07-02-2024 17:37

B Eθνική Ανδρών ΕΣΠΕΔΑ: Πρεμιέρα της Β’ φάσης με άνετες νίκες του ΓΣ Ηλιούπολης και του Ιωνικού Νίκαιας

Με τη συμμετοχή έξι ομάδων χωρισμένους σε δύο ομίλους (αγώνες εντός - εκτός),και χωρίς την ομάδα Κ21 του Μίλωνα που συμμετείχε στην Ά φάση , ξεκίνησε από χθες η Β’ φάση της Β εθνικής Ανδρών ΕΣΠΕΔΑ, η οποία θα ολοκληρωθεί σε έξι συνολικά αγωνιστικές. Οι δύο πρώτοι των ομίλων θα προκριθούν στα πλέι οφ.

Στην πρεμιέρα του Ά ομίλου και στο μοναδικό ματς που είχαμε σερβίς, ο Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε εκτός έδρας της Νέας Περάμου με 0-3, και ανέβηκε στους 8 βαθμούς . Παράλληλα μείωσε στους τέσσερις πόντους από την αντίπαλο του, η οποία έμεινε στους 12 πόνρους και στην δεύτερη θέση και στο -12 απο την κορυφή που βρίσκεται η Αργυρούπολη με 20, και δεν αγωνίστηκε χθες.

Όσον αφορά το παιχνίδι, κρίθηκε στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε στις λεπτομέρειες με 22-25 ο σύλλογος της Νίκαιας. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι φιλοξενούμενοι με 19-25 και 13-25, «κλείδωσαν» το τρίποντο.

Στον Β’ όμιλο, η πρωτοπόρος ΓΣ Ηλιούπολης ‘έκανε περίπατο με 3-0 κόντρα στον ουραγό Κότινο, και έφτασε του 30 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε μηδενική συγκομιδή

.Αποτελέσματα Β’ Φάση- 1η αγωνιστική

Α’ όμιλος

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας 0-3 (22 - 25 (1), 19 - 25 (2), 13 - 25 (3)