13-11-2023 16:38

Τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Σταθερή πρωτιά για τον Τελαμώνα, στο -1 ο δεύτερος Σείριος, νικήτρια του ντέρμπι τετράδας με ανατροπή η Αρμενική

Πρώτος παρέμεινε ο Τελαμώνας στην κορυφή της Τοπικής 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς η ομάδα της Σαλαμίνας επικράτησε 3-0 της ουραγού ΓΕΓ Αγ. Αναργύρων, έκανε το 5/5 και έφτασε τους 15 πόντους, χωρίς απώλεια σετ.

Στην δεύτερη θέση με 14 βαθμούς ο επίσης αήττητος Σείριος Ασπροπύργου που πέρασε εύκολα από τον Κορυδαλλό, με 0-3 κόντρα στην Ειρήνη που βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Στη τρίτη θέση η Αρμενική, η οποία πήρε με ανατροπή το ντέρμπι τετράδας κόντρα στον Πειραϊκό. Αρχικά οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα με 2-1 σετ αλλα οι φιλοξενουμένες με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισαν σε 2-2 και με 11-15 στο τάι μπρέικ απέδρασαν με 2-3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο ΑΣ Πέρα νίκησε εκτός έδρας την Αφροδίτη με 0-3 και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό 0-3 πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας στη Νέα Πέραμο, καθώς και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο Ερμής Περάματος που πέρασε με 0-3 από την Ελευσίνα και βελτίωσε την βαθμολογική της θέση.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

ΑΟ Τελαμών- ΓΕΓ Αγ. Αναργύρων 3-0 (25 - 15 (1), 25 - 13 (2), 25 - 14 (3)

Πειραϊκός Σύνδεσμος- Αρμενική 2-3 (25 - 23 (1), 22 - 25 (2), 25 - 21 (3), 18 - 25 (4), 11 - 15 (5)

ΑΣ Αφροδίτη- ΑΣ Πέρα 0-3 (18 - 25 (1), 24 - 26 (2), 12 - 25 (3)

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ΑΕ Ίκαρου Καλλιθέας 0-3 (21 - 25 (1), 20 - 25 (2), 25 - 27 (3)

ΑΟ Ελευσίς –Ερμής Περάματος 0-3 (10 - 25 (1), 22 - 25 (2), 11 - 25 (3)

ΓΣΚ Ειρήνη- Σείριος Ασπροπύργου 0-3 (16 - 25 (1), 22 - 25 (2), 15 - 25 (3)