06-02-2024 12:46

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Γυναικών: Το... βιολί του ο Φοίβος, στη δεύτερη θέση η Άνοιξη, απώλεια βαθμού για την τρίτη Δεξαμενή

Η ασταμάτητη πορεία του Φοίβου, η άνοδος του ΑΟ Άνοιξης στη δεύτερη θέση, και η απώλεια βαθμού της Δεξαμενής, σημάδεψαν την 15η αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Με 3-0 επικράτησε ο Φοίβος των Ιώνων, πέτυχε την 15η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και κράτησε το +6 απο την δεύτερη πλέον 'Ανοιξη. Οι μαχητικές φιλοξενούμενες έφτασαν κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, αλλά η ομάδα των Μελισσίων είχε την απαραίτητη ψυχραιμία, και το καθαρό μυαλό, ώστε να το κατακτήσει στις λεπτομέρειες με 26-24. Στο τρίτο σετ πιο αποφασιστικές οι γηπεδούχες επικράτησαν εύκολα με 25-18.

Νικηφόρο πέρασμα που την έφερε μόνη στην δεύτερη θέση, πραγματοποίησε ο ΑΟ Άνοιξης από την έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στη νίκη με 0-3 χωρίς να συναντήσουν μεγάλη αντίσταση κερδίζοντας μάλιστα τα δύο πρώτα σετ με διαφορά άνω των 10 πόντων.

Στο τάι μπρέικ χρειάστηκε να φτάσει η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης για να λυγίσει τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα του Μπραχαμίου κέρδισε το πρώτο και το τρίτο σετ και έβαλε δύσκολα στις γηπεδούχες, η Δεξαμενή αντέδρασε, και αφού έκανε το 2-2 πήρε τη νίκη στο πέμπτο σετ με 3-2. Με αυτό το δίποντο, υποχώρησε στην τρίτη θέση και στο έναν πόντο πίσω από τον ΑΟ Άνοιξης αλλά και στο -7 απο τον Φοίβο

Στην τέταρτη θέση παραμένει ο Παπάγου που με 0-3 ξεπέρασε το εμπόδιο των Θρακομακεδόνων. Ο Παπάγου έχτισε διαφορά ασφαλείας από αρκετά νωρίς και στα τρία σετ και πήρε τη νίκη χωρίς να επιτρέψει στις γηπεδούχες να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.Σε απόσταση πέντε βαθμών από την τετράδα παραμένουν οι Νέοι Βύρωνος.

Με σκορ 3-0 οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη απέναντι στη Γκράβα φτάνοντας σε ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει την ομάδα στην πέμπτη θέση και ζωντανή στο κυνήγι των πλέι οφ.

Πέντε σετ χρειάστηκε η Νίκη Αμαρουσίου για να φτάσει στη νίκη επί της Νέας Μάκρης. Η Νέα Μάκρη προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά εκεί oi  φιλοξενούμενες με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο 2-3, κατακτώντας δύο βαθμούς και αφήνοντας τη Νέα Μάκρη στην τελευταία θέση μαζί με τον ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

15η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΟ Άνοιξης   0-3 (12-25,14-25,18-25)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΕ Γκράβας 3-0 (25-19,25-13,25-19)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου  3-2 (18-25,25-9,19-25,25-19,15-12)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΣ Παπάγου   0-3 (17-25,14-25,16-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - Ίωνες ΑΣΠ   3-0 (25-20,26-24,25-18)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου     2-3 (25-20,25-12,17-25,24-26,13-15)