14-03-2024 16:24

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Γυναικών: Οριστικοποιήθηκε η τετράδα των πλέι οφ, νίκες για Νέους Βύρωνος, Ίωνες

Εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τετράδα και οι τέσσερις πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής καθώς στις επόμενες δύο αγωνιστικές καμία από τις ομάδες που ακολουθούν δεν προλαβαίνει μαθηματικά να βρεθεί στις προνομιούχες θέσεις.

Έβγαλε αντίδραση ο Φοίβος Μελισσίων που μια βδομάδα μετά την πρώτη του ήττα ανέκαμψε με νίκη επί της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Με 1-3 η ομάδα από τα Μελίσσια έδειξε το καλό της πρόσωπο ακόμα και όταν η Αθηνά Μαγκουφάνας πίεσε και κέρδισε το τρίτο σετ. Ωστόσο ο Φοίβος Μελισσίων ήταν συνολικά ανώτερος και πήρε ακόμα ένα τρίποντο παραμένοντας στην κορυφή.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης της Νίκης Αμαρουσίου. Η Νίκη Αμαρουσίου έχασε το πρώτο σετ αλλά ανέκαμψε κατακτώντας το δεύτερο. Από εκεί και μετά, όμως, η Δεξαμενή είχε καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και με 1-3 πήρε τη νίκη που την κρατάει στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη.

Αγκαλιάζει την τρίτη θέση ο ΑΟ Άνοιξης καθώς νίκησε 3-0 τη Νέα Μάκρη και διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από την τέταρτη. Η Άνοιξη ήταν σταθερή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε φτάνοντας στη νίκη με καθαρό σκορ χωρίς περιπέτειες.

Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Παπάγου κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου με 0-3. Οι φιλοξενούμενες έκαναν συνολικά καλή εμφάνιση και πλέον απέχουν 9 βαθμούς από τους Νέους Βύρωνος κάτι που σημαίνει ότι θα δώσουν το παρόν στα πλέι οφ ότι και αν συμβεί στις αγωνιστικές που απομένουν.Οι Νέοι Βύρωνος, με τη σειρά τους, δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν τους Θρακομακεδόνες με 3-2.

Παρότι οι Θρακομακεδόνες προηγήθηκαν με 0-1 και 1-2 στα σετ οι Νέοι Βύρωνος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ χωρίς ωστόσο αυτό να είναι αρκετό για την είσοδο της ομάδας στην τετράδας.

Με νίκη συνέχισαν και οι Ίωνες καθώς επικράτησαν στην έδρα της Γκράβας με 3-0. Οι γηπεδούχες διεκδίκησαν ουσιαστικά μόνο το τρίτο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να πάρουν κάτι από το παιχνίδι όπου οι Ίωνες ήταν ανώτεροι.

Τα αποτελέσματα :

20η αγωνιστική

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 1-3 (14-25,25-19,20-25,21-25)

ΑΕ Γκράβας - Ίωνες ΑΣΠ   0-3 (14-25,13-25,21-25)

ΑΟ Άνοιξης - ΕΣ Νέας Μάκρης   3-0 (25-17,25-17,25-16)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΟ Θρακομακεδόνων   3-2 (23-25,25-20,19-25,25-20,15-10)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΣ Παπάγου   0-3 (20-25,14-25,14-25)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 1-3 (18-25,20-25,29-27,16-25)