20-10-2023 12:05

Πρώτο σερβίς στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Πρώτο σερβίς στο πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με επτά αναμετρήσεις και πολύ ενδιαφέρον.

Στην πρεμιέρα ο Ιωνικός ξεκίνησε με νίκη απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας επικράτησε με 3-0 και έδειξε να έχει θετικά στοιχεία και υψηλούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα. Το ίδιο συνέβη και με τις Αμαζόνες Αχαρνών που άφησαν θετικές εντυπώσεις στην εκτός έδρας νίκη επί της Ένωσης Γαλατσίου με 0-3. Οι Αμαζόνες είχαν καλή απόδοση και κατέκτησαν και τα τρία σετ χωρίς να μπουν σε περιπέτειες.

Δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε μεταξύ ΟΦ Γέρακα και ΑΚ Ζωγράφου με την ομάδα του Ζωγράφου να παίρνει προβάδισμα με 0-2. Εκεί οι γηπεδούχες βελτίωσαν την εικόνα τους και μείωσαν σε 1-2 αλλά μετά από ένα ανταγωνιστικό τέταρτο σετ ο ΑΚ Ζωγράφου έφτασε στη νίκη με 1-3. Τρίποντο πήρε επίσης και ο ΑΟ Οδυσσεύς στο παιχνίδι με τον ΓΣ Κορωπίου.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ αλλά στο τρίτο και το τέταρτο ο Οδυσσεύς ήταν ανώτερος φτάνοντας στο 3-1.Νίκη και τρεις βαθμούς και για τον ΠΑΟ Κουκάκι. Ο ΑΟ Λαγονησίου διεκδίκησε ουσιαστικά μόνο το δεύτερο σετ αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να επικρατήσουν με καθαρό σκορ 0-3.Δύο παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Από τη μία η Σχολή Μωραΐτη πραγματοποίησε ολική ανατροπή και παρά το 2-0 του ΕΑΟ Σπάτων κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-3. Από την άλλη, ο Μελισσιακός, σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές, έφτασε στο 3-2 απέναντι στον ΑΟ Διονύσου και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με νίκη.