24-02-2024 16:24

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Νέα νίκη για τον ΑΟ Διονύσου, σε τροχιά πεντάδας το Κουκάκι

Οι “μάχες” τις πεντάδας συνεχίζονται στην Τοπική Κατηγορία 2 των Γυναικών καθώς μετά την 17η αγωνιστική οι ισορροπίες είναι ακόμα πιο λεπτές. Ο Μελισσιακός συνεχίζει την καλή του πορεία καθώς νίκησε τον Ιωνικό με 0-3 και διατηρήθηκε στην κορυφή. Ο Μελισσιακός ήταν ανώτερος και στα τρία σετ όπου η διαφορά έπιασε υψηλά επίπεδα με αποκορύφωμα το τρίτο σετ που κρίθηκε με 4-25

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η ομάδα των Αμαζόνων Αχαρνών τον ΑΟ Λαγονησίου στο τάι μπρέικ. Οι γηπεδούχες έκαναν καλή εμφάνιση και πήραν το προβάδισμα στα σετ με 1-0 και 2-1. Οι Αμαζόνες Αχαρνών βελτίωσαν την εικόνα τους στο τέταρτο σετ και εν συνεχεία κέρδισαν και το πέμπτο φτάνοντας στη νίκη με 2-3 και παραμένοντας στη δεύτερη θέση.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον ο ΑΟ Διονύσου πήρε τη νίκη με 0-3 κόντρα στη Σχολή Μωραΐτη. Και τα τρία σετ είχαν παρόμοια κατάληξη με 17-25, 18-25 και 18-25 με τον ΑΟ Διονύσου να έχει τον πρώτο λόγο και να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει την ομάδα στην τρίτη θέση και μεγαλώνει τη διαφορά από τη Σχολή Μωραΐτη στους 5 βαθμούς.

Με νικηφόρο αποτέλεσμα συνέχισε και ο ΕΑΟ Σπάτων καθώς επικράτησε με 3-0 του Κορωπίου. Οι γηπεδούχες είχαν καλή απόδοση και ουσιαστικά δεν κινδύνεψαν σε κανένα από τα τρία σετ τα οποία κρίθηκαν σε διαφορά άνω των 10 πόντων.

Ο ΠΑΟ Κουκάκι πήρε μια νίκη που τον βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πεντάδας. Κόντρα στον ΑΚ Ζωγράφου ο ΠΑΟ Κουκάκι πήρε τη νίκη με 1-3 παρότι δέχτηκε πίεση από το δεύτερο σετ και έπειτα. Οι γηπεδούχες μείωσαν στο τρίτο σετ αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και με αυτό το τρίποντο ο ΠΑΟ Κουκάκι ισοβαθμεί πλέον με τη Σχολή Μωραΐτη στην πέμπτη θέση.

Ανατροπή και νίκη για τον Οδυσσέα που είδε την Ένωση Γαλατσίου να προηγείται αλλά ανέτρεψε το σκορ και το οδήγησε στο 3-1. Η ομάδα του Οδυσσέα έδειξε διαφορετικό πρόσωπο έχοντας πολύ καλή απόδοση κυρίως στο δεύτερο και το τέταρτο σετ κάτι που έφερε την ανατροπή και τη νίκη.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦ Γέρακα που με 3-1 ξεπέρασε το εμπόδιο του Χαλανδρίου. Οι φιλοξενούμενες έδειξαν καλά στοιχεία στο δεύτερο σετ ενώ κατέκτησαν το τρίτο. Ωστόσο η ομάδα του Γέρακα πήρε τη νίκη και δεν επέτρεψε στον ΓΣ Χαλανδρίου να πανηγυρίσει τον πρώτο του βαθμό.