1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
17-11-2012 18:40

Πρόγραμμα - Αποτελέσματα Α1 Γυναικών 2012-13

Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία,το πρωτάθλημα του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών για την αγωνιστική χρονιά 2012-13 καθώς και την ιστορία της Α1 γυναικών:

 
 
 
 
 
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 2012-13
1. Ολυμπιακός Πρωταθλητής 2012-13
2. ΑΕΚ
3. Ηρακλής Κηφισιάς
4 ΟΠΕ Ρεθύμνου
5. Παναθηναϊκός
6. Ηρακλής Γ.Σ.
7. Mαρκόπουλο
8. Βριλήσσια
9. Μακεδόνες Αξιού
10. Ανατόλια Υποβιβάζεται Α2
11. Τράχωνες Υποβιβάζεται Α2
12. ΔΑΣ Ωραιοκάστρου Υποβιβάζεται Α2
 
 
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13 - ΠΛΕΪ ΟΦ - ΤΕΛΙΚΟΙ
1ος τελικός - Τετάρτη 1 Απριλίου 2013
1-2 ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3 (20-25, 23-25, 25-21, 16-25) Νίκες: 2-2 περ
2ος τελικός - Πέμπτη 4 Απριλίου 2013
2-1 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (25-17, 23-25, 25-23, 25-21)  Νίκες: 2-2 περ
3ος ημιτελικός (αν χρειαστεί) - Σάββατο 8 Απριλίου 2013
1-2 ΑΕΚ - Ολυμπιακός                1-3 (21-25, 25-20, 24-26, 20-25)                               Νίκες: 2-3 περ
* Η πρόκριση στις 3 νίκες συμπεριλαμβανομένων των αποτελεσμάτων της κανονικής περιόδου.
 
 
 
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13 - ΠΛΕΪ ΟΦ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
1ος ημιτελικός - Τετάρτη 1 Απριλίου 2013
1-4 ΑΕΚ - ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-1 (25-17, 25-6, 21-25, 25-22) Νίκες: 3-0 περ
2-3 Ολυμπιακός - Ηρακλής Κηφισιάς 3-2 (16-25, 23-25, 28-26, 25-12, 19-17) Νίκες: 3-0 περ
2ος ημιτελικός (αν χρειαστεί)
* Η πρόκριση στις 3 νίκες συμπεριλαμβανομένων των αποτελεσμάτων της κανονικής περιόδου
 
 
 
 
 
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
Θ ΟΜΑΔΑ                     ΑΓ. ΒΑΘ ΝΙΚΕΣ ΗΤΤΕΣ ΣΕΤ 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1. AEK 22 60 21 1 (64-15) 12 6 3 1
2. Ολυμπιακός 22 57 19 3 (60-9) 17 1 1 1 2
3. Ηρακλής Κηφισιάς 22 54 18 4 (59-21) 11 5 2 2 1 1
4. OΠΕ Ρεθύμνου 22 39 14 8 (45-34) 8 2 4 1 1 6
5. Παναθηναϊκός 22 31 11 11 (39-45) 2 6 3 1 4 6
6. Hρακλής Γ.Σ. 22 28 9 13 (37-45) 3 5 1 2 6 5
7. Βριλήσσια 22 26 8 14 (37-45) 4 3 1 3 5 6
8. Μαρκόπουλο 22 26 9 13 (32-50) 1 5 3 2 1 10
9. Μακεδόνες Αξιού 22 23 7 15 (32-51) 2 4 1 3 5 7
10. Ανατόλια 22 23 7 15 (35-51) 3 2 2 4 6 5
11. Τράχωνες 22 20 6 16 (28-52) 3   2 4 3 10
12. ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 22 9 3 19 (17-60) 1
1
1 1 6 12
* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του
πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
Υποβιβάστηκαν στην Α2: Ανατόλια, Τράχωνες, ΔΑΣ Ωραιοκάστρου.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.
 
