01-02-2022 17:17

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική κατηγορία Γυναικών: Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι Δεξαμενή και Νέα Μάκρη

Ημέρα των φαβορί ήταν η 15η για την Τοπική Κατηγορία γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με Δεξαμενή και Νέα Μάκρη να συνεχίζουν με νίκες και να παραμείνουν στην κορυφή της κατηγορίας με διαφορά ενός πόντου.

Στην κορυφή διατηρήθηκε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που επικράτησε εύκολα 3-0 της Δάφνη Αγίου Δημητρίου και με 32 βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η ΕΣ Νέας Μάκρης στο παιχνίδι με τον Απόλλων. Οι γηπεδούχες είχαν ομοιογένεια και πολλές λύσεις στην επίθεση. Αυτό οδήγησε την ομάδα του Γιάννη Φάκα στην 11η νίκη για φέτος και παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης.

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΓΣ Γλυκών Νερών. Η Κερατέα έδειξε μεγάλη μαχητικότητα στο δεύτερο και το τρίτο σετ και ανάγκασαν τις φιλοξενούμενες να φτάσουν τους 28 πόντους για να πάρουν τα σετ αυτά. Με αυτή τη νίκη ουσιαστικά αξιοποίησαν την προηγούμενη νίκη, επί της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, και παρέμειναν σε θετική πορεία.Ισόβαθμη με τα Γλυκά Νερά παρέμεινε η ομάδα του ΑΟ Αγίου Στεφάνου.

Το 0-3 στην έδρα της ΟΠΕ Χαλκίδας ήρθε σύμφωνα με τη ροή του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενες πίεσαν με το σερβίς τους, είχαν καλή υποδοχή και κυρίως σιγουριά στην επίθεση.

Κοντά στην πεντάδα παρέμεινε ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με το 3-0 κόντρα στον Πανελλήνιο. Οι παίκτριες του Πανελληνίου ουσιαστικά πίεσαν μόνο στο τρίτο σετ. Κατά τα άλλα οι γηπεδούχες δεν άφησαν την ομάδα της Κυψέλης να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.Τέλος, το μοναδικό παιχνίδι που κρίθηκε σε τέσσερα σετ ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΟ Καρέα και ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος και τα τέσσερα σετ. Οι λεπτομέρειες, όμως, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα των Θρακομακεδόνων που μπορεί να ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ αλλά τελικά έφτασε στο 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

15η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Παλλήνη - Ρεπό ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - Πανελλήνιος ΓΣ  3-0 (25-14,25-13,25-22)

ΓΣ Κερατέας - ΓΣ Γλυκών Νερών   0-3 (13-25,26-28,26-28)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΟ Αγίου Στεφάνου   0-3 (19-25,17-25,21-25)

ΑΟ Καρέα - ΑΟ Θρακομακεδόνων 1-3 (23-25,25-23,21-25,22-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου  3-0 (25-14,25-16,25-13)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΓΣ Απόλλων  3-0 (25-18,25-19,25-18)