1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
10-10-2012 03:42

Ιστορία του Κυπέλλου Γυναικών

 /

 

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

1999: Βριλήσσια
2000: Βριλήσσια
2001: Πανελλήνιος
2002: ΖΑΟΝ
2003: Βριλήσσια
2004: Βριλήσσια
2005: Παναθηναϊκός
2006: Παναθηναϊκός
2007: Ματαιώθηκε
2008: Παναθηναϊκός
2009: Παναθηναϊκός
2010: Παναθηναϊκός
2011: Ολυμπιακός
2012: Ολυμπιακός
2013: Ολυμπιακός
2014: Ολυμπιακός
2015: Ολυμπιακός
2016: Ολυμπιακός
2017: Ολυμπιακός
2018: Ολυμπιακός
2019: Ολυμπιακός
 
 
 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
1999 (Αλεξανδρούπολη): Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 3-0 (26-24, 25-18, 25-14)
2000 (Πυλαία): Βριλήσσια - Φιλαθλητικός 3-1 (25-18, 25-19, 13-25, 25-22)
2001 (Νεάπολη Λάρισας): Πανελλήνιος - Βριλήσσια 3-2 (21-25, 25-20, 25-19, 18-25, 15-10)
2002 (Εύοσμος): ΖΑΟΝ - Αίας Ευόσμου 3-2 (25-21, 25-18, 17-25, 18-25, 15-13)
2003 (Βριλήσσια): Βριλήσσια - Πανελλήνιος 3-0 (27-25, 25-17, 25-23)
2004 (Ειρήνης και Φιλίας): Βριλήσσια - Πανελλήνιος 3-1 (26-24, 22-25, 25-16, 25-22)
2005 (Κερατσίνι): Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-14)
2006 (Μαρκόπουλο): Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 3-1 (25-14, 25-14, 16-25, 25-13)
2007 (Παιανία): Ματαιώθηκε λόγω επεισοδίων στη Λαυρίου
2008 (Ιεράπετρα): Παναθηναϊκός - Μαρκόπουλο 3-2 (27-25, 25-27,23-25, 25-20, 15-13)
2009 (Σύρος): Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0 (25-21, 26-24, 25-19)
2010 (Ρέθυμνο): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (25-22, 19-25, 25-15, 25-21)
2011 (Σάμος): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-2 (25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10)
2012 (Πρέβεζα): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11)
2013 (Σαντορίνη): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22)
2014 (Πύλος): Ολυμπιακός - Πανναξιακός 3-0 (25-14, 25-15, 25-21)
2015 (Αγρίνιο): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
2016 (Χίος): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-08, 25-13)
2017 (Γλυφάδα): Ολυμπιακός - Πανναξιακός 3-1 (19-25, 25-18, 25-21, 25-15)
2018 (Σαντορίνη): Ολυμπιακός - Πανναξιακός 3-0 (25-15, 25-16, 25-19)
2019 (Σέρρες): Ολυμπιακός - Α.Ο.Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

 

ΟΙ MVP
1999: Καρίνα Μετβέτεβα (Βριλήσσια)
2000: Μαρία Γκαραγκούνη (Βριλήσσια)
2001: Σοφία Ιορδανίδου (Πανελλήνιος Γ.Σ.)
2002: Μαρία Γκαραγκούνη (ΖΑΟΝ)
2003: Ελένη Μεμετζή (Βριλήσσια)
2004: Μαρία Γκαραγκούνη (Βριλήσσια)
2005: Ρούξι Ντουμιτρέσκου (Παναθηναϊκός)
2006: Μαρία Γκαραγκούνη (Παναθηναϊκός)
2007: Ματαιώθηκε
2008: Ρούξι Ντουμιτρέσκου (Παναθηναϊκός)
2009: Μαρίσα Φερνάντεζ (Ισπανία - Παναθηναϊκός)
2010: Μπριζίτκα Μόλναρ (Σερβία - Παναθηναϊκός)
2011: Ευαγγελία Χαντάβα (Ολυμπιακός)
2012: Σοφία Κοσμά (Ολυμπιακός)
2013: Μανωλίνα Κωνσταντίνου (Ολυμπιακός)
2014: Στέλλα Χριστοδούλου (Ολυμπιακός)
2015: Ιβάνα Μπραμπόροβα (Σλοβακία - Ολυμπιακός)
2016: Τζίνα Λαμπρούση (Ολυμπιακός)
2017: Άννα Λαζάρεβιτς (Ολυμπιακός)
2018: Σάσκια Χίπε (Ολυμπιακός)
2019: Στέλλα Χριστοδούλου (Ολυμπιακός)



ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ
9 ΤΙΤΛΟΙ: Ολυμπιακός (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)
5 ΤΙΤΛΟΙ: Παναθηναϊκός (2005, 2006, 2008, 2009, 2010)
4 ΤΙΤΛΟΙ: Βριλήσσια (1999, 2000, 2003, 2004)
1 ΤΙΤΛΟΣ: ΖΑΟΝ (2002)
1 ΤΙΤΛΟΣ: Πανελλήνιος (2001)



ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

4 ΤΙΤΛΟΙ: Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός: 2016, 2017, 2018, 2019), Δημήτρης Μπαχράμης (Βριλήσσια: 1999, 2000 - Παναθηναϊκός: 2005, 2006), Γιάννης Νικολάκης (Πανελλήνιος: 2001, Ολυμπιακός: 2011, 2014, 2015)

3 ΤΙΤΛΟΙ: Τάκης Φλώρος (Παναθηναϊκός: 2008, 2009, 2010)

2 ΤΙΤΛΟΙ: Τέλης Σωτήρχος (Ολυμπιακός: 2012, 2013),

1 ΤΙΤΛΟΣ: Γιώργος Σαμαράς (ΖΑΟΝ: 2002), Μάκης Ξαγοράρης (Βριλήσσια: 2003), Σούλης Τουρσούγκας (Βριλήσσια: 2004).

 



ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

8 ΤΙΤΛΟΙ: Στ. Χριστοδούλου, Ντουμιτρέσκου,

7 ΤΙΤΛΟΙ: Κοκκινάκη, Κονόμι, Γκαραγκούνη Μ., Τέζα

6 ΤΙΤΛΟΙ: Γιώτα, Λαμπρούση

5 ΤΙΤΛΟΙ: Βλαχάκη, Μυλωνά, Χατζηνικολάου.

4 ΤΙΤΛΟΙ: Γκαραγκούνη N., Κουτουξίδου, Κωνσταντίνου, Μεμετζή, Μουρζάκου, Παπαγεωργίου, Σαπαρέφσκα, Τζανακάκη, Τένεβα.

3 ΤΙΤΛΟΙ: Χίπε, Μιλεντίγιεβιτς, Κωνσταντινίδου Αλ., Γιακουμή,  Καβαθά, Κοσμά, Ντάιμου, Φραγκιαδάκη

2 ΤΙΤΛΟΙ: Νομικού, Παπαδοπούλου, Γκάνια, Εμμανουηλίδου, Καρπουζά, Κρέσσου, Λαζάρεβιτς, Λιχολιέτοβα, Μαλασάι, Μετβέτεβα, Μητσέλου, Μπίλλια, Μπουζουνιεράκη, Σάκκουλα, Σιμάνκοβα, Τομάσεβιτς, Φεντότοβα, Χατζηνίκου, Χούντα

1 ΤΙΤΛΟΣ: Λαμπρινή Κωνσταντινίδου, Έμοντς, Χουντ, Ζακχαίου, Νιέμερ, Πολ, Αγγελάκη, Ανσάλντι, Άνταμς, Βέσοβιτς, Βορονίνα, Γιαλένιου, Γκίμπσον, Δηλαβέρη,  Θεοδώρου, Θεοχάρη, Ιλίνα, Ιορδανίδου, Καλλιγέρη, Καρακώστα, Κις, Κόλεβα, Κυριακίδου,  Λισένκο, Λόζανσιτς, Λούκοβιτς, Μαγγίνα, Μάρκου, Μάσσου,  Μονζόνι, Μόλναρ, Μουρατίδη, Μουστάκη, Μπλάμη,Μπούντιμιρ, Μπραμπόροβα, Νέσοβιτς, Νικολακοπούλου, Νικολαΐδου, Νικούλη, Νοσέκοβα, Ογκνιένοβιτς, Ουζούνοβα, Πανουτσοπούλου, Παπάζογλου, Ράλλη, Ρίμπας, Σαββίδου, Σαμοντάχοβα, Σίμανιτς, Σκλαβένα, Τότσκο, Τρατς, Τσβετάνοβα, Τσιαρτσιάνη, Τσίμα, Φερνάντεζ, Χαντάβα,  Χριστοδούλου Ελ.

