06-11-2023 15:50

ΕΣΠΑΑΑ: Πρώτη και αήττητη με 3/3 η Παλλήνη στην Τοπική 3 Γυναικών

Με επτά νίκες φιλοξενούμενων σε οκτώ αναμετρήσεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας 3 των Γυναικών. Η Παλλήνη είναι η μόνη ομάδα που συνεχίζει χωρίς ήττα στον Α’ όμιλο ενώ Ηρακλής Αγίου Δημητρίου και Νηαρ Ηστ ξεχωρίζουν ήδη στον Β’ όμιλο.

Στον Α’ όμιλο, όπου ο ΑΣΠ Κτησιφών είχε ρεπό, η Παλλήνη συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της. Η Κερατέα φιλοξένησε την Παλλήνη αλλά δεν κατάφερε να της στερήσει κάποιο βαθμό αφού το τελικό 0-3 έφερε ακόμα ένα τρίποντο στις φιλοξενούμενες που βρίσκονται πλέον στους 9.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΣΟΧ Φοίβος επί του Αετού Μεταμόρφωσης με 3-1. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και οι δύο ομάδες έδειξαν πως θέλουν πολύ τη νίκη. Η ομάδα του Φοίβου, όμως, αποδείχθηκε ανώτερη και με αυτή τη νίκη έπιασε τον Αετό Μεταμόρφωσης στους 6 βαθμούς και τη δεύτερη θέση με τις δύο ομάδες να είναι πλέον ισόβαθμες.Νίκη τετράδας πέτυχε ο ΑΣ Λαυρίου επί του ΑΟ Κωφών. Μετά το δύσκολο προβάδισμα που πήρε ο ΑΣ Λαυρίου, με το πρώτο σετ να ολοκληρώνεται 26-28, η συνέχεια έγινε λίγο πιο απλή.

Ο ενθουσιασμός και παράλληλα η κόπωση των γηπεδούχων οδήγησαν στο τελικό 0-3 υπέρ της ομάδας του Λαυρίου.Νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε ο ΑΟ Σταμάτας στην έδρα του ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης. Το αρχικό προβάδισμα του ΑΟ Σταμάτας με 0-2 εξαφανίστηκε όταν οι γηπεδούχες ανέκαμψαν. Το σκορ έγινε 2-2 αλλά στο καθοριστικό πέμπτο σετ ο ΑΟ Σταμάτας με 13-15 πήρε τη νίκη και μαζί του πρώτους του φετινούς βαθμούς.Στο Β’ όμιλο πραγματοποιήθηκε η 2η αγωνιστική με το αποτέλεσμα να είναι ίδιο και στις τέσσερις αναμετρήσεις.

Ο Ηρακλής Αγίου Δημητρίου πέρασε επιτυχώς από την έδρα του Αστέρα Εξαρχείων. Το τελικό 0-3 έφερε το δεύτερο τρίποντο σε δύο παιχνίδια για τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου και τον διατήρησε στην κορυφή.Στην κορυφή με 6 βαθμούς επίσης βρίσκεται και η Νηαρ Ηστ. Κόντρα στον Άτλαντα Δάφνης Υμηττού η Νηαρ Ηστ δυσκολεύτηκε κυρίως στο δεύτερο σετ αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει και να φτάσει στο τελικό 0-3.Με το ίδιο σκορ ο Εθνικός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΔΑΣ Αραφήν.

Μετά από δύο δύσκολα πρώτα σετ ακολούθησε ένα πιο βατό για τον Εθνικό που κατάφερε να φύγει από τη Ραφήνα χωρίς απώλεια βαθμού.Νίκη και καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ηρακλής Χαλκίδας. Με 0-3 ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε με επιτυχία από την έδρα του ΓΑΣ Χολαργού και πήρε την πρώτη του νίκη για φέτος.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

3η αγωνιστική Α Όμιλος

ΑΣΠ Κτησιφών - Ρεπό    ΓΣ Κερατέας - ΑΟ Παλλήνη    0-3 (18-25,15-25,14-25

)ΑΟ Κωφών - ΑΣ Λαυρίου   0-3 (26-28,17-25,17-25)

ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' - ΑΠΣ "Αετός" Μεταμόρφωσης 3-1 (25-21,25-20,18-25,25-22)

ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης - ΑΟ Σταμάτας  2-3 (15-25,27-25,25-23,24-26,13-15)