06-11-2023 18:17

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Ανδρών: Προβάδισμα κορυφής για Μαγκουφάνα, Ένωση Γαλατσίου, Οδυσσέα

Με δύο ομάδες (Μαγκουφάνα- Ένωση Γαλατσίου) να συνεχίζουν αήττητες στον Α’ όμιλο και μόνο τον Οδυσσέα να έχει κάνει το 2 στα 2 στον Β΄ ομιλο, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής των Ανδρών.

Στον Α’ όμιλο η Αθηνά Μαγκουφάνας διατηρήθηκε στην κορυφή αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΕΑΟ Σπάτων. Με σκορ 3-0 μετά από ένα ματς όπου τα Σπάτα πάλεψαν και στα τρία σετ η Αθηνά Μαγκουφάνας συνεχίζει χωρίς απώλειες βαθμών.

Το ίδιο συνέβη και με την Ένωση Γαλατσίου που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕ Αμπελοκήπων. Με καλή εμφάνιση και σκορ 0-3 η Ένωση Γαλατσίου συγκατοικεί στην πρώτη θέση με την Αθηνά Μαγκουφάνας έχοντας επίσης 9 βαθμούς.

Με νίκη συνέχισε ο ΑΟ Νηρεύς καθώς επικράτησε του ΓΑΣ Χολαργού με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα σετ αλλά ο ΑΟ Νηρεύς είχε απαντήσεις, βελτίωσε την εικόνα του και πήρε τη δεύτερη νίκη του για φέτος. Με καθαρό σκορ επικράτησε και η ομάδων των Ιώνων του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού.

Οι Ίωνες έφτασαν στο 3-0 με σχετική άνεση με όλα τα σετ να κρίνονται με διαφορά άνω των 10 πόντων.Στον Β’ όμιλο ο ΑΟ Οδυσσέας έγινε η μόνη ομάδα που διπλασίασε τις νίκες της. Κόντρα στους Νέους Βύρωνος είχε τις λύσεις και έφτασε στο νικηφόρο 3-0.

Στη δεύτερη θέση ακολουθεί με 4 βαθμούς ο Ηλυσιακός. Κόντρα στην Αγία Παρασκευή ο Ηλυσιακός μπορεί να ισοφαρήστηκε χάνοντας το δεύτερο σετ αλλά ήταν ανώτερος και έφτασε στο νικηφόρο 3-1.Νίκη με 3-0 σημείωσε η ΟΠΕ Χαλκίδας επί του Εθνικού.

Μετά από δύο σετ που κρίθηκαν χωρίς περιπέτειες ακολούθησε το τρίτο με τον Εθνικό να είναι αρκετά βελτιωμένος αλλά χωρίς να καταφέρνει τελικά να βάλει φρένο στην ομάδα της Χαλκίδας.

Εκτός έδρας επικράτηση πέτυχε ο ΑΚ Ζωγράφου επί της Γκράβας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν θετικά κερδίζοντας το πρώτο σετ. Η συνέχεια ήταν διαφορετική, όμως, και ο ΑΚ Ζωγράφου ανέβασε απόδοση και με 1-3 πήρε τη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

:3η αγωνιστική

Α’ Όμιλος

ΟΦ Γέρακα - Ρεπό

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΕΑΟ Σπάτων 3-0 (25-20,25-20,25-22)

ΑΟ Νηρεύς - ΓΑΣ Χολαργο  3-1 (18-25,25-18,25-13,25-13)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου   0-3 (19-25,19-25,15-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΣ Άτλας Δάφνης Υμηττού  3-0 (25-10,25-14,25-10)