 
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13
Α΄ΓΥΡΟΣ
1η αγωνιστική 13/10/2012   
ΜVP: Όλια Κόστιτς (Μαρκόπουλο)
Ολυμπιακός Ηρακλής 3-0 (25-14, 25-11, 25-15) περ
Τράχωνες Αλίμου ΔΑΣ Ωραιοκάστρου
3-2 (25-23, 25-22, 22-25, 23-25, 15-06)  περ
Ανατόλια Βριλήσσια 2-3 (20-25, 25-23, 27-25, 17-25, 11-15)  περ
Μακεδόνες Αξιού
Ηρακλής Κηφισιάς
1-3 (11-25, 25-22, 23-25, 16-25)  περ
ΑΕΚ ΟΠΕ Ρεθύμνου
3-0 (25-11, 25-16, 25-09)  περ
Μαρκόπουλο Παναθηναϊκός 3-2 (27-25, 25-22, 20-25, 19-25, 15-10)  περ
2η αγωνιστική 20/10/2012
MVP: Σία Τοτσίδου (ΑΕΚ)
Μαρκόπουλο Ολυμπιακός 0-3 (11-25, 21-25, 19-25)  περ
Ηρακλής Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-20, 29-27, 25-14)  περ
18/10: ΔΑΣ Ωραιοκάστρου Ανατόλια 1-3 (1-3 (17-25, 25-23, 24-26, 23-25)  περ
Βριλήσσια Μακεδόνες Αξιού 3-0 (25-19, 25-23, 25-13)  περ
Ηρακλής Κηφισιάς ΑΕΚ 2-3 (25-17, 20-25, 28-26, 19-25, 07-15)  περ
 Παναθηναϊκός ΟΠΕ Ρεθύμνου 0-3 (19-25, 22-25, 14-25)  περ
3η αγωνιστική 27/10/2012
MVP: Όλγα Στράντζαλη (Ηρακλής Γ.Σ.)
Τράχωνες Αλίμου Μαρκόπουλο 1-3 (21-25, 25-23, 11-25, 16-25)  περ
28/10, Ανατόλια Ηρακλής 1-3 (14-25, 18-25, 25-22, 17-25) περ
Μακεδόνες Αξιού ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-1 (22-25, 25-17, 25-18, 25-20) περ
28/10, 17.00: ΑΕΚ Βριλήσσια 3-0 (25-15, 25-13, 25-10) περ
ΟΠΕ Ρέθυμνου Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (08-25, 24-26, 22-25)  περ
Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 26-24, 25-13)  περ
4η αγωνιστική 03/11/2012
MVP: Κατερίνα Γιώτα (Ηρακλής Κηφισιάς)
Μαρκόπουλο Ανατόλια 3-1 (15-25, 25-21, 26-24, 25-18)  περ
Ολυμπιακός Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-15, 25-18, 25-10)  περ
Ηρακλής Μακεδόνες Αξιού 3-1 (25-22, 18-25, 25-22, 25-22)  περ
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου ΑΕΚ 0-3 (14-25, 14-15, 19-25)  περ
Βριλήσσια ΟΠΕ Ρέθυμνου 0-3 (17-25, 18-25, 15-25)  περ
Παναθηναϊκός Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 (12-25, 19-25, 25-20, 20-25)  περ
5η αγωνιστική 10/11/2012
ΜVP: Ευαγγελία Μερτέκη (Μακεδόνες)
Μακεδόνες Αξιού Μαρκόπουλο 3-0 (26-24, 25-23, 25-23)  περ
Ανατόλια Ολυμπιακός 0-3 (16-25, 15-25, 18-25) περ 
ΑΕΚ Ηρακλής 3-1 (25-23, 25-22, 18-25, 25-13) περ
ΟΠΕ Ρεθύμνου ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-12, 25-23, 25-16)  περ
Ηρακλής Κηφισιάς Βριλήσσια 3-1 (25-19, 18-25, 25-11, 25-15) περ
Τράχωνες Αλίμου Παναθηναϊκός 3-0 (26-24, 25-22, 25-22)  περ
6η αγωνιστική 17/11/2012
MVP: Αποστολία Νούσια (Παναθηναϊκός)
Μαρκόπουλο ΑΕΚ 0-3 (20-25, 17-25, 23-25)  περ
Ολυμπιακός Μακεδόνες Αξιού 3-0 (25-10, 25-15, 25-09)  περ
Τράχωνες Αλίμου Ανατόλια 2-3 (19-25, 16-25, 25-16, 25-17, 18-20)  περ
Ηρακλής ΟΠΕ Ρεθύμνου 2-3  (25-23, 22-25, 19-25, 25-18, 15-10)  περ
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (09-25, 21-25, 19-25)  περ
Παναθηναϊκός Βριλήσσια 3-1 (25-21, 25-23, 18-25, 25-16)  περ
7η αγωνιστική 24/11/2012
MVP: Κάταλιν Κις (ΑΕΚ)
ΟΠΕ Ρεθύμνου Μαρκόπουλο 3-0 (25-19, 25-19, 25-14) περ
25/11, 19.00: ΑΕΚ Ολυμπιακός 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-19) περ
Μακεδόνες Αξιού Τράχωνες Αλίμου 0-3 (21-25, 25-27, 24-26) περ
Ηρακλής Κηφισιάς Ηρακλής 3-1 (25-21, 22-25, 25-19, 25-15) περ
Βριλήσσια ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-16) περ
Ανατόλια Παναθηναϊκός 3-0 (25-23, 25-22, 25-20) περ
8η αγωνιστική 01/12/2012
MVP: Ανθή Βασιλαντωνάκη (Παναθηναϊκός)
Μαρκόπουλο Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (09-25, 13-25, 17-25) περ
2/12, 16.00: Ολυμπιακός ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-0 (25-17, 25-16, 25-10) περ
Τράχωνες Αλίμου ΑΕΚ 0-3 (14-25, 09-25, 19-25) περ
3/12, 19.00: Ανατόλια Μακεδόνες Αξιού 2-3 (25-19, 18-25, 18-25, 25-21, 10-15) περ
Ηρακλής Βριλήσσια 3-1 (20-25, 25-20, 25-19, 25-19) περ
Παναθηναϊκός ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-14, 25-15, 25-15) περ
9η αγωνιστική 08/12/2012
ΜVP: Ιβάνα Λούκοβιτς (Ολυμπιακός)
Βριλήσσια Μαρκόπουλο 3-0 (25-18, 25-15, 25-22) περ
10/12: Ηρακλής Κηφισιάς Ολυμπιακός 2-3 (25-22, 25-23, 18-25, 22-25, 07-15) περ
ΟΠΕ Ρεθύμνου Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-20, 25-18, 25-20) περ
 ΑΕΚ Ανατόλια 3-0 (25-18, 25-16, 25-19)  περ
 ΔΑΣ Ωραιοκάστρου Ηρακλής 0-3 (23-25, 17-25, 21-25)         περ
Μακεδόνες Αξιού Παναθηναϊκός 3-1 (23-25, 25-19, 26-24, 25-23) περ
10η αγωνιστική 15/12/2012
MVP: Ντανιέλα Νίκιτς (Μαρκόπουλο)
Μαρκόπουλο ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-1 (25-17, 25-11, 19-25, 25-20)         περ
16/12: Ολυμπιακός Βριλήσσια 3-0 (25-12, 25-11, 25-10) περ
Τράχωνες Αλίμου Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (22-25, 14-25, 22-25) περ
Ανατόλια ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-0 (25-19, 25-22, 25-23) περ
Μακεδόνες Αξιού ΑΕΚ 1-3 (15-25, 25-21, 17-25, 15-25) περ
Παναθηναϊκός Ηρακλής 3-1 (26-24, 25-18, 22-25, 25-19)  περ
11η αγωνιστική 22/12/2012
MVP: Eύα Σιλχάνοβα (Βριλήσσια)
Ηρακλής Μαρκόπουλο 3-0 (25-17, 25-18, 25-14)  περ
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου Ολυμπιακός 0-3 (12-25, 17-25, 22-25)   περ
Βριλήσσια Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-22, 25-22, 25-18)   περ
Ηρακλής Κηφισιάς Ανατόλια 3-0 (25-16, 25-18, 25-12)   περ
ΟΠΕ Ρεθύμνου Μακεδόνες Αξιού 3-0 (25-23, 25-12, 25-21)  περ
ΑΕΚ Παναθηναϊκός 3-0 (26-24, 25-17, 25-11)   περ

