12-03-2024 16:09

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Κ20 Κοριτσιών: Πρόκριση θρίλερ του Ιωνικού Νίκαιας στον τελικό του Final-4 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (13/3, 21.30)

Ολυμπιακός και Ιωνικός Νίκαιας θα είναι το ζευγάρι του τελικού της Τετάρτης στο Final-4 Κ20 Κοριτσιών ΕΣΠΕΔΑ, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 21.30 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Μετά τους χθεσινούς ημιτελικούς που έγιναν στο «Κροίσος Πέρσης» της Ν. Σμύρνης, αρχικά ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα 3-0 της Πετρούπολης ενώ στο δεύτερο ματς είχαμε ένα φοβερό θρίλερ.

Συγκεκριμένα ο Ιωνικός Νίκαιας «έσπασε» την έδρα του ΑΟΝΣ Μίλων καθώς κατάφερε να επικρατήσει με 1-3, και με τα τέσσερα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η ομάδα της Νίκαιας πήρε προβάδισμα 0-2 με 23-25, 21-25, ο Μίλωνας αντέδρασε και με 26-24 μείωσε σε 1-2, ενώ το φινάλε ήταν συγκλονιστικό καθώς από το πάθος και το πείσμα των δύο ομάδων, το σετ κρίθηκε στους 58 πόντους με δραματικό 28-30 και 1-3 για τις φιλοξενούμενες.

Νωρίτερα στις 19.30 θα γίνει ο μικρός τελικός ανάμεσα στους δύο ηττημένους των αγώνων μεταξύ Πετρούπολης και Μίλωνα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Final-4:

Ημιτελικοί (11/3)

Ολυμπιακός- ΓΣ Πετρούπολης 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 14 (2), 25 - 15 (3)

ΑΟΝΣ Μίλων- ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας 1-3 (23 - 25 (1), 21 - 25 (2), 26 - 24 (3), 28 - 30 (4)