22-01-2024 13:38

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Ακλόνητος στην κορυφή ο Τελαμώνας, σταθερά στο -2 ο Σείριος, μεγάλη έκπληξη από τον ΑΣ Πέρα

Την έκτη σερί νίκη του πέτυχε ο πρωτοπόρος Τελαμώνας Σαλαμίνας , με 0-3 κόντρα στον προτελευταίο ΑΟ Ελευσίς για την 12η αγωνιστική της Τοπικής 2 Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή με δύο πόντους διαφορά από τον Σείριο..

Όσον αφορά την δεύτερη ομάδα του Ασπροπύργου συνέχισε και αυτή την σπουδαία πορεία της, καθώς επικράτησε με 0-3 στην Καλλιθέα του μαχητικού Ίκαρου, ο οποίος πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ. Για τον Σείριο ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη.

Μεγάλη έκπληξη είχαμε στον Άλιμο όπου ο ΑΣ Πέρα λύγισε με 3-0 την τρίτη της βαθμολογίας Αρμενική, και μάλιστα εύκολα, όπως έδειξαν και τα σετ ( 25-13, 25-15, 25-20). Για τις νικήτριες που ανέβηκαν στην έκτη θέση με 19 βαθμούς ήταν η τρίτη σερί νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενες που υπέστησαν την δεύτερη φετινή τους ήττα, έμειναν στο-6 από την κορυφή.

Έναν αγώνα λιγότερο έχουν Ερμής Περάματος και Πειραϊκός αφού το μεταξύ τους ντέρμπι στην πρώτη πεντάδα αναβλήθηκε.Δεύτερη σερί νίκη για την Αφροδίτη η οποία πέρασε με καθαρό τρίποντο από την έδρα της ουραγού Νέας Περάμου.

Επιστροφή στις νίκες και για την ένατη Ειρήνη Κορυδαλλού η οποία κέρδισε την δέκατη ομάδα των Αγ. Αναργύρων με 3-1 και ξέφυγε με +8.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

ΑΣ Πέρα- Αρμενική 3-0 (25 - 13 (1), 25 - 15 (2), 25 - 20 (3)

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας- Σείριος Ασπροπύργου 0-3 (12 - 25 (1), 20 - 25 (2), 20 - 25 (3)

Ερμής Περάματος- Πειραϊκός Σύνδεσμος Αναβλήθηκε

ΑΟ Ελευσίς- ΑΟ Τελαμώνας 0-3 (12 - 25 (1), 8 - 25 (2), 11 - 25 (3)

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ΑΣ Αφροδίτη 1-3 (25 - 21 (1), 20 - 25 (2), 20 - 25 (3), 18 - 25 (4)

ΓΣΚ Ειρήνη – ΓΕ Αγ. Αναργύρων 3-1 (21 - 25 (1), 25 - 22 (2), 25 - 15 (3), 25 - 21 (4)