 

Β΄ΓΥΡΟΣ
12η αγωνιστική 05/01/2013
MVP: Πέκερ Βέσνα Γέλιτς (Ηρακλής Κηφισιάς)
9/1: Ηρακλής Ολυμπιακός 0-3 (22-25, 13-25, 13-25) περ
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου
 Τράχωνες Αλίμου 0-3 (16-25, 11-25, 16-25)  περ
Βριλήσσια  Ανατόλια 2-3 (25-27, 25-19, 25-20, 20-25, 08-15)  περ
Ηρακλής Κηφ.  Μακεδόνες Αξιού 3-2 (20-25, 25-17, 25-23, 20-25, 15-09)  περ
ΟΠΕ Ρεθύμνου
 ΑΕΚ 0-3 (10-25, 17-25, 11-25)  περ
12/1: Παναθηναϊκός Μαρκόπουλο 3-2 (25-15, 18-25, 25-13, 22-25, 15-07) περ
13η αγωνιστική 12/01/2013
MVP: Πένυ Ρόγκα (ΑΕΚ)
14/1: Ολυμπιακός Μαρκόπουλο 3-0 (25-12, 25-18, 25-14)
Τράχωνες Αλίμου  Ηρακλής 1-3 (25-23, 22-25, 15-25, 11-25) 
Ανατόλια  ΔΑΣΩ 3-1 (25-22, 25-27, 25-15, 25-19) 
Μακεδόνες Αξιού Βριλήσσια 3-1 (25-16, 26-24, 24-26, 25-19) 
13/1, 21.00: ΑΕΚ Ηρακλής Κηφ.  3-1 (25-23, 25-18, 18-25, 25-20) 
16/1: ΟΠΕ Ρεθύμνου  Παναθηναϊκός 3-1 (25-18, 25-21, 30-32, 25-18)
14η αγωνιστική 19/01/2013
MVP: Aνθή Βασιλαντωνάκη (Παναθηναϊκός)
20/1, 17.30: Μαρκόπουλο Τράχωνες Αλίμου 3-2 (25-21, 22-25, 19-25, 25-13, 15-12) 
Ηρακλής  Ανατόλια 3-1 (25-13, 25-20, 25-27, 25-21) 
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου  Μακεδόνες Αξιού 3-2 (20-25, 30-28, 25-20, 15-25, 15-12) 
Βριλήσσια  ΑΕΚ 2-3 (23-25, 17-25, 25-22, 25-19, 20-22) 
Ηρακλής Κηφισιάς  ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-1 (17-25, 25-19, 25-16, 25-17) 
20/1: Παναθηναϊκός  Ολυμπιακός 3-2 (19-25, 25-19, 25-27, 25-22, 15-13)
15η αγωνιστική 26/01/2013
MVP: Όλια Κόστιτς (Μαρκόπουλο)
Ανατόλια Μαρκόπουλο 2-3 (25-20, 22-25, 25-19, 20-25, 09-15) 
Τράχωνες Αλίμου  Ολυμπιακός 0-3 (20-25, 13-25, 15-25) 
Μακεδόνες Αξιού  Ηρακλής 3-0 (25-21, 25-21, 26-24) 
27/1:ΑΕΚ  ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-10)
27/1: ΟΠΕ Ρεθύμνου Βριλήσσια 3-0 (25-22, 25-12, 25-15) 
27/1: Ηρακλής Κηφ.  Παναθηναϊκός 3-0 (25-22, 25-16, 25-20) 
16η αγωνιστική 02/02/2013
MVP: Άννα Σαλούστρου (ΟΠΕ Ρεθύμνου)
Μαρκόπουλο Μακεδόνες Αξίου 3-1 (25-20, 22-25, 28-26, 25-12) 
3/2: Ολυμπιακός  Ανατόλια 3-0 (25-15, 25-14, 25-17)
Ηρακλής  ΑΕΚ 0-3 (15-25, 22-25, 21-25) 
ΔΑΣΩ  ΟΠΕ Ρεθύμνου 0-3 (20-25, 16-25, 21-25) 
Βριλήσσια  Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (13-25, 17-25, 12-25) 
Παναθηναϊκός  Τράχωνες Αλίμου 3-2 (24-26, 25-15, 25-15, 17-25, 22-25, 15-11) 
17η αγωνιστική 09/02/2013
MVP: Κατερίνα Πετρουλάκη (Bριλήσσια)
ΑΕΚ Μαρκόπουλο 3-0 (25-12, 25-11, 25-09) 
Μακεδόνες Αξιού  Ολυμπιακός 0-3 (15-25, 15-25, 11-25) 
Ανατόλια  Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-21, 25-22, 28-26) 
10/1: ΟΠΕΡ  Ηρακλής 2-3 (22-25, 17-25, 26-24, 26-24, 12-15
Ηρακλής Κηφισιάς ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-23, 25-17, 25-14) 
Βριλήσσια  Παναθηναϊκός 3-1 (27-25, 23-25, 25-15, 25-22) 
18η αγωνιστική 23/02/2013
MVP: Κάταλιν Κις (ΑΕΚ)
Μαρκόπουλο  ΟΠΕ Ρεθύμνου 2-3 (25-17, 25-19, 25-12, 25-23, 11-15) 
24/2: Ολυμπιακός  ΑΕΚ 1-3 (25-10, 20-25, 24-26, 20-25) 
Τράχωνες Αλίμου  Μακεδόνες Αξιού 3-0 (25-20, 25-19, 25-12) 
Ηρακλής Ηρακλής Κηφισιάς 2-3 (25-16, 10-25, 26-24, 21-25, 11-15) 
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου  Βριλήσσια 0-3 (16-25, 23-25, 21-25) 
24/2: Παναθηναϊκός  Ανατόλια 3-1 (21-25, 25-18, 25-17, 25-14)
19η αγωνιστική 02/03/2013
MVP: Ευαγγελία Μερτέκη (Μακεδόνες Αξιού)
Ηρακλής Κηφισιάς Μαρκόπουλο 3-0 (25-11, 25-13, 25-13) 
ΟΠΕ Ρεθύμνου  Ολυμπιακός 0-3 (15-25, 24-26, 13-25) 
3/3ΑΕΚ  Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-11, 27-25, 25-20)
 Μακεδόνες Αξιού  Ανατόλια 3-1 (25-17,25-20, 20-25, 25-23) 
Βριλήσσια  Ηρακλής 3-1 (25-23, 21-25, 25-20, 25-20) 
27/2: ΔΑΣΩ  Παναθηναϊκός 0-3 (23-25, 17-25, 17-25) 
20η αγωνιστική 06/03/2013
ΜVP: Ιρίνα Φεντότοβα (ΟΠΕ Ρεθύμνου)
Μαρκόπουλο  Βριλήσσια 3-0 (25-20, 25-11, 25-20) 
Ολυμπιακός Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 (25-13, 25-16, 25-18)
Τράχωνες Αλίμου  ΟΠΕ Ρεθύμνου 2-3 (20-25, 25-22, 27-25, 21-25, 11-15) 
Ανατόλια  ΑΕΚ 2-3 (27-25, 17-25, 14-25, 25-22, 11-15) 
Ηρακλής  ΔΑΣΩ 0-3 (21-25, 24-26, 20-25) 
Παναθηναϊκός  Μακεδόνες Αξιού 3-1 (25-20, 25-20, 16-25, 25-08)
21η αγωνιστική 09/03/2013
MVP: Χιμένα Πέρεζ (Παναθηναϊκός)
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου  Μαρκόπουλο 3-1 (25-19, 29-31, 25-15, 25-18)
Βριλήσσια  Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 16-25, 18-25, 19-25) 
Ηρακλής Κηφισιάς  Τράχωνες Αλίμου 3-0 (25-18, 25-13, 25-15) 
ΟΠΕ Ρεθύμνου  Ανατόλια 3-1 (25-14, 25-21, 20-25, 25-16) 
ΑΕΚ  Μακεδόνες Αξιού 3-0 (25-19, 25-18, 25-19) 
Ηρακλής  Παναθηναϊκός 1-3 (12-25, 14-25, 25-15, 23-25) 
22η αγωνιστική 16/03/2013
MVP: Έλενα Κουντουρά (Παναθηναϊκός)
Μαρκόπουλο  Ηρακλής 3-1 (19-25, 26-24, 25-22, 25-23) 
Ολυμπιακός  ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-12, 25-12, 25-19) 
Τράχωνες Αλίμου  Βριλήσσια 3-2 (22-25, 25-14, 16-25, 25-23, 15-09) 
Ανατόλια  Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (21-25, 17-25, 23-25) 
Μακεδόνες Αξιού  ΟΠΕ Ρεθύμνου 2-3 (22-25, 26-24, 25-13, 21-25, 09-15) 
Παναθηναϊκός  ΑΕΚ 3-1 (18-25, 25-23, 25-21, 25-23)           

