08-02-2024 13:15

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι Θρίαμβος και Εθνικός, μόνη τρίτη η Ίριδα που πήρε το ντέρμπι τετράδας με τον Κρόνο

Αμετάβλητη έμεινε η κορυφή στην Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς οι πρωτοπόροι Θρίαμβος και Εθνικός συνέχισαν με νίκες και ξέφυγαν με +9 και +7 από την τρίτη Ίριδα, η οποία για την 16η αγωνιστική με 3-1 ήταν η νικήτρια του ντέρμπι τετράδας με τον Κρόνο.

Αρχικά ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου συνέχισε με «σπασμένα φρένα» την πορεία του, παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε με 3-0 του ΑΣ Ηλιούπολης και με 16-0 νίκες, έφτασε στους 46 βαθμούς με πέντε μόλις χαμένα σετ (48-5).

Οι γηπεδούχες ήταν σαρωτικές πήραν και τα τρία σετ με μεγάλες διαφορές (25 - 11 (1), 25 - 14 (2), 25 - 16 (3), ενώ οι φιλοξενούμενες που προέρχονταν από εξ’ αναβολής ματς με τον ΓΣ Ιλίου (νίκησαν 3-2), δεν πρόβαλαν καμία αντίσταση.

Σταθερά στο-2 και στους 44 βαθμούς ο δεύτερος Εθνικός Πειραιώς. Ο κυπελλούχος ΕΣΠΕΔΑ, συνέχισε την καταδίωξη του Θρίαμβου με τρίποντο κόντρα στο Μοσχάτο. Οι Πειραιώτισες κυριάρχησαν από την αρχή του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενες που δεν μπόρεσαν να αντισταθούν, παρέμειναν στην εβδόμη θέση με 20 πόντους.

Μόνη τρίτη πλεον η Ίριδα η οποία στο ντέρμπι της τετράδας νίκησε στο ΣΕΦ, με 3-1 τον Κρόνο και αποσπάστηκε στο +2 από το σύλλογο των Αγ Αναργύρων. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε προβάδισμα ,με 2-0 (25-12, 25-15), οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1 μετά από ένα σετ θρίλερ 58 πόντων με 28-30, για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση στο τέταρτο με επικράτηση των γηπεδούχων με 25-21.

Στην πέμπτη θέση σταθερά ο ΑΣΠ Γλυφάδας ο οποίος πέρασε εύκολα με 0-3 από τα Λιόσια κόντρα στον προτελευταίο ΓΣ Ιλίου, οποίος δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.Πολύ σημαντικό διπλό παραμονής για την Άρτεμις η οποία επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη και στα τρία σετ, στο γειτονικό ντέρμπι του νεοφώτιστου Ιάσωνα με 0-3 και ανέβηκε στους 13 πόντους. Πλέον η ομάδα του Κορυδαλλού απέκτησε διαφορά ασφαλείας από τους δύο ουραγούς , ΓΣ Ιλίου και Ιάσωνα.

Τέλος δεύτερο τρίποντο ανάσα και για τον ‘Εσπερο Καλλιθέας, ο οποίος κατάφερε να λυγίσει 3-1 το Π. Φάληρο (είχε προηγηθεί το 3-0 με Ιάσωνα). μετά από μεγάλη κόντρα των δύο ομάδων και στα τέσσερα σετ. Οι γηεπεδούχες παρέμειναν στην ένατη θέση ενω το φιλοξενούμενο Π. Φάληρο έμεινε στην όγδοη θέση.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Θρίαμβος- ΑΣ Ηλιούπολής 3-0 (25 - 11 (1), 25 - 14 (2), 25 - 16 (3)

Ιάσωνας Νίκαιας-‘Αρτεμις Κορυδαλλού 0-3 (19 - 25 (1), 22 - 25 (2), 17 - 25 (3)

ΓΣ Ιλίου- ΑΣΠ Γλυφάδα 0-3 (13 - 25 (1), 16 - 25 (2), 11 - 25 (3)

Εθνικός Πειραιώς- ΑΟΠ Μοσχατο 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 11 (2), 25 - 6 (3)

ΓΑΝΣ Ίρις- Κρόνος Αγ. Αναργύρων 3-1 (25 - 12 (1), 25 - 15 (2), 28 - 3

ΠΟΚ Έσπερος- ΑΟ Π. Φαλήρου 3-1 (25 - 23 (1), 25 - 18 (2), 18 - 25 (3), 25 - 22 (4)

* Σε εξ’ αναβολής ματς στις 3/2/2024 ΑΣ Ηλιούπολης- ΓΣ Ιλίου 3-2 (21 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 17 (4), 15 - 10 (5)