Μετά από παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ, ο ΑΟ Θήρας έφυγε νικητής με 3-2 σετ από την έδρα της Θέτιδας Βούλας. Με το δίποντο ο ΑΟΘ βρίσκεται στη κορυφή με 35 βαθμούς, δύο παραπάνω από τον Ολυμπιακό αλλά με παιχνίδι περισσότερο. Με τον βαθμό που απέσπασε η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έφθασε τους 23, έναν λιγότερο από τον Πανναξιακό και τον ΠΑΟΚ που αγωνίζονται την Κυριακή με Ολυμπιακό και Ηλιούπολη αντίστοιχα.
Τη νίκη που του αυξάνει τις πιθανότητες παραμονής πέτυχε στον Εύοσμο ο τοπικός Αίαντας επί του Πορφύρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική και με 9 βαθμούς μείωσε την διαφορά από την 9η θέση στους 2.
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ επικράτησε μία εβδομάδα μετά στην έδρα του με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν το Μαρκόπουλο παίρνει μεγάλη νίκη επί του Άρη. Στον πρώτο γύρο είχε νικήσει με 3-0 σετη Θεσσαλονίκη, όμως για την 13η αγωνιστική χρειάστηκε να πάει το ματς στο τάι μπρέικ για να πάρει ένα πολύτιμο δίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Μάλιστα το Μαρκόπουλο είχε προηγηθεί με 2-0 σετ, οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν και στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή από το 7-3 για να πάρουν τη νίκη στο φινάλε με 15-12.
Θέτιδα και ΑΟ Θήρας αναμετρώνται στο κλειστό της Βούλας (19.00) για την 13η αγωνιστική της Volleyleague, αγώνα που μπορείτε να δείτε διαδικτυακά από τον παρακάτω σύνδεσμο.
Στις 18.00 το Μαρκόπουλο υποδέχεται τον Άρη για την 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, αναμέτρηση που μπορείτε να δείτε σε live streaming από τον παρακάτω σύνδεσμο.
Δείτε σε live streaming στις 20.00 την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ηλυσιακό για την 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 25-27 Ιανουαρίου 2020.
Οι δύο σπουδαίες μονομαχίες ανάμεσα σε Πανναξιακό-Ολυμπιακό και Θέτιδα-ΑΟ Θήρας, ειναι τα παιχνίδια που προκαλούν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών . Αναλυτικά:
Κυριακή 2/2 αντί Σάββατο 1 Φεβρουαρίου θα γίνει το ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκου για την Volleyleague γυναικών.
Το πρώτο της βραβείο MVP με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κατέκτησε η Εύα Χαντάβα. Για την 12η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Μίκρας, με την αρχηγό του «Δικεφάλου του Βορρά» να προσθέτει άλλη μία «γεμάτη» εμφάνιση στο ενεργητικό της, εμφάνιση που της χάρισε και το βραβείο της πολυτιμότερης αθλήτριας στην πρεμιέρα του Β' γύρου.
 Την καλύτερη επτάδα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών αποτελούν:
Η Εύα Χαντάβα είναι η MVP της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών. Η αρχηγός του ΠΑΟΚ με 18 πόντους με 14/34 επιθέσεις, 1 άσσο, 3 μπλοκ και 33% στην υποδοχή ήταν η πολυτιμότερη της ομάδας της στη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Μίκρας.
Με σερβίς και μπλοκ που του απέφερε 19 πόντους, ο Άρης επικράτησε στην έδρα του ΓΣ Ηλιούπολης με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.
Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε ένα βήμα πριν από μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη, όμως λύγισε στο τάι μπρέικ με 16-14 από την Ελβετική Κάντι Σαφχάουζεν στο πρώτο παιχνίδι των ομάδων για τους «16» του Challenge Cup
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς υποστήριξε μετά την μεγάλη νίκη κόντρα στη Γενεσεϊ στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Στην Ελβετία βρίσκεται η αποστολή του ΑΟ Θήρας, με στόχο το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι με την Κάντι Σαφχάουζεν για τη φάση των «16» του Challenge Cup (22/01, 21.00).
Στο μακρινό Κρασνογιάρσκ της Σιβηρίας βρίσκεται απο τα ξημερώματα της Δευτέρας, η αποστολή της ομάδας βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού ενόψει του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup με αντίπαλο τη Ρωσική Γενισέϊ που θα διεξαχθεί την Τρίτη (21/1-14.00).
Τους τρεις βαθμούς της νίκης που τον φέρνει και πάλι ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό στη κορυφή της Volleyleague γυναικών πέτυχε ο ΑΟ Θήρας επί του Μαρκόπουλου. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 3-0 σετ της ομάδας των Μεσογείων και πλέον μετράει αντίστροφα για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ελβετική Κάντι Σαγχάουσεν (22/01, 21.00) για τη φάση των «16» του Challenge Cup.
Με σερβίς και μπλοκ που του απέφεραν 21 πόντους, ο Πανναξιακός πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ, στην πρεμιέρα του Β' γύρου του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Νάξου με το τρίποντο έφθασε τους 24 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφ, ενώ η ομάδα των Ιλισίων έμεινε 11η με 5.
Με αλάνθαστη την Αναστασία Γεωργιάδου και με 14 πόντους από μπλοκ, η Θέτιδα Βούλας έφυγε νικήτρια από τον Εύοσμο με 3-0 σετ επί του Αίαντα, για την 12η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ με το τρίποντο μείωσε την διαφορά από το «τριφύλλι» και την τρίτη θέση στους τρεις βαθμούς (27 έναντι 24), ενώ παράλληλα κάλυψε το σκορ του πρώτου αγώνα (3-2 σετ ο Παναθηναϊκός) και πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν.
Αήττητος για 12ο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών έμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ του Πορφύρα και μπήκε με το δεξί στο 2020.
Μετά από διακοπή τριών εβδομάδων λόγω των εορτών και των προολυμπιακών τουρνουά, η αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα της Volleyleague επιστρέφει την Παρασκευή 17/1. Η αυλαία της 12ης αγωνιστικής θα ανοίξει με το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Πορφύρα στο κλειστό του Ρέντη, ενώ η αναμέτρηση που ξεχωρίζει στην πρεμιέρα του Β' γύρου είναι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού στη Μίκρα.