ΠΛΕΪ ΟΦ
Οι ημιτελικοί και οι τελικοί κρίνονται στις 3 νίκες συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της κανονικής περιόδου.

 

ΟΙ MVP TOY ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13
1η αγωνιστική: Όλια Κόστιτς (Μαρκόπουλο)
2η αγωνιστική: Σία Τοτσίδου (ΑΕΚ)
3η αγωνιστική: Όλγα Στράντζαλη (Ηρακλής Γ.Σ.)
4η αγωνιστική: Κατερίνα Γιώτα (Ηρακλής Κηφισιάς)
5η αγωνιστική: Ευαγγελία Μερτέκη (Μακεδόνες)
6η αγωνιστική: MVP: Αποστολία Νούσια (Παναθηναϊκός)
7η αγωνιστική: Κάταλιν Κις (ΑΕΚ)
8η αγωνιστική: Ανθή Βασιλαντωνάκη (Παναθηναϊκός)
9η αγωνιστική: Ιβάνα Λούκοβιτς (Ολυμπιακός)
10η αγωνιστική: Ντανιέλα Νίκιτς (Μαρκόπουλο)
11η αγωνιστική: Eύα Σιλχάνοβα (Βριλήσσια)
12η αγωνιστική:  Πέκερ Βέσνα Γέλιτς (Ηρακλής Κηφισιάς)
13η αγωνιστική: Πένυ Ρόγκα (ΑΕΚ)
14η αγωνιστική: Aνθή Βασιλαντωνάκη (Παναθηναϊκός)
15η αγωνιστική: Όλια Κόστιτς (Μαρκόπουλο)
16η αγωνιστική: Άννα Σαλούστρου (ΟΠΕ Ρεθύμνου)
17η αγωνιστική: Κατερίνα Πετρουλάκη (Bριλήσσια)
18η αγωνιστική: Κάταλιν Κις (ΑΕΚ)
19η αγωνιστική: Ευαγγελία Μερτέκη (Μακεδόνες Αξιού)
20η αγωνιστική: Ιρίνα Φεντότοβα (ΟΠΕ Ρεθύμνου)
21η αγωνιστική: Χιμένα Πέρεζ (Παναθηναϊκός)
22η αγωνιστική: Έλενα Κουντουρά (Παναθηναϊκός)
MVP Πρωταθλήματος: Δήμητρα Γιακουμή (Ολυμπιακός)



 

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13
1. Α.Ε.Κ. 7. Ηρακλής Γ.Σ.
2. Ολυμπιακός 8. Ανατόλια
3. Ηρακλής Κηφισιάς 9. Μακεδόνες Αξιού
4. Παναθηναϊκός
10. ΟΠΕ Ρεθύμνου
5. Μαρκόπουλο 11. Τράχωνες Αλίμου
6. Βριλήσσια
12. ΔΑΣ Ωραιοκάστρου
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2011-12
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-11
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
ΕΤΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
1971: Παναθηναϊκός
1972: Παναθηναϊκός
1973: Παναθηναϊκός
1974: Ζ.Α.Ο.Ν.
1975: Ζ.Α.Ο.Ν.
1976: Ζ.Α.Ο.Ν.
1977: Παναθηναϊκός
1978: Παναθηναϊκός
1979: Παναθηναϊκός
1980: Ζ.Α.Ο.Ν.
1981: Ζ.Α.Ο.Ν.
1982: Παναθηναϊκός
ΕΘΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
1983: Παναθηναϊκός
1984: Φιλαθλητικός
1985: Παναθηναϊκός
1986: Φιλαθλητικός
1987: Φιλαθλητικός
1988: Παναθηναϊκός
1989: Ιωνικός Ν.Φ.
1990: Παναθηναϊκός 
1991: Παναθηναϊκός 
1992: Παναθηναϊκός
1993: Παναθηναϊκός 
1994:  Ιωνικός Ν.Φ.
1995: Βριλήσσια
1996: Βριλήσσια
1997: Βριλήσσια
1998: Παναθηναϊκός 
1999: Βριλήσσια 
2000: Παναθηναϊκός 
2001: Πανελλήνιος
2002: Πανελλήνιος
2003: Φιλαθλητικός 
2004: Βριλήσσια
2005: Παναθηναϊκός
2006: Παναθηναϊκός
2007: Παναθηναϊκός
2008: Παναθηναϊκός
2009: Παναθηναϊκός
2010: Παναθηναϊκός
2011: Παναθηναϊκός
2012: Α.Ε.Κ.
2013: Ολυμπιακός

 

 

ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ
ΤΙΤΛΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
23 Παναθηναϊκός
5 Βριλήσσια
5 Ζ.Α.Ο.Ν.
4 Φιλαθλητικός
2 Ιωνικός Ν.Φ.
2 Πανελλήνιος
1
Ολυμπιακός
1 Α.Ε.Κ.

 

 

H ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ TΩΝ MVP
ΕΤΟΣ MVP ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
2000: Σοφία Ιορδανίδου Παναθηναϊκός
2001: Σοφία Ιορδανίδου (Πανελλήνιος)
& Νίκη Γκαραγκούνη (Παναθηναϊκός)
Πανελλήνιος
2002: Κατερίνα Γένσκοβα Πανελλήνιος
2003: Γιάννα Βλάχου Φιλαθλητικός
2004: Σοφία Ιορδανίδου Πανελλήνιος
2005: Μαρία Γκαραγκούνη Παναθηναϊκός
2006: Γιάννα Σιμάνκοβα Παναθηναϊκός
2007: Νίκη Γκαραγκούνη Παναθηναϊκός
2008: Ρούξι Ντουμιτρέσκου Παναθηναϊκός
2009: Μαρίσα Φερνάντεζ Κόντε Παναθηναϊκός
2010: Μπριζίτκα Μόλναρ Παναθηναϊκός
2011: Ελευθερία Χατζηνίκου Παναθηναϊκός
2012: Κις Κάταλιν Α.Ε.Κ.
2013: Δήμητρα Γιακουμή Ολυμπιακός

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ (1983-2013)

7 ΤΙΤΛΟΙ: Τουρσούγκας Σούλης (ΠΑΟ: 1983, 1985, 1988, 1990, 1991, 1992. Βριλήσσια: 2005)
5 ΤΙΤΛΟΙ: Νικολάκης Γιάννης (Ιωνικός Ν.Φ: 1994, ΠΑΟ: 1998, 2000, Πανελλήνιος: 2001, 2002)
3 ΤΙΤΛΟΙ: Αθανασιάδου Μαρία (Φιλαθλητικός: 1984, 1986, 1987), Μπαχράμης Δημήτρης (Βριλήσσια: 1999, ΠΑΟ: 2005, 2006), Πολύζος Στέφανος (Βριλήσσια: 1995, 1996, 1997), Φλώρος Τάκης (ΠΑΟ: 2008, 2009, 2010)
1 ΤΙΤΛΟΣ: Βελτζ Γέρζι (ΠΑΟ: 1993), Δερμάτης Γιώργος (Ιωνικός Ν.Φ: 1994), Οικονόμου Αποστόλης (ΑΕΚ: 2012), Σολκίδης Δημήτρης (Φιλαθλητικός: 2003), Σωτήρχος Τέλης (Ολυμπιακός: 2013), Τσίγκος Κώστας (ΠΑΟ: 2007), Χουντουμάδης Σπύρος (ΠΑΟ: 2011)
 
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ (1983-2013)
8 ΤΙΤΛΟΙ: Αγγελάκη Σ., Γκαραγκούνη Μ.
7 ΤΙΤΛΟΙ Γκαραγκούνη Ν., Μυλωνά Ξ., Ντουμιτρέσκου Ρ., Τζανακάκη Γ.
6 ΤΙΤΛΟΙ Μήτση Ι., Ροτσίδου Α., Παπαγεωργίου Φ., Σάκκουλα Χ.
5 ΤΙΤΛΟΙ Μαλαπέτσα Φ., Μεμετζή Ε., Κουτουξίδου Ν., Μουρζάκου Ι., Σαπαρέφσκα Φ., Σφυρή Ε., Φραγκιαδάκη Ελ.
4 ΤΙΤΛΟΙ Γιαλένιου Κ., Θεοδωράκη Α., Ιορδανίδου Σ., Κοστρίβα Ι., Κρέσσου Κ., Λιχολιέτοβα Σ., Μάσσου Σ., Μπάμπουλι Α., Μπονοβία Π., Παπαναγιώτου Α., Πραγκαλούδη Ρ., Σκουλά Ε., Χατζηνίκου Ε., Χρυσοστόμου Μ., Φεντότοβα Ι.,Χατζηνικολάου Μ
3 ΤΙΤΛΟΙ Γκλαβίνα Ο., Γκορτζίλα Ε., Γκορτζίλα Κ., Καρακώστα Μ., Καρπουζά Α., Κιτίποβα Λ., Κοκκίνου Σ., Μαρτσουκάκη Ε., Μητσέλου Δ., Μπόρα Χ., Ντούλε Μ., Πατσαρίκα Ε., Σιμάνκοβα Γ., Σκούρα Π., Τζίμου Κ., Τσαπόγα Θ.
2 ΤΙΤΛΟΙ Αμπελά Κ., Βασιλάκη Κ., Βήχου Α., Γκεοργκίεβα Τ.Δ., Γκορτζίλα Α., Γκύζη Ε., Δεληγιάννη Μ., Εξαρχοπούλου Σ., Ζαννάρα Κ., Ζωγραφίνη Μ., Ιωάννου Β., Καλούδη Κ., Καπένη Γ., Καρακώστα Ν., Καραμπάγια Σ., Καραντάσιου Β., Κατσάμπη Χ., Κατσαρού Γ., Κίτσου Π., Κράβετς Α., Μανωλά Β., Μεντβέντεβα Κ., Μόλναρ Μπ., Μπαρζούκα Κ., Μποροβίντσεκ Σ., Νικολαϊδου Κ., Νικολάου Μ., Νικολάου Σ., Ντάιμου Δ., Πανουτσοπούλου Ρ., Παπαδάκου Β., Παπάζογλου Β., Παπαφωτίου Α., Πιλάτου Β., Σάλτσεβιτς Ι., Σισμανίδου Β., Ταμπακάκη Μ., Τέζα Αρ., Τομάσεβιτς Σ., Τσάτσου Γ., Χαραλάμπους Σ., Χέλιου Μ., Χριστοδούλου Ε., Ψαθοπούλου Ι.
1 ΤΙΤΛΟΣ Αθανασοπούλου Ε., Ακοκκαλίδου Α., Αλιφιεράκη Μ., Αναστασιάδου Ε., Ανδριοπούλου Ν., Ανσάλντι Μ., Ανταμς Μ., Απέργη Ε., Βαγγελάτου Μ., Βλάχου Ι., Βορονίνα Τ., Βραχά Ε., Γεωργακάκη Σ., Γεωργιάδου Φ., Γιάγκου Γ., Γιακουμή Δ., Γιαλκέτση Π., Γιάντσιου Χ., Γκιουζέλη, Π., Γκάνια Ν., Γκέντσκοβα Κ., Γκέσιου Α., Γκιουζέλη Π., Γκούζου Ουρ., Γκόρτσανιουκ Ελ., Δεληκάρη Γ., Δηλαβέρη Α., Δημητρίου Σ., Δομβρή Ι., Ζιγκμούντοβα Γ., Καβαθά Α., Καπόρη Γ., Καραβέλη Μ., Καροτσέρη Δ., Κατέλη Κ., Καφετζάκη Φ., Κις Κ., Κοκκίνου Ε., Κονόμη Αρ., Κοσμά Σ., Κούβαρη Α., Κούκου Ελ., Κουνάδη Φ., Κωνσταντινίδου Ε.Α., Κωνσταντίνου Μ.,  Κωστοπούλου Μ., Λιάγκη Αθ., Λιαροπούλου Ελ., Λισένκο Τ., Λόζανσιτς Ε., Λούκοβιτς Ιβ., Μαλουσάρη Ο., Μανταμοπούλου, Μαραζιώτη Π., Μασκίνη Γ., Μαχόν Τ., Μέλου Δ., Μεντζλέλου Χ., Μιχαλοπούλου Μ., Μλαντένοβιτς Γ., Μοάτσου Ε., Μπίλλια Πολ., Μπίρτζα Ε., Μπλάμη Π., Μπλάνκο Ιρ., Μποζίλοβα Αλ., Μπομπόνη Ε., Μπουζουνιεράκη Αρ., Μπούκη Μ., Μπούντιμιρ Μ., Μπράγια Μ., Μπράντφορτ Τ., Νανουρή Φ., Ντόγκανιτς Μ., Ολένα Γ., Ουζούνοβα Σ., Πάλιουρα Ε., Παμπούκη Ε., Παναγιωτοπούλου Λ., Πανταζοπούλου Χ., Παπαδοπούλου Σ., Παπακόμνου Φ., Πασχαλίδου Ε., Πιζέλε Ζ., Πουστέτσι Α., Πριμεράκη Ε., Προνιάδου Ζ., Ρατσίτσκα Α., Ρίμπας Λ., Σαμοντάχοβα Τ., Σκλαβένα Α., Σμιρνόβα Τ., Σμυρνίδου Τ., Τένεβα Ρ., Τόσκο Ο., Τρατς Ο., Τσαγλή Σ., Τσιαρτσιάνη Μ., Τσιτσιμέλη Α., Τσολάκη Κ., Φρουδάκη Π., Χαραλαμπίδου Α., Χατζηεφραίμογλου Ε., Χούντα Μ., Χριστοδούλου Στ., Ψυλλάκη Ι., Ψυλλάκη Μ.
 
*Με bold οι πρωταθλήτριες 2011-12.
 
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ
Δείτε για πρώτη φορά σε έναν πίνακα τους 46 συλλόγους που έχουν κατακτήσει τους 307 εγχώριους τίτλους και τους 2 Ευρωπαϊκούς τίτλους (ενημέρωση μέχρι και 23/3 στο τέλος του Πρωταθλήματος Volleyleague).  

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΒΟΛΕΪ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΟΥ ΒΟΛΕΪ
ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ
ΣΥΛΛΟΓΟΙ 1.
2.
3. 4. 5. 6. 7. 8.
9.
10. 11. 12. 13. 14. ΣΥΝΟΛΟ
1. Παναθηναϊκός Α.Ο.
18 6 1 2 23 5 2 57
2. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
2 26 14 3 1 3 1 1 3 54
3.  Ηρακλής Γ.Σ.
5 6 4 7 9 6 2  2 41
4. Πανελλήνιος Γ.Σ.
6 2 1 2 1 1 13
5. Α.Ο.Ορεστιάδας
6 5 11
6. ΕΑ Λάρισας 4 6 10
-. Άρης Νικαίας 3 4 1 1 1 10
-. Ηρακλής Κηφισιάς 2 3 5 10
-. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 5 2 3 10
10.  ΦΟ Βριλησσίων 5 4 9
-. Αίας Ευόσμου 3 4 2 9
12. Άρης Α.Σ.
1 1 4 1 1 8
13. Φιλαθλητικός Θεσσαλ.
4 2 6
-. ΖΑΟΝ 5 1 6
15. Ιωνικός Ν.Φ. 2 2 4
-. Φιλία Ηλιούπολης 1 2 1 4
17. Νίκη Αλεξ. 2 1 3
-. ΕΟ Σταυρούπολης 2 1 3
-. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 2 1 3
20. Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών 1 1 1 3
-. Μίλων ΑΟΝΣ
2 2
-. Ε.Α.Πατρών 1 1 2
-. ΑΕΚ 1 1 2
-. Ορφέας Ηλιούπολης 1 1 2
-. Δημόκριτος 1 1 2
-. Άρτεμις Κορυδαλλού 1 1 2
-. Απολλώνιος Κερατσινίου 1 1 2
-. ΑΕ Νίκαιας 1 1 2
-. Ερμής Δράμας 1 1 2
30. ΠΑΟΚ 1 1
-. Φοίνικας Σύρου 1 1
-. Ζαφειράκης Νάουσας
1 1
-. Μακεδονικός 1 1
-. Νηρέας Κολωνού
1 1
-. ΑΟ Κηφισιάς 1 1
-. ΓΑΣ Εδεσσας 1 1
-. ΑΟ Καβάλας 1 1
-. ΦΟ Καμποχώρων 1 1
-. ΑΕ Βύρωνα 1 1
-. Αγ.Παρασκευή 1 1
-. ΓΣ Δράμας 1 1
-. ΓΣ Ηλιούπολης 1 1
-. Πανιώνιος 1 1
-. ΑΟ Αμπελοκήπων 1 1
-. ΓΣ Πετρούπολης 1 1
-. Εαρινός Καλαμαριάς 1 1
ΣΥΝΟΛΟ 2 59 28 9 2 41 29 11 43 14 1 30 29 11 309
 Μέχρι 23/3/2013

 
ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
1: CEV Cup Aνδρών (2 τίτλοι)

2: Volleyleague, Α1 Ανδρών, Πανελλήνια Πρωταθλήματα Ανδρών (58 τίτλοι)
3: Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (27 τίτλοι)
4: Super Cup Ανδρών, Super Game (9 τίτλοι)
5: League Cup (2 τίτλοι)
6: Πανελλήνιο Εφήβων (40 τίτλοι)
7: Πανελλήνιο Παίδων (29 τίτλοι)
8: Πανελλήνιο Παμπαίδων (11 τίτλοι)
9: Α1 Γυναικών, Πανελλήνια Πρωταθλήματα Γυναικών (42 τίτλοι)
10: Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών (13 τίτλοι)
11: Super Cup Γυναικών (1 τίτλος)
12: Πανελλήνιο Νεανίδων (30 τίτλοι)
13: Πανελλήνιο Κορασίδων (29 τίτλοι)
14: Πανελλήνιο Παγκορασίδων (11 τίτλοι)

Media

Σχετικά άρθρα

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