20-10-2023 12:15

Τοπική ΕΣΠΕΔΑ: Απίθανη αγωνιστική με τέσσερα μεγάλα διπλά (Άλιμο, Ιπποκράτη, ΜΕΛΑ, Αίολο), και δύο νίκες γηπεδούχων (Κελεός, Άμιλλα)

Πολλές εκπλήξει και ανατροπές είχαμε στη δεύτερη αγωνιστική της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Μόλις τρεις ομάδες (Κελεός, Άλιμος, Ιπποκράτης) διπλασίασαν τις νίκες τους και ισοβάθμησαν με πέντε βαθμούς στην κορυφή ενώ στη δεύτερη θέση ακολουθεί πενταπλή ισοβαθμία από τους Ρέντη, ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος, Άρης Αμφιάλης, Αίολος Ταύρου και Άμιλλα.

Αρχικά στην Ελευσίνα ο νεοφώτιστος Κελεός μετά την νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στη Δραπετσώνα φιγουράρει στην κορυφή. Αγωνιστικά ήταν πολύ καλύτερος, και επικράτησε εύκολα 3-0 του Φοίνικα Πειραιά που δεν μπόρεσε να αντισταθεί.

Μεγάλο θρίλερ στην Αμφιάλη όπου ο γηπεδούχος Άρης προηγήθηκε δύο φορές με 1-0 (25-20) και 2-1 (25-21) αλλά οι φιλοξενούμενες όχι μονο δεν τα παράτησαν αλλα ολοκλήρωσαν μια μεγάλη έκπληξη με 2-3. Η ομάδα του Χαϊδαρίου αντέδρασε καθώς ισοφάρισε σε 2-2 με (18-25), και με περίπατο κατέκτησε το τάι μπρέικ με 3-15. Παράλληλα με το δίποντο αυτό ανέβηκε στην κορυφή με πέντε βαθμούς.

Στην κορυφή της βαθμολογίας και ο εκπληκτικός Άλιμος (κεντρική φωτό) που έσπασε την έδρα της Δραπετσώνας με το εντυπωσιακό 1-3. Οι φιλοξενούμενες του Κώστα Μπαλαδήμα με εκπληκτική τετράδα από τις Αλιμάρα, Λιάγκα, Γιοβάνη, Μπατή, πήρε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 24-26 και με 20-25 πήρε σημαντικό προβάδισμα με 0-2. Η Δραπετσώνα με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε και με τις Καρούσου, Αρμάου, Γαλάκου, Βαρβαρέλη, μείωσε σε 25-22 σε 1-2 και έδωσε ελπίδες για ισοφάριση.

Το τέταρτο σετ ήταν δραματικό, καθώς ο Αλιμος προηγήθηκε με 4-11 και 8-14, η Δραπετσώνα με φοβερό σερί 12-4 πέρασε μπροστά με 20-18 αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε. Ο ‘Αλιμος με αντεπίθεση διαρκείας που μεταφράζεται σε σερί 0-7 και αιχμή τη Λιάγκα πήρε το σετ 20-25, και «κλείδωσε» το πολύτιμο τρίποντο. Για την Δραπετσώνα το φινάλε ήταν πικρό αφού υπέστη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα και έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία με ένα πόντο

. Δεύτερη σερί νίκη στο τάι μπρέικ για τον εκπληκτικό ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος. Μετά το διπλό της πρεμιέρας κόντρα στον Αίολο , η ομάδα του Αιγάλεω έσπασε την έδρα της ΑΕ Ρέντη με 2-3. Οι νικήτριες έκαναν μεγάλη ανατροπή, καθώς βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 (25-22) και 2-1 (25-19) αλλα αρνήθηκαν να χάσουν. Ισοφάρισαν σε 2-2 με 20-25 και μετά από δραματικό τάι μπρέικ που κρίθηκε με 11-15, πήραν δίκαια ένα πολύ μεγάλο δίποντο.

Στο Καματερό η νεοφώτιστη Άμιλλα κέρδισε εύκολα με 3-0 τον Οδυσσέα Αγ.Βαρβάρας και επέστρεψε στις νίκες ενώ ήταν η μόλις δεύτερη ομάδα που κέρδισε σε αυτή την αγωνιστική στην έδρα της.Σημαντικό διπλό παραμονής αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς για τον Αίολο Ταύρου που πέρασε με το εμφατικό 0-3 από το Περιστέρι, και με τέσσερεις πόντους βρίσκεται στην τετραπλή ισοβαθμία.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Δραπετσώνα- Αλιμος 1-3 (24 - 26 (1), 21 - 25 (2), 25 - 22 (3), 20 - 25 (4) ‘

Αμιλλα- ΑΣ Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας, 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 14 (2), 25 - 10 (3) )

ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης- ΑΣΟ Ιπποκράτης 2-3 (25 - 20 (1), 20 - 25 (2), 25 - 21 (3), 18 - 25 (4), 3 - 15 (5)

ΑΣ Περιστέρι- Αίολος Ταύρος 0-3 (18 - 25 (1), 14 - 25 (2), 20 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος 2-3 (25 - 22 (1), 15 - 25 (2), 25 - 19 (3), 20 - 25 (4), 11 - 15 (5))

ΑΟ Κελεός- ΑΦΜΣ Φοίνιξ 3-0 (25 - 15 (1), 25 - 16 (2), 25 - 16 (3)