14-03-2024 15:42

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ανώδυνη ήττα ο Πανελλήνιος στον Καρέα, μεγάλη ανατροπή η Γαία

Μπορεί να ηττήθηκε ο πρωτοπόρος Πανελλήνιος αλλά αυτό δεν είναι ικανό να του στερήσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία ενώ νίκη που κρατάει ζωντανές τις μαθηματικές ελπίδες για πεντάδα πέτυχε η Γαία.

Ο ΑΟ Καρέα ήταν η πρώτη ομάδα που νίκησε τον Πανελλήνιο στο φετινό πρωτάθλημα. Με σκορ 3-1 ο ΑΟ Καρέα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έδειξε τη θέληση για τη νίκη ακόμα και όταν ο Πανελλήνιος μείωσε σε 2-1 και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο επόμενο σετ. Παρόλα αυτά ο Πανελλήνιος έχει ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Νίκη με 3-1 για την Ένωση Βύρωνα κόντρα στον ΠΑΚ Χαλανδρίου που διατηρεί την ομάδα στη δεύτερη θέση. Ο ΠΑΚ Χαλανδρίου ξεκίνησε καλύτερα κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Σε ένα ανταγωνιστικό δεύτερο σετ η Ένωση Βύρωνα έφερε και παιχνίδι σε ισορροπία και εν συνεχεία ολοκλήρωσε την ανατροπή κερδίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για το Κολλέγιο Ντερή στην έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Με 0-3 και διαφορά σε διψήφια τιμή και στα τρία σετ το Ντερή επικράτησε με άνεση και συνεχίζει να βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την Ένωση Βύρωνα στη βαθμολογία.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε μεταξύ ΑΣ Σπάτων Γαίας και Απόλλωνα. Η Γαία έφτασε σε ολική ανατροπή γυρίζοντας από το 0-2 και παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Ο Απόλλωνας έπεσε στην τέταρτη θέση αλλά δεν κινδυνεύει να χάσει την πεντάδα ενώ η Γαία διατήρησε τις ελπίδες της ώστε να προλάβει την πέμπτη θέση από την οποία απέχει πλέον 5 βαθμούς.

Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου έβαλε φρένο στα Γλυκά Νερά παίρνοντας τη νίκη με 3-0. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν σε καλή μέρα και με καλή εμφάνιση πήραν τη νίκη στερώντας πολύτιμους βαθμούς από την ομάδα των Γλυκών Νερών.

Με νίκη συνέχισε και ο Τυφώνας καθώς επικράτησε 3-0 της ΟΠΕ Χαλκίδας. Το παιχνίδι έγινε ανταγωνιστικό μετά το πρώτο σετ αλλά οι γηπεδούχες είχαν τον τρόπο να πάρουν αυτό που θέλουν και να προσθέσουν ένα ακόμα τρίποντο στη συγκομιδή τους.