26-02-2024 17:07

ΕΣΠΑΑΑ Β’ εθνική Ανδρών: Ένωση Γαλατσίου και Οδυσσέας συνέχισαν με νίκες και οδηγούν την κούρσα στη Β’ Φάση

Ανακατατάξεις είχε η βαθμολογία της Β’ Εθνικής Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ αφού ο Οδυσσέας προσπέρασε τον Ηλυσιακό και ακολουθεί την πρωτοπόρο Ένωση Γαλατσίου στις πρώτες θέσεις.

Η νικηφόρα πορεία της Ένωσης Γαλατσίου συνεχίζεται καθώς με το 1-3 κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας έκανε το 8 στα 8. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ ωστόσο το παιχνίδι γύρισε και η Ένωση Γαλατσίου έδειξε το καλό της πρόσωπο σε μια αναμέτρηση όπου σχεδόν όλα τα σετ κρίθηκαν σε λεπτομέρειες.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Οδυσσέας επί της ΟΠΕ Χαλκίδας με 3-1 κάτι που φέρνει την ομάδα του Αμαρουσίου στη δεύτερη θέση. Μπορεί ο Οδυσσέας να έκανε κάμψη στο δεύτερο σετ αλλά η συνολική εικόνα του ήταν καλή και αυτό οδήγησε σε μια πολύτιμη νίκη και το τρίποντο.

Αντίθετα, την ήττα γνώρισε ο Ηλυσιακός από την ΑΕ Αμπελοκήπων με 2-3. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό και παρότι η ομάδα των Αμπελοκήπων πήρε προβάδισμα δύο φορές στα σετ ο Ηλυσιακό είχε απάντηση και στις δύο. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και αυτό τους χάρισε τη νίκη.

Έτσι, ο Ηλυσιακός έχασε έδαφος στη μάχη της δυάδας και παράλληλα οι Αμπελόκηποι μείωσαν τη διαφορά φτάνοντας τους 15 βαθμούς.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος αποδεικνύοντας ότι παραμένουν σε καλή κατάσταση. Με σκορ 0-3 ξεπέρασαν το εμπόδιο των Σπάτων, τους προσπέρασαν στη βαθμολογία και βρίσκονται πλέον πέμπτοι με 10 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:8η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  1-3 (25-23,22-25,14-25,22-25)

ΑΟ Οδυσσεύς - ΟΠΕ Χαλκίδας  3-1 (25-13,18-25,25-15,25-13)

ΕΑΟ Σπάτων - ΑΟ Νέοι Βύρωνος    0-3 (23-25,16-25,18-25)

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΕ Αμπελοκήπων      2-3 (22-25,25-14,17-25,26-24,5-15)