19-01-2024 13:55

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι Άλιμος και Κελεός πριν το μεταξύ τους ντέρμπι, εκπληκτική ανατροπή από τον Ιπποκράτη

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι και ισόβαθμοι Άλιμος και Κελεός για την 13η αγωνιστική της Τοπικής κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ,μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ραντεβού κορυφής στις 25/1 στην Ελευσίνα.

Αρχικά ο ‘Αλιμος πιο δυνατός και αποφασιστικός επικράτησε στο ντέρμπι τετράδας της Δραπετσώνας με 3-0, και έφτασε στους 35 πόντους. . Από την άλλη οι φιλοξενούμενες αν και πάλεψαν και τα τρία σετ μέχρι τους 20 πόντους δεν μπόρεσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, και έμειναν στο-11 από την κορυφή. Επίσης ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τον Πειραϊκό σύλλογο.

Με καθαρό τρίποντο 0-3 εκτός έδρας πέρασε από τον Πειραιά κόντρα στον προτελευταίο Φοίνικα, και ο συγκάτοικος κορυφής, Κελεός. Η ομάδα της Ελευσίνας νίκησε πιο δύσκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 23-25, 22-25 ενώ το τρίτο κατακτήθηκε πιο εύκολα με 15-25.

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε ο τρίτος της βαθμολογίας Άρης Αμφιάλης, καθώς αν και προηγήθηκε 0-2 στο Χαϊδάρι κόντρα στον δέκατο Ιπποκράτη, ηττήθηκε με 3-2 από τις εξαιρετικές γηπεδούχες που έκαναν μια εκπληκτική αντεπίθεση, και πίστεψαν στη μεγάλη ανατροπή. Για τις νικήτριες που πήραν ένα χρυσό δίποντο παραμονής, ηταν το τρίτο διαδοχικό ματς που πήραν στο τάι μπρέικ και τους έδωσε την δυνατότητα να φτάσει στους 13 πόντους.

Σε θρίλερ πέντε σετ (3-2) κρίθηκε και η αναμέτρηση του έκτου Αίολου Ταύρου με το έβδομο Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 1-2 στα σετ αλλα οι παίκτριες της ομάδας του Ταύρου με μεγάλη προσπάθεια και πάθος, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν ένα σημαντικό δίποντο.

Μεγάλο διπλό για την ΑΕ Ρέντη στο Αιγάλεω με καθαρό τρίποντο. Οι νικήτριες κατέκτησαν κομβική νίκη με 0-3. κόντρα στον γηπεδούχο Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Αγ. Ελευθέριος, και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της παραμονής τους στην κατηγορία. Από την άλλη η ομάδα του Γιώργου Κερκινέ που πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ με 20-25 και 23-25, παρέμεινε στην όγδοη θέση με την ομάδα του Ρέντη να την φτάνει στο -2.

Τέλος η πέμπτη Άμιλλα έκανε περίπατο στην Αγ. Βαρβάρα κόντρα στον ουραγό Οδυσσέα με 0-3 και πλησίασε στους τρεις πόντους τον τέταρτο Άρη Αμφιάλης.

Αποτελεσματα της 13η αγωνιστικής

Άλιμος- ΔΑΣ Δραπετσώνα 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 20 (2), 25 - 22 (3)

Οδυσσέας Αγ. Βερβάρας- ΑΠΣ Άμιλλα 0-3 (16 - 25 (1), 10 - 25 (2), 15 - 25 (3)

ΑΣΟ Ιπποκράτης – Άρης Αμφιάλης 3-2 (24 - 26 (1), 11 - 25 (2), 25 - 22 (3), 25 - 21 (4), 15 - 10 (5)

ΑΣ Αίολος Ταύρου- ΑΣ Περιστέρι 2-3 (21 - 25 (1), 25 - 21 (2), 18 - 25 (3), 25 - 23 (4), 7 - 15 (5)

ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος- ΑΕ Ρέντη 0-3 (14 - 25 (1), 20 - 25 (2), 23 - 25 (3)

Φοίνιξ- ΑΕ Κελεός 0-3 (23 - 25 (1), 15 - 25 (2), 22 - 25 (3)