23-10-2023 12:24

Τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ : Ημέρα των φιλοξενούμενων με πέντε διπλά

Ημέρα των φιλοξενούμενων ήταν η δεύτερη αγωνιστική της Τοπικής 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς σημείωσαν 5/6 νίκες. Επίσης μετά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου, πέντε ομάδες διπλασίασαν τις νίκες τους και ισοβαθμούν αντίστοιχα στην κορυφή.

Η Αρμενική συνέχισε με δεύτερη νίκη καθώς επικράτησε άνετα στους Αγίους Αναργύρους της γηπεδούχου ΓΕ με 0-3.

Απόδραση θρίλερ με 1-3 για τον Σείριο Ασπροπύργου από τον Άλιμο, καθώς νίκησε μετά από μεγάλη μάχη τον γηπεδούχο ΑΣ Πέρα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο σετ τελείωσε με το εκπληκτικό 30-32, και τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 62 πόντους.

Επίσης και τα υπόλοιπα τρία κρίθηκαν με πολύ μικρές διαφορές 25-22, 21-25, 23-25. Δραματικό ήταν και το παιχνίδι στην Καλλιθέα, με τον φιλοξενούμενο Πειραϊκό να παίρνει προβάδισμα με 0-2 (22-25, 23-25) αλλα και τον γηπεδούχο Ίκαρο να ισοφαρίζει πανεύκολα σε 2-2 (25-14, 25-13). Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η ομάδα του Πειραιά πήρε το πολύτιμο δίποντο με 13-15 και 2-3.

Καλύτερος ο Τελαμώνας και με λιγότερα λάθη πέρασε με καθαρή νίκη 0-3 από το Πέραμα με αντίπαλο τον Ερμή, και διατηρήθηκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων.Ενδιαφέρον παιχνίδι με πολλές ανατροπές είχαμε στην Ελευσίνα, εκεί που η νεανική Αφροδίτη επικράτησε του γηπεδούχου ΑΟ με 1-3 μετά από γερή κόντρα στα τρία από τα τέσσερα σετ και έκανε το 2/2.

Τέλος στον Κορυδαλλό, η Ειρήνη συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις με καθαρό τρίποντο (3-0) απέναντι στη Νέα Πέραμο που αντιστάθηκε στα δύο από τα τρία σετ, και με έξι βαθμούς βρέθηκε στο γκρουπ της πενταπλής ισοβαθμίας στην κορυφή.

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

ΓΕ Αγ. Αναργύρων- Αρμενική Πειραιώς 0-3 (13 - 25 (1), 15 - 25 (2), 17 - 25 (3)

ΑΣ Πέρα-ΑΟ Σείριος Ασπροπύργου 1-3 (30 - 32 (1), 25 - 22 (2), 21 - 25 (3), 23 - 25 (4

)ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας- Πειραϊκός Σύνδεσμος 2-3 (22 - 25 (1), 23 - 25 (2), 25 - 14 (3), 25 - 13 (4), 13 - 15 (5)

ΓΣ Ερμής Περάματος- ΑΟ Τελαμών 0-3 (18 - 25 (1), 20 - 25 (2), 20 - 25 (3)

ΑΟ Ελευσίς- ΑΣ Αφροδίτη 1-3 (19 - 25 (1), 25 - 27 (2), 25 - 23 (3), 18 - 25 (4)

ΓΣΚ Ειρήνη- ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος 3-0 (25-21, 25 - 10 (2), 25 - 23 (3