05-03-2024 16:06

Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: 'Εσπασε το αήττητο του Φοίβου η εκπληκτική Άνοιξη, πλησίασε στο-2 η Δεξαμενή

Η απόδραση του ΑΟ Άνοιξης από τα Μελίσσια με 2-3 που σήμανε παράλληλα και το τέλος του αήττητου σερί του πρωτοπόρου Φοίβου τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στην 19η αγωνιστική της Β’ εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Η πρώτη ήττα του Φοίβου βοήθησε τη δεύτερη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης να πλησιάσει στο -2 τον σύλλογο των Μελισσίων, τον οποίο θα υποδεχτεί στην έδρα του στο φινάλε της κανονικής περιόδου στις 26/3.

Όσον αφορά το χθεσινό ντέρμπι τετράδας, η Άνοιξη αν και έχανε 2-1 σετ με αντεπίθεση διαρκείας, έκανε την ανατροπή και απέδρασε με ένα σημαντικό δίποντο βαθμολογίας και ψυχολογίας. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο -6 τη δεύτερη Δεξαμενή και στο -8 από τον πρωτοπόρο Φοίβο που αγωνίστηκε χθες χωρίς τις τραυματίες Κομίνη, Ζαχαροπούλου και Κοτζεδάκη η οποία υπέστη τραυματισμό στο τέταρτο σετ όπου και αποχώρησε.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πέτυχε μια εξίσου σημαντική νίκη καθώς με 3-0 επικράτησε των Νέων Βύρωνος. Το δεύτερο σετ ήταν το μόνο από τα τρία του αγώνα που έγινε ντέρμπι με τις γηπεδούχες, όμως, να είναι ανώτερες και να βρίσκουν τον τρόπο να πάρουν αυτό που θέλουν. Η Δεξαμενή, με αυτή τη νίκη, πλησίασε σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή ενώ οι Νέοι Βύρωνος έχασαν έδαφος στο κυνήγι της τετράδας.

Νικηφόρα συνέχεια για τον Παπάγου που με 3-0 επικράτησε την Νίκης Αμαρουσίου και παράλληλα έκανε πολύτιμο βήμα στην εξασφάλιση της τετράδας. Ο Παπάγου ήταν άκρως αποτελεσματικός και δεν έμπλεξε σε περιπέτειες με όλα τα σετ να κρίνονται με διαφορά ασφαλείας

Με τρίποντο συνέχισαν οι Ίωνες κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Οι φιλοξενούμενες είχαν μεγάλο κίνητρο για να ξεφύγουν από τα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό με τους Ίωνες να παίρνουν τη νίκη χωρίς προβλήματα.

Νίκη με καθαρό σκορ 3-0 και για τη Γκράβα κόντρα στη Νέα Μάκρη με 0-3 σε ένα παιχνίδι με βαθμολογικό κίνητρο και για τις δύο ομάδες. Η Γκράβα με αυτό το αποτέλεσμα όχι μόνο ξέφυγε από την τελευταία θέση αλλά προσπέρασε τόσο τη Νέα Μάκρη όσο και τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου παίρνοντας πολύτιμη ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Με 3-1 επικράτησαν οι Θρακομακεδόνες της Αθηνάς Μαγκουφάνας σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο. Οι δύο ομάδα πλέον ισοβαθμούν με 19 βαθμούς στην 8η θέση της βαθμολογίας χωρίς να διεκδικούν είσοδο στα πλέι οφ και ταυτόχρονα χωρίς να απειλούνται με υποβιβασμό.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:19η αγωνιστική

ΑΣ Παπάγου - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου   3-0 (25-15,25-20,25-18)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΕ Γκράβας 0-3(19-25,27-29,20-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Άνοιξης    2-3 (26-24,22-25,25-17,20-25,12-15)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 3-1(25-21,25-16,12-25,25-21)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Νέοι Βύρωνος   3-0 (25-17,26-24,25-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου    3-0(25-10,26-24,25-19)