26-02-2024 12:34

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: ‘Ήττες για Τελαμώνα και Σείριο πριν τον μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής, την επόμενη αγωνιστική στον Ασπρόπυργο

«Φωτιά» έβαλαν στην τετράδα της Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ , Αρμενική και Πειραϊκός καθώς για την 17η αγωνιστική, νίκησαν τους δύο πρωτοπόρους Τελαμώνα και Σείριο, οι οποίοι την Παρασκευή 1/3, έχουν στον Ασπρόπυργο το μεταξύ τους ντέρμπι.

Αρχικά η απίθανη αγωνιστική ξεκίνησε με το μεγάλο διπλό που πέτυχε η Αρμενική Πειραιώς με 1-3 στη Σαλαμίνα, κόντρα στον πρωτοπόρο Τελαμώνα. Ήταν η δεύτερη φετινή ήττα του Τελαμώνα στο πρωτάθλημα και πάλι από την Αρμενική, η οποία τον είχε κερδίσει 3-2 στις 16/11/23 στο «Ζαβαριάν» για την 6η αγωνιστική.

Από τότε ο σύλλογος της Σαλαμίνας μετρούσε 11 σερί νίκες. Όσον αφορά το ντέρμπι, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-2 με δύο σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 23-25. Ο Τελαμώνας μείωσε σε 1-2 με 25-9 και η Αρμενική πήρε το σετ και το ματς εύκολα με 11-25.

Παρα τη νίκη της η Αρμενική έμεινε τέταρτη (!) καθώς στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι επίσης της τετράδας, ο Πειραϊκός νίκησε 3-2 τον Σείριο και πέρασε τρίτος με 38 πόντους ενώ η ομάδα του Ασπροπύργου παρέμεινε δεύτερη και στον ένα πόντο από την κορυφή. Αγωνιστικά ο Πειραϊκός πήρε προβάδισμα με 2-0 , ο Σείρειος αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2, και όλα κρίθηκαν σε δραματικό τάι μπρέικ με 15-11. Να σημειωθεί ότι ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του Πειραϊκού σε ντέρμπι μετά το 1-3 κόντρα στην Αρμενική την 16η αγωνιστική.

Στα υπόλοιπα ματς ο Ερμής Περάματος επικράτησε 3-1 της Ειρήνης Κορυδαλλού και παρέμεινε πέμπτος, έκτος συνέχισε ο Ίκαρος που νίκησε 0-3 τον ΑΟ Ελευσίς. Στην έβδομη θέση ο ΑΣ Πέρα που πέρασε με τρίποντο από τη Νέα Πέραμο και τέλος η Αφροδίτη κράτησε την οκτάδα με καθαρή νικη κόντρα στη ΓΕ Αγ. Αναργύρων.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

ΑΟ Τελαμών- Αρμενική 1-3 (23 - 25 (1), 23 - 25 (2), 25 - 9 (3), 11 - 25 (4)

Πειραϊκός- Σείριος Ασπροπύργου 3-2 (25 - 17 (1), 25 - 18 (2), 19 - 25 (3), 18 - 25 (4), 15 - 11 (5)

ΑΣ Αφροδίτη –ΓΕ Αγ. Αναργύρων 3-0 (25 - 23 (1), 25 - 20 (2), 25 - 19 (3)

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος:- ΑΣ Πέρα 0-3 (15 - 25 (1), 8 - 25 (2), 18 - 25 (3)

ΑΟ Ελευσίς- Ίκαρος Καλλιθέας 0-3 (12 - 25 (1), 20 - 25 (2), 22 - 25 (3)

Ερμής Περάματος- ΓΣΚ Ειρήνη 3-1 (25 - 17 (1), 22 - 25 (2), 25 - 12 (3), 25 - 21 (4)