύνδεσμο.