26-03-2024 00:01

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σκληρή κόντρα κορυφής Δεξαμενής - Φοίβου με έπαθλο την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου

«Τελικό» πρώτη θέσης έχουμε στην Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς για την 22η αγωνιστική και τελευταία της κανονικής περιόδου, την Τρίτη 26/3 (21.45) θα αναμετρηθούν σε ντερμπι κορυφής, Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και Φοίβος Μελισσίων.

Τους δύο μονομάχους χωρίζει ένας βαθμός με τον Φοίβο Μελισσίων να έχει 57 πόντους και την Δεξαμενή Μεταμόρφωσης 56. Στον πρώτο γύρο (8/1) η ομάδα των Μελισσίων είχε επικρατήσει με 3-1 και έχει το προβάδισμα στα μεταξύ τους ματς, με 1-0 νίκες.

Αν και στο συγκεκριμένο παιχνίδι θα έχει απουσίες βασικών παικτριών λογω τραυματισμού, θα παλέψει για το διπλό που θα την κρατήσει στην κορυφή και θα της δώσει προβάδισμα για τίτλο στους τελικούς των πλέι οφ, εφόσον οι δύο σύλλογοι βρεθούν και πάλι αντίπαλοι.

Από την άλλη για την γηπεδούχο Δεξαμενή η νίκη είναι μονόδρομος και μάλιστα θα επιδιώξει τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή για πρώτη φορά ενω θα ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 ενόψει πλέι οφ.

Ντέρμπι τετράδας έχουμε και στην Άνοιξη, όπου η εκπληκτική νεοφώτιστη ομάδα υποδέχεται τον Παπάγου. Τις δύο ομάδες χωρίζουν τρεις βαθμοί με την Άνοιξη να έχει 49 βαθμούς και τους «Στρατηγούς» 46. Το προβάδισμα στις νίκες έχουν οι γηπεδούχες οι οποίες στον πρώτο γύρο είχαν αποδράσει με 2-3.

Απώλειες βαθμών για Φοίβο και ΑΟ Άνοιξης στην 21η αγωνιστική

Μια δύσκολη νίκη πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων επί των Νέων Βύρωνος για την 21η αγωνιστική (τα ματς έγιναν σε πολλές και διαφορετικές ημερομηνίες) σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά κατακτώντας το πρώτο σετ ωστόσο η ομάδα των Μελισσίων έβγαλε αντίδραση και πήρε προβάδισμα. Το 22-25 του τέταρτου σετ, όμως, οδήγησε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ εκεί που ο Φοίβος έβγαλε την ποιότητά του στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη νίκη με 3-2.

Με καθαρό σκορ, αντίθετα, επικράτησε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης των Θρακομακεδόνων. Το πρώτο σετ μπορεί να κρίθηκε με σχετική άνεση αλλά στα επόμενα δύο η Δεξαμενή επικράτησε με τη μικρότερη δυνατή διαφορά αλλά παρόλα αυτά έφτασε στη νίκη με 0-3 μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στον έναν βαθμό.

Δύσκολη νίκη σημείωσε και ο ΑΟ Άνοιξης στην έδρα των σκληρών Ιώνων. Η Άνοιξη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι κερδίζοντας τα δύο πρώτα σετ αλλά οι Ίωνες ανέκαμψαν και ισοφάρισαν σε 2-2. Το τάι μπρέικ ήταν άκρως ανταγωνιστικό αλλά με 13-15 η Άνοιξη επικράτησε και πήρε τη νίκη με 2-3 διατηρώντας προβάδισμα τριών βαθμών από τον Παπάγου για την τρίτη θέση.

Με 3-0 επικράτησε ο Παπάγου της Γκράβας κατακτώντας ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για τρίτη θέση. Οι γηπεδούχες ήταν απόλυτα συνεπής παρά την αντίσταση που συνάντησαν στο πρώτο και το τρίτο σετ και έφτασαν στη νίκη χωρίς απώλειες. Ένα ακόμα παιχνίδι κρίθηκε σε πέντε σετ και αυτό ήταν μεταξύ της Νέας Μάκρης και της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά η Νέα Μάκρη ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος φτάνοντας στο νικηφόρο 3-2.

Με 0-3 επικράτησε, τέλος, η Νίκη Αμαρουσίου του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Οι φιλοξενούμενες παρουσίασαν καλή εικόνα και χωρίς να συναντήσουν προβλήματα πήρε τη νίκη με καθαρό σκορ