19-01-2024 17:01

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Νίκη έκπληξη για τον ΑΟ Λαγονησίου, ένα βαθμό μακριά από την πεντάδα ο ΕΑΟ Σπάτων

Αγωνιστική με ενδιαφέροντα αποτελέσματα ήταν η 12η για το πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Η αναβολή του αγώνα του ΑΟ Διονύσου με τις Αμαζόνες Αχαρνών έδωσε την ευκαιρία στο Μελισσιακό να πλησιάσει, έστω και με παιχνίδι περισσότερο, στην κορυφή. Ο Μελισσιακός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου και είχε τον έλεγχο και στα τρία σετ με αποτέλεσμα να φτάσει στο νικηφόρο 3-0. Με 29 βαθμούς ο Μελισσιακός απέχει έναν από την πρώτη θέση.

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε εκτός έδρας η Σχολή Μωραΐτη τον Ιωνικό. Σε ένα παιχνίδι που το δεύτερο και το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ανταγωνιστικά η Σχολή Μωραΐτη είχε τις λύσεις και κατάφερε να φτάσει στο 0-3 παραμένοντας για τα καλά σε τροχιά πεντάδας

.Σημαντική νίκη σημείωσε ο ΑΟ Λαγονησίου επί του ΑΚ Ζωγράφου σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές.Οι γηπεδούχες βρέθηκαν πίσω με 1-2 αλλά οδήγησαν το παιχνίδι σε τάι μπρέικ και εκεί ολοκλήρωσαν την ανατροπή φτάνοντας στο 3-2. Αυτή ήταν μόλις η τέταρτη νίκη για τον ΑΟ Λαγονησίου τη φετινή σεζόν ενώ ο ΑΚ Ζωγράφου έχασε βαθμούς αλλά παρόλα αυτά παρέμεινε εντός πεντάδας.

Την ήττα του ΑΚ Ζωγράφου αξιοποίησε ο ΕΑΟ Σπάτων που με τη νίκη κόντρα στον ΟΦ Γέρακα. Με 3-1 η ομάδα των Σπάτων ξεπέρασε το εμπόδιο του Γέρακα και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που μείωσε την απόσταση από την πέμπτη θέση στον έναν βαθμό.Νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε ο ΑΟ Οδυσσέας επί του ΠΑΟ Κουκάκι.

Το 2-0υπέρ του Οδυσσέα μετατράπηκε σε 2-2 μετά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟ Κουκάκι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Το 3-2 έδωσε τη νίκη στον Οδυσσέα και μαζί δύο ακόμα βαθμούς.

Νίκη με καθαρό σκορ πέτυχε η Ένωση Γαλατσίου κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου με 3-0. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και μάλιστα στο δεύτερο σετ πέτυχαν το εντυπωσιακό 25-7 και τελικά ολοκλήρωσαν την καλή τους εμφάνιση κατακτώντας το τρίποντο.