11-03-2024 18:05

ΕΣΠΑΑΑ Β εθνική ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Προχώρησαν με νίκες οι τέσσερεις πρωτοπόροι

Καμία αλλαγή δεν έφερε η 10η αγωνιστική στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στη Β΄εθνική ανδρών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς και οι τέσσερις ομάδες που προπορεύονται συνέχισαν χωρίς απώλεια βαθμού.

Στην πρώτη θέση συνεχίζει να βρίσκεται η Ένωση Γαλατσίου που με 3-0 επικράτησε της ΟΠΕ Χαλκίδας. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν καλό πρώτο σετ βάζοντας δύσκολα στην Ένωση Γαλατσίου ωστόσο με 26-24 έγινε το 1-0 από τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια η Ένωση Γαλατσίου ανέβασε απόδοση και ήταν πιο αποτελεσματική κάτι που έφερε το τελικό αποτέλεσμα και τους τρεις κερδισμένους βαθμούς.

Ο Οδυσσέας παραμένει στη δεύτερη θέση σε απόσταση δύο βαθμών καθώς με το 3-0 επί των Σπάτων πήρε αυτό που ήθελε. Η ομάδα του Αμαρουσίου ήταν άκρως αποτελεσματική, δεν άφησε περιθώρια στον ΕΑΟ Σπάτων και κατέκτησε τα τρία σετ χωρίς να βρεθεί σε δύσκολη θέση σε κανένα από αυτά.

Νίκη με καθαρό σκορ και για τον Ηλυσιακό που με 3-1 ξεπέρασε το εμπόδιο των Νέων Βύρωνος. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες. Από εκεί και πέρα, όμως, ο Ηλυσιακός εμφάνισε όλα τα δυνατά του στοιχεία και έφτασε στη νίκη που τον διατηρεί έναν πόντο μακριά από τη δεύτερη θέση.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Αμπελοκήπων επί της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 3-1. Μετά τα δύο πρώτα νικηφόρα σετ των Αμπελοκήπων οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Η Αθηνά Μαγκουφάνας κατέκτησε το τρίτο σετ και πίεσε αρκετά στο τέταρτο. Ωστόσο οι Αμπελόκηποι πήραν το τέταρτο σετ και μαζί τη νίκη που κρατάει την ομάδα στην τέταρτη θέση.