14-11-2023 13:19

Β' εθνική γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Μοναξιά κορυφής για την Δεξαμενή, απώλεια βαθμού ο Φοίβος, σπουδαία διπλά για Νίκη Αμαρουσίου, Ίωνες

Αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα και εκπλήξεις περιελάμβανε η 5η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης παρέμεινε στην κορυφή καθώς επικράτησε με 3-1 της Γκράβας και έφτασε τους 15 βαθμούς. Η Γκράβα στο δεύτερο σετ έδειξε ότι μπορεί θετικό αποτέλεσμα αλλά οι γηπεδούχες της Έφης Μαρτσουκάκη ανέβασαν και παλι ταχύτητα και με βελτιωμένη εικόνα έφτασαν σε νίκη με καθαρό σκορ.

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων επί του Παπάγου αφήνοντας ένα χαμένο βαθμό. Το παιχνίδι είχε διακυμάνσεις και παρότι ο Παπάγου πήρε το προβάδισμα μετά το τρίτο σετ με 1-2 δεν άντεξε περισσότερο. Το εξαιρετικό τέταρτο σετ του Φοίβου αλλά και το νικηφόρο τάι μπρέικ έδωσαν δύο βαθμούς στην ομάδα από τα Μελίσσια που πλέον βρίσκεται στο -1 από την κορυφή.Μαζί με το Φοίβο Μελισσίων στους 14 βαθμούς βρίσκεται και ο ΑΟ Άνοιξης.

Με μια σημαντική νίκη στην έδρα των Νέων Βύρωνος με 1-3 ο ΑΟ Άνοιξης συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του και κυρίως συνεχίζει να δείχνει ανταγωνιστικός σε ένα πρωτάθλημα με υψηλό επίπεδο.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Νίκη Αμαρουσίου που επικράτησε με 2-3 της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Το 1-0 υπέρ της Αθηνάς Μαγκουφάνας μετατράπηκε σε 1-2 υπέρ της Νίκης Αμαρουσίου και στη συνέχεια ήρθε η ισοφάριση και το 2-2 στα σετ.

Η Νίκη κατάφερε να περιορίσει τα λάθη στο πέμπτο σετ και με 13-15 κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να πάρει δύο βαθμούς που μπορεί να αποδειχθούν πολύτιμοι στη συνέχεια.

Ένα ακόμα παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ και αυτό ήταν ανάμεσα σε ΑΟ Θρακομακεδόνων και Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Παρότι οι Θρακομακεδόνες πήραν προβάδισμα νίκης με 2-0 σετ ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου ανέκαμψε και έκανε την αντεπίθεσή του.

Έτσι, όχι απλά έγινε το 2-2 αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ με 2-3 πανηγυρίζοντας την πρώτη του φετινή νίκη.Την πρώτο τρίποντο πήραν και οι Ίωνες που Βασίλη Ξεροβάσιλα με 0-3, καθώς πέρασαν επιτυχώς από την έδρα της Νέας Μάκρης.

Οι Ίωνες έκαναν το καλύτερό τους παιχνίδι μέχρι τώρα και άφησαν ουραγο τη Νέα Μάκρη του Γιάννη Φάκα που παραμένει στη 12η θέση.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

5η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου  2-3 (25-18,14-25,19-25,25-16,13-15)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΕ Γκράβας  3-1 (25-10,19-25,25-15,25-18)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΟ Άνοιξης 1-3 (20-25,17-25,25-19,15-25)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου  2-3 (25-20,25-18,23-25,20-25,13-15)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Παπάγου   3-2 (25-21,23-25,20-25,25-7,15-7)

ΕΣ Νέας Μάκρης - Ίωνες ΑΣΠ   0-3 (20-25,19-25,21-25)