09-02-2023 16:52

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική 2: Συνέχισε με νίκες ο Πανελλήνιος, σημαντικά τρίποντα για Γαία, Δάφνη

Με δύο παιχνίδια να εκκρεμούν, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας 2 γυναικών  ΕΣΠΑΑΑ, καθώς η αναμέτρηση του Μελισσιακού με τον ΟΦ Γέρακα αναβλήθηκε ενώ αυτή ανάμεσα σε ΑΟ Παλλήνη και ΑΟ Διονύσου ήταν προγραμματισμένη για την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου.

Στα υπόλοιπα, ο Πανελλήνιος παρέμεινε σε τροχιά κορυφής καθώς πέτυχε ακόμα μία νίκη. Απέναντι στο ΓΑΣ Χολαργού επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με πολύ καλή εμφάνιση οι γηπεδούχες περιόρισαν την αντίπαλη ομάδα φτάνοντας με άνεση στο 3-0 και παράλληλα στους 43 βαθμούς.

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής ήταν αυτό μεταξύ Λαγονησίου και ΑΣ Σπάτων Γαίας. Με κίνητρο την πεντάδα οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη ωστόσο από τα μέσα του αγώνα και μετά η Γαία ήταν ανώτερη. Μετά το 1-1 στα σετ οι φιλοξενούμενες έδειξαν τον καλό τους εαυτό, μείωσαν τα λάθη και με διαφορά 10 και 9 πόντων κατέκτησαν τα δύο σετ που ακολούθησαν ώστε να έρθει το τελικό 1-3.

Αυτή η νίκη κρατάει τη Γαία εντός στόχων και συγκεκριμένα στην τέταρτη θέση με 31 βαθμούς και αφήνει πίσω τον ΑΟ Λαγονησίου που με 29 βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση.Την ήττα του ΑΟ Λαγονησίου αξιοποίησε και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου καθώς πήρε νίκη με 3-0 κόντρα στην Ένωση Γαλατσίου. Η Δάφνη παρουσιάστηκε απόλυτα συνεπής και αποτελεσματική εντός αγωνιστικού χώρου και κατάφερε με επιτυχία να φτάσει σε καθαρή νίκη. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διαφορά ασφαλείας και το τελικό 3-0 έφερε τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στην πέμπτη θέση με 30 βαθμούς.

Πολύτιμη νίκη σημείωσε ο ΠΑΟ Κουκάκι με αντίπαλο τον Ιωνικό. Με σκορ 3-0 και καλή απόδοση ο ΠΑΟ Κουκάκι πήρε ακόμα τρεις βαθμούς που διατηρούν την ομάδα σε απόσταση ενός βαθμού από την πεντάδα και κρατάνε ζωντανές τις ελπίδες για το βασικό στόχο της χρονιάς.

Τέλος, εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Σχολή Μωραΐτη στην έδρα της Κερατέας με 0-3. Η Σχολή Μωραΐτη ήταν πιο αποτελεσματική στον αγωνιστικό χώρο και πήρε ακόμα τρεις βαθμούς με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο -8 από την πέμπτη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας.