06-11-2023 12:22

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική 2 Γυναικών: Συνέχισαν με νίκες Αμαζόνες Αχαρνών, Μελισσιακός, ΑΟ Διονύσου

Στην κορυφή βρίσκονται οι Αμαζόνες Αχαρνών μετά τη νίκη του με 0-3 επί του Ιωνικού. Η ομάδα των Αμαζόνων είχε συνεχή βελτίωση κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και αυτό οδήγησε σε ένα καθαρό τρίποντο τη βάζει σε θέση οδηγού στο πρωτάθλημα.

Την τρίτη νίκη του πέτυχε ο Μελισσιακός αφήνοντας ωστόσο και πάλι έναν χαμένο βαθμό. Ο Οδυσσέας προηγήθηκε με 2-1 σετ και έβαλε δύσκολα στο Μελισσιακό. Ακολούθησε, όμως, αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε στο τάι μπρέι και με το Μελισσιακό να φεύγει νικητής με 2-3.

Με το νικηφόρο 0-3 επί της Ένωσης Γαλατσίου συνέχισε ο ΑΟ Διονύσου. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και παρουσίασαν καλή εικόνα και στα τρία σετ κάτι που οδήγησε σε ένα πολύτιμο τρίποντο που διατηρεί τον ΑΟ Διονύσου ψηλά στη βαθμολογία, μόλις έναν βαθμό μακριά από την κορυφή.Τη δεύτερη νίκη του πανηγύρισε ο ΑΟ Λαγονησίου καθώς ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο του Κορωπίου. Με σκορ 3-0 ο ΑΟ Λαγονησίου πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς που διατηρούν την ομάδα σε τροχιά πεντάδας και παράλληλα τη διατηρούν κοντά στους πρωτοπόρους.Το ίδιο συνέβη και με τον ΑΚ Ζωγράφου που βρίσκεται επίσης στους 6 βαθμούς μετά τη νίκη επί της Σχολής Μωραΐτη. Η Σχολή Μωραΐτη προηγήθηκε μετά το 23-25 του πρώτου σετ αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες. Με τελικό σκορ 3-1 ο ΑΚ Ζωγράφου συνέχισε χωρίς απώλειες και μαζί με ΑΟ Λαγονησίου, ΠΑΟ Κουκάκι και Ιωνικό ισοβαθμεί στους 6 βαθμούς.Ο ΟΦ Γέρακα πέτυχε μια σημαντική νίκη επί του ΠΑΟ Κουκάκι με 3-1. Τα δύο πρώτα σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπα και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 29-27 και 24-26. Από εκεί και μετά, όμως, ο ΟΦ Γέρακα είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ πέτυχε μια σημαντική νίκη που του έδωσε τους πρώτους φετινούς βαθμόυς.Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΕΑΟ Σπάτων απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου. Και στα τρία σετ ο ΕΑΟ Σπάτων είχε αξιοσημείωτο προβάδισμα και μάλιστα στο πρώτο και το τρίτο η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους. Το τελικό 3-0 χάρισε το τρίποντο στην ομάδα των Σπάτων και την οδήγησε συνολικά στους 4.