 
 
 
OI TEΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑ FINAL-4 - FINAL 8 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1.Final Four: 19-20/03/1999 - ΕΑΚ Αλεξανδρούπολης

Α' ημιτελικός: Άρης - Βριλήσσια 1-3 (17-25, 25-20, 15-25, 10-25)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Νίκη Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-23, 25-15, 25-22)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 0-3 (24-26, 18-25, 14-25)

2.Final Four: 26-27/02/2000 - Πυλαία Θεσσαλονίκης
Α' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Ηρακλής 3-0 (25-17, 28-26, 25-19)
Τελικός: Βριλήσσια - Φιλαθλητικός 3-1 (25-18, 25-19, 19-25, 25-22)

3.Final Four: 23-24/02/2001 - Νεάπολη Λάρισας
Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-1 (25-22, 19-25, 25-13, 25-20)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-1 (21-25, 25-22, 25-22, 27-25)
Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 2-3 (25-21, 20-25, 19-25, 25-18, 10-15)

4.Final Four: 22-23/02/2002 - ΔΑΚ Ευόσμου
Α' ημιτελικός: ΖΑΟΝ - Φιλαθλητικός 3-1 (26-28, 25-14, 25-12, 25-15)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Αίας Ευόσμου 1-3 (19-25, 25-22, 23-25, 14-25)
Τελικός: ΖΑΟΝ - Αίας Ευόσμου 3-2 (25-21, 25-18, 17-25, 18-25, 15-13)

5.Final Eight: 27-30/03/2003 - Βριλήσσια
Α' προημιτελικός: Αίας Ευόσμου - Βριλήσσια 0-3 (21-25, 24-26, 12-25)
Β' προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Πανελλήνιος 1-3 (22-25, 25-22, 16-25, 21-25)
Γ' προημιτελικός: ΑΕ Βύρωνα Άγ. Σώστη - Φιλαθλητικός 1-3 (18-25, 20-25, 25-22, 18-25)
Δ' προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Άρης 3-0 (25-18, 25-15, 25-18)
Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 26-24, 25-17)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 2-3 (25-23, 25-22, 17-25, 22-25, 11-15)
Τελικός: Πανελλήνιος - Βριλήσσια 0-3 (25-27, 17-25, 23-25)

6.Final Eight: 06-08/02/2004 - ΣΕΦ Πειραιά
Α΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - ΑΕ Βύρωνα/Αγ. Σώστη 3-0 (25-12, 25-12, 15-15)
Β΄προημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-0 (25-14, 25-23, 25-22)
Γ΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 0-3 (20-25, 25-27, 14-25)
Δ΄προημιτελικός: Φιλαθλητικός - Πανελλήνιος 3-1 (13-25, 14-25, 25-23, 23-25)
Α΄ ημιτελικός: Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 3-1 (25-19, 15-25, 25-23, 25-23)
Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 0-3 (22-25, 18-25, 28-30)
Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 3-1 (26-24, 22-25, 25-16, 25-22)

7.Final Eight: 17-20/03/2005 - Π. Νικολαϊδης Κερατσινίου
Α΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Βριλήσσια 1-3 (22-25, 15-25, 25-19, 23-25)
Β΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-23)
Γ΄προημιτελικός: Σίρις - Φιλαθλητικός 3-2 (25-22, 20-25, 22-25, 25-23, 15-12)
Δ΄προημιτελικός: Άρης - Παναθηναϊκός 0-3 (17-25, 17-25, 13-25)
Α΄ ημιτελικός: Σίρις - Βριλήσσια 1-3 (21-25, 18-25, 25-18, 21-25)
Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Παναθηναϊκός 1-3 (23-25, 24-26, 25-22, 18-25)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-14)

8.Final Eight: 16-19/03/2006 - Μαρκόπουλο
Α΄προημιτελικός: Κτησιφών - Πανελλήνιος 0-3 (14-25, 15-25, 16-25)
Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 0-3 (16-25, 17-25, 16-25)
Γ΄προημιτελικός: Ηρακλής - Απολλώνιος Κερατσινίου 2-3 (20-25, 18-25, 25-20, 25-23, 12-15)
Δ΄προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)
Α΄ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Απολλώνιος Κερατσινίου 3-0 (25-23, 29-27, 25-19)
Β΄ ημιτελικός: Πανελλήνιος - Μαρκόπουλο 3-1 (25-21, 25-17, 16-25, 25-22)
Τελικός: Πανελλήνιος - Παναθηναϊκός 1-3 (14-25, 14-25, 25-16, 15-25)

9.Final Eight: 29/03-01/04/2007 - «Σπίτι του βόλεϊ» Παιανία
Α΄προημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-21, 17-25, 25-21, 20-25, 15-12)
Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 2-3 (25-23, 15-25, 25-17, 21-25, 07-15)
Γ΄προημιτελικός: Πανελλήνιος - Άρης
Δ΄προημιτελικός: Ηρακλής - Κτησιφών
*** Η διοργάνωση ματαιώθηκε λόγω των θλιβερών επεισοδίων στη Λεωφόρο Λαυρίου.

10.Final Four: 06-07/03/2008 - Ιεράπετρα
Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (21-25, 25-21, 25-13, 25-17)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (23-25, 25-23, 31-33, 27-25, 15-12)
Τελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 2-3 (25-27, 27-25, 25-23, 20-25, 13-15)

11.Final Four: 27-28/03/2009 - Ερμούπολη Σύρου
Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής 2-3 (25-23, 25-18, 19-25, 18-25, 13-15)
Β' ημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 16-25)
Τελικός: Ηρακλής - Παναθηναϊκός 0-3 (21-25, 24-26, 19-25)

12.Final Four: 13-14/03/2010 - Μελίνα Μερκούρη Ρεθύμνου
Α' ημιτελικός: Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3 (17-25, 17-25, 17-25)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 3-0 (25-17, 25-14, 25-16)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (25-22, 19-25, 25-15, 25-21)

13.Τελικός: 16/04/2011 - Σάμος
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 25-17, 25-19, 18-25, 10-15)

14.Τελικός: 07/04/2012 - Πρέβεζα
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (25-22, 20-25, 29-27, 19-25, 11-15)

15.Final Four: 12-13/4/2013 – Σαντορίνη
Α’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (25-18, 24-26, 20-25, 22-25)
Β’ ημιτελικός: ΑΕΚ – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-14, 25-16, 25-04)
Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22)
 
16.Final Four 29-30/3/2014 – Πύλος
Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)
Β’ ημιτελικός: Πανναξιακός – Ηρακλής 3-0 (25-12, 25-18, 25-20)
Τελικός: Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-14, 25-15, 25-21)
 
17.Final Four 28-29/3/2015 – Αγρίνιο
Α΄ημιτελικός: Πανναξιακός - Πανναθηναϊκός 2-3 (25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15)
Β΄ημιτελικός: Ολυμπιακός - Ηρακλής Κηφισιάς 0-3 (19-25, 18-25, 16-25)
Τελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
 
18.Final Four 4-5/3/2016 – Χίος
Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15)
Β’ ημιτελικός: Γ.Σ.Ηλιούπολης - ΑΕΚ 1-3 (25-27, 25-23, 16-25, 07-25)
Τελικός: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-8, 25-13)
 
19.Final Four 4-5/3/2017 – Γλυφάδα
Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός ΑΟ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (14-25, 24-26, 12-25)
Β’ ημιτελικός: ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – Πανναξιακός ΑΟΝ 2-3 (12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15)
Τελικός: Πανναξιακός - Ολυμπιακός 1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 15-25)
 
13ο Final Four 2-3/3/2018 -Σαντορίνη
A' ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-21, 28-26, 22,25, 25 - 21)
B' ημιτελικός: Ηλυσιακός -Πανναξιακός 0-3 (16-25, 19-25, 20-25)
Τελικός: Ολυμπιακός-Πανναξιακός 3-0 (25-15, 25-16, 25-19)

14ο Final Four 5-6/4/2019 Σέρρες
Α΄ ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)
Β΄ ημιτελικός: Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)
Τελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17) 